HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Petr Stoklasa - výroba štípaných holubiček [ Nositel tradice lidového řemesla ]

Držitel titulu
"Nositel tradice lidových řemesel"
za rok 2003

Petr Stoklasa se narodil 23.7.1962 ve Velkých Karlovicích na Valašsku. Vystudoval strojní průmyslovku a dva ročníky Vysoké školy lesnické. Po přerušení studia pracoval u Českých lesů jako technik, a od roku 1990 se osamostatnil jako lidový řemeslník v oboru drobných dřevařských výrobků.

Od mládí pracoval s otcem, který byl jako pracovník Ústředí lidové umělecké výroby, mistrem lidové umělecké výroby v oboru hotovení štípaných holubiček a hraček zdobených vrubořezem. Práce se dřevem je rodinnou tradicí.

Petr Stoklasa už od dob dětství rád hotovil různé hračky ze dřeva, a s otcem v době studií pracoval na opravách dřevěných památek v regionu, zejména na objednávku Valašského muzea v přírodě v Rožnově p.R. Vedle toho, co se naučil od otce, rozšiřoval své znalosti i studiem literatury. Od roku 1990 začal pracovat samostatně a vedle holubiček z lipového a javorového dřeva dělá také dětské řehtačky, drobné figurky do betlémů a pokouší se také o reliéfní tvorbu.

Zúčastnil se v USA festivalu American Folk Life v rámci české účasti na tomto festivalu, předváděl hotovení holubiček ve Švýcarsku, zájem o jeho práce je i v Německu.

Podle vyprávění jeho otce Josefa Stoklasy, narozeného v roce 1921, prý hotovila holubičky z výfuků vajíček a z navarhánkovaného papíru již jeho matka - Petrova babička. Otec prý pak sám začal takové holubičky vyrábět ze dřeva. Petr Stoklasa má vlastní způsob přípravy dřeva na holubičky. Aby se jednotlivá pera lépe zasouvala do sebe bez použití nití, namáčí se v roztoku z bylinek, jejichž složení je jeho tajemstvím. Dřevo se musí namáčet jenom tak dlouho, aby neztmavlo. Pro hotovení holubiček se používá jen poslunné dřevo (tj. rostoucí na výsluní), které má hustá léta.

Petr Stoklasa je členem skupiny lidových řezbářů, soustředěných ve spolku, který si dal název Dolina Urgatina. Je neobyčejně zručný jak při hotovení holubiček, tak i různých figurek.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Podťaté 930
756 06 Velké Karlovice
Česko (CZ)

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.nulk.cz

AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valassko, racr) org. 24, 28.02.2005 v 11:03 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA