HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Masopustní koleda v Kovářově [ Lidové tradice ]

předání povolení starostou
předání povolení starostou
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan obnovil starý lidový obyčej masopustních koled, který měl v obci Kovářov dlouhá desetiletí odmlku. Chtějí tak založit novou tradici a upozornit veřejnost na starý lidový obyčej masopustních obchůzek, které neodmyslitelně patřili k tomuto období. Masopustní koledy obvykle provozovali dospělí, ale v Kovářově si řekli, že nebude na škodu, aby se do maškar zapojily i děti.


Dětská masopustní koleda v Kovářově 2007
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan obnovil starý lidový obyčej masopustních koled, který měl v obci Kovářov dlouhá desetiletí odmlku. Tento starobylý zvyk plný veselí a bujarého dovádění provedly 15. února ve zdejší obci děti z místních folklorních souborů, které si řekly, že nebude na škodu, aby se do masopustního skotačení zapojily i ony samotné.
.
Ve čtvrtek ráno začaly přípravy na "Obchůzku s medvědem", která je jednou z možných masopustních zábav. Důkladně se přistrojila maska medvěda, kterého vedl na provaze medvědář a oblékaly se i další masky nejrůznějších postav. Jakmile bylo vše připraveno, vydal se masopustní průvod čítající dvacet jedna masek na cestu za doprovodu bubínku, chřestítek i dud, na které vyhrávala vedoucí souboru Pavla Škochová. První zastávka byla u pana řídícího ve škole, aby povolil provozování koledy v této budově. Povolení bylo uděleno a tak první masopustní kolečko skotačilo kolem ředitele školy Libora Mandovce a další se uskutečnila i v několika třídách a byla vždy odměněna nějakou sladkostí.
.
Celý průvod se poté vydal za starostou Kovářova Pavlem Hrochem, aby také požádal o povolení provozovat koledu po této ctihodné obci. Starosta si vyslechl žádost koledníků a po upozornění, aby k žádné úhoně na majetku či zdraví nedošlo i když mnohé, jak se na masopust sluší, povoleno i trpěno bude, předal celému průvodu povolovací listinu k provozování koledy. Nechybělo opět masopustní kolečko, skotačení a sladkost pro všechny masky. Koledníci kromě dalších míst navštívili i místní mateřskou školu, kde si nejstatečnější špuntové pohladili medvěda. Zastávka byla i v místním pekařství a pan majitel Jaroslav Kolář počastoval koledníky pravými masopustními koblihami, které všichni zapili následně limonádou v místní hospodě.
.
Blížil se konec obchůzky a proto podle tradice následovalo skolení medvěda a ukončení masopustního veselí, po kterém nastane klidné období půstu a příprav na Velikonoce.
.
Masopust v Kovářově se vydařil, děti byly spokojené, zažili spoustu legrace a pochvalovaly si, že na každém z navštívených míst na ně čekala sladká odměna.
manželé Milan a Pavla Škochovi
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
Kovářov 398 55
tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarov.cz, www.jfos.cz, www.fos.cz
vyhrávání na dudy
vyhrávání na dudy

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.kovarov.cz

Typ záznamu: Lidové tradice
AKTUALIZACE: Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ) org. 24, 18.02.2007 v 10:23 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA