HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Zdeněk Bukáček - soustružené hračky [ Nositel tradice lidového řemesla ]

"Nositel tradice lidových řemesel"
za rok 2002

Zdeněk Bukáček se narodil v roce 1957 v Krouně u Hlinska, zde také žije a pracuje. Jako jeden z mála současných výrobců hraček navazuje na rodinnou tradici. Soustružené hračky totiž začal pod vlivem pracovníků Ústředí lidové umělecké výroby vyrábět v roce 1957 jeho dědeček František Bukáček. Od něho převzal výrobu syn Zdeněk a ten předal taje této výroby svému synovi Zdeňkovi Bukáčkovi. Ten se v letech 1971 až 1974 využil ve Školském ústavu lidové umělecké výroby v Praze obor umělecký zpracovatel dřeva. Odbornou praxi vykonával pod dohledem svého otce v dílně v Krouně. Po vyučení vyráběl soustružené hračky pro prodejny Ústředí umělecké výroby, po rozpadu této organizace se výrobě hraček věnuje dále a odbyt svých výrobků si zajišťuje sám.

Pan Zdeněk Bukáček se účastní programů v nejrůznějších kulturních zařízeních, kde předvádí výrobu soustružených hraček, jejich kompletaci a malování. Jeho hračky byly vystaveny na mnohých výstavách v Praze, Poličce, Skutči a v Hlinsku. Samostatné výstavy měl v uplynulých pěti letech v Souboru lidových staveb Vysočina (Veselý Kopec a Betlém Hlinsko) a dále v Městském muzeu v Chotěboři. Hračky vyrobené panem Zdeňkem Bukáčkem mají ve svých sbírkách i některá muzea.

Pan Zdeněk Bukáček vyrábí soustružené hračky podle historických vzorů tzv. krounských hraček. Vedle toho i hračky podle návrhů současných výtvarníků a v poslední době, kdy se stará sám o odbyt svých výrobků, i hračky zhotovené dle přání zákazníka (např. figurky kuchaře pro určitou síť hotelů, fotbalisty jako suvenýr pro určité fotbalové kluby, šachové figurky apod.). Základ jeho výroby však tvoří soustružené hračky vycházející z tradičního sortimentu někdejších krounských hračkářů: soustružené panenky samostatné, soustružené panenky s miminkem (pohyblivé ruce) a dalšími doplňky, husary na koních, trubače na koních, bubeníky, dragouny aj. Vyrábí i tradiční pohyblivé hračky: zobající slepičky, koníky u žlabu, kovající kováře. Těmto jeho výrobkům je vlastní tradiční tvarová kultivovanost, vyváženost a decentnost barev i dekoru. Pan Zdeněk Bukáček si zakládá na mistrném zvládnutí technologie výroby a dodržení výrobních postupů.

Dílna pana Bukáčka je umístěna v jeho rodinném domku v Krouně. Upravil ji takových způsobem, aby mohl výrobu soustružených hraček předvádět nejrůznějším zájemcům. V tomto směru spolupracuje nejen s cestovními kancelářemi, ale i muzei a zájemci o tuto výrobu z řad jednotlivců. Ochotně také vítá možnosti předvádět výrobu krounských hraček při nejrůznějších příležitostech a akcích pořádaných muzei i jinými institucemi. V současné době nemá pan Bukáček žádného pomocníka či zaměstnance, který by mu s výrobou pomáhal. Občas mu pomáhá manželka a do tajů výroby se snaží zaučit i svoji dceru.

Pana Zdeňka Bukáčka navrhuji na udělení titulu Nositel tradice proto, že udržuje a popularizuje tradiční výrobu soustružených, tzv. krounských, hraček. V tomto směru dodržuje tradiční výrobní postupy.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Krouna 337
539 43 Krouna
Česko (CZ)

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.nulk.cz

AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valassko, racr) org. 24, 28.02.2005 v 11:07 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA