HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Josef Doskočil (dopravce a hoteliér z Pardubic)

Byl vyučen sedlářem. Roku 1843, hned po založení parforsních honů, postavil na místě hospody Bál první pardubický hotel „U zlatého lva“ č. p. 110, který vyhovoval hlučné zábavě a cizineckému ruchu (viz parpedie.cz).

Před starým vlakovým nádražím (1859) postavil v roce 1861 hotel Palace (patřil mu do r.1898) a vrhl se na dostavníkovou dopravu. Nejvíce cestujících a spojů směřovalo do Chrudimi, pardubické nádraží bylo patrně zpočátku spíše chrudimským. R.1850 pražské poštovní ředitelství mu povolilo dopravu dostavníky (omnibusy) přes Chrudim a Heřmanův Městec do Čáslavi.

Od pražského poštovního ředitelství dostal 9.5.1851 koncesi na provozování dostavníkové dopravy mezi Pardubicemi a Hradcem Králové.

Od r.1852 jezdily dostavníky z Pardubic do Náchoda, na tom se podílel Jan Kašpar, hoteliér na Veselce. J.Doskočil si ještě r.1858 vymohl koncesi k jízdám až do Jihlavy.  Byl patrně tehdy největším, nejagilnějším pardubickým podnikatelem ještě před vznikem průmyslu, přispěl k hospodářskému vzestupu Pardubic.

Zemřel 16.4.1897 v Pardubicích. Zdroj: parpedie.cz

Seznam archiválií (3):

Protokoly 1883: 659.

Datum na listině: 19.06.1883 Den přijetí: 20.06.1883 Vztah k listině: Obsah

Ředitelství statků a dolů [pana Richarda rytíře Drasche von Wartinberg] ve Vídni na příkaz pana majitele velkostatku sděluje, že vysokorozená paní majitele velkostatku přicestuje do Pardubic v pátek 22. tohoto měsíce, a že jsou pro ni u Doskočila objednány dva pokoje.

Protokoly 1883: 829.

Datum na listině: 05.08.1883 Den přijetí: 06.08.1883 Vztah k listině: Obsah

Pražská parketárna A. Lanny sděluje, že materiál [potřebný] k položení podlahy v loveckém zámečku v Kuněticích-Rábech byl již odeslán panu Doskočilovi k další dopravě (z Pardubic do Kunětic, pozn. překladatele).

Protokoly 1883: 1030.

Datum na listině: 15.09.1883 Den přijetí: 17.09.1883 Vztah k listině: Obsah

Výnos ředitelství statků a dolů [pana Richarda rytíře Drasche von Wartinberg] ve Vídni týkající se nově postaveného loveckého zámečku v Kuněticích-Rábech, převezení doručených beden [z Pardubic] do Kunětic a zamluvení pokojů pro paní baronku u Doskočila.


Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA