HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Slet čarodějnic [ Народные традиции ]

Slet čarodějnic
Čarodějnice v Mezicích 2001
Slet čarodějnic

Proč právě "Slet čarodějnic” a proč právě v Mezicích ???
A ještě plno dalších otázek na které snad jen málokdo zná tu správnou odpověď !!!

Takže proč právě "Slet čarodějnic” a jak tento nápad vůbec vznikl!

"Slet” proto, že nechceme nikoho upalovat! Proč taky!! Vždyť upálením zla jen nastává jistá nerovnováha a kdo může zaručit, že pak nepřijde zlo ještě větší?? A tak se hezky slétneme na jednom místě a pořádně se po dlouhém zimním spánku vyřádíme a pak hurá do světa!!!

A proč "Slet čarodějnic”?? Protože jsme tak trochu feminní, ale to neznamená, že čarodějové k nám mají vstup zakázán, ba naopak!! Každý čaroděj je tu vítán, vždyť v soutěžení i oni mají své místo!!!!!

A jak tento nápad vůbec vznikl? No to je zcela prosté. Nacházíme se nedaleko od Velkých losin - místa proslaveného právě upalováním čarodějnic a při hlubším zkoumání dostupné literatury o čarodějnicích, se podařilo najít, že jednou z obviněných čarodějnic byla i žena z Nové Vsi u Litovle. Šlo o bylinkářku, kterou její sousedé neměli rádi a tak ji udali. Proces probíhal v Litovli, ale naštěstí sám soudce byl značně pověrčivý. A tak když ona žena prohlásila, že pošle-li ji na smrt, tak prý i on zemře stejnou smrtí, dostal strach a ženu prozatím jen posadil do vězení: Následně na to, místo aby ji předal do Velkých Losin, předal ji dalšímu řízení do Olomouce, kde byla žena osvobozena. Po svém osvobození se už do Nové Vsi nevrátila a toulala se po zdejším kraji. Takže vlastně tento slet vznikl na její počest!

A proč právě v Mezicích?
Tak na to je odpověď zcela jednoduchá. Krásný přírodní areál, který je schopen pojmou až 1000 diváků a čarodějnice se zde mohou pěkně vyřádit. A pak JÁ jakožto organizátor to mám kousek - to abych jako hlavní čarodějnice nemusel létat kdoví z jakých dálek J .

Významným prvkem pro výběr tohoto místa však také byli spolupořadatelé a tím je Sbor dobrovolných hasičů v Mezicích, kteří od samého počátku podali pomocnou ruku při organizaci. (Škoda že i s ostatními složkami není tak dobrá spolupráce!)


A co je podstatou "Sletu čarodějnic”?
Podstatou je sejít se a pobavit se - jde vlastně o takovou lidovou zábavu, kde hlavním motivem jsou čarodějnice, které se v rámci pořadu prezentují před diváky v soutěžním "Čarodějnickém pětiboji”! Prostě zábava s lidmi a pro lidi!
Se souhlasem NS Pantla, Náklo

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ) org. 24, 05.02.2005 v 14:34 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA