HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Klobučan, národopisný soubor [ Folklorní soubor či skupina FoS ČR ]

Klobučan
Národopisný soubor Klobučan
Valašské Klobouky jsou středem jižního Valašska, jehož přirozené hranice tvoří pohoří Bílých Karpat a pásmo Vizovických vrchů. Nejstarší záznamy pochází z roku 1241. Vznik a vývoj písní a tanců Valašskoklobucka byl ovlivněn těžkým životem lidí a z folklorního hlediska sousedstvím Vsacka, Vizovska, Luhačovického Zálesí a temperamentního Slovenska.

Soubor Klobučan vznikl v roce 1981 a navázal tak na folklorní tradici tetičky Libuše Sušilové a strýca Horalíka v souboru Dúbrava a učitele Milana Švrčiny v souboru Skřivánek. Ve vedení souboru se za 21 let činnosti vystřídali : Jaroslav Dulík, Anna Švehláková, Petr Vašíček, Zdeněk Krkoška, manželé Stavinohovi, Zdeněk Zvonek.

Soubor se zabývá převážně oblastí Valašskoklobucka - figurální tance, cechovní tance o papučářích a súkenících, klobucká točená a stará uherská. Vystupuje v typickém "závršském" kroji - bílé a hřebíčkové sukno. Pořádá tradiční valašské bály, fašankové obchůzky, velikonoční a vánoční vystoupení, dožínky, setkání souborů...Účastní se vystoupení u nás i v zahraničí - Strážnice, Liptál, Rožnov, Šumperk, Polsko, Slovensko, Bulharsko, Portugalsko, cimbálovka Francie.

Součástí souboru je také cimbálová muzika Klobučan, která byla založena v roce 1983 a po celou dobu doprovázela taneční složku souboru.Vystupovala při samostatných koncertech, pořádala valašské večery s hosty zaměřené na valašskou stravu, zbojníky, apod. Tato muzika v roce 1998 vydala CD, MC "Bude ti milunká", kde jsou písně oblasti Valašskoklobucka. Muziku Klobučan postupně primovali Jiří Šebák, Petr Vašíček a Marie Matulová. Uměleckým vedoucím a autorem úprav je od počátku Ladislav Tarabus. Koncem roku 2000 ukončila tato muzika činnost.

Od roku 2002 začíná doprovázet dospělý soubor dorůstající mládežnická muzika Klobučánku, která vznikla v roce 1996. Cimbálová muzika Klobučánek doprovázela dětský soubor na všech vystoupeních, soutěžích a festivalech (na 70 akcích). Sólistkou muziky je Miroslava Janáčová. Vedoucí muziky je Ladislav Tarabus, primáška Šárka Zvoníčková.

Soubor Klobučan založil v roce 1992 "Občanské sdruženi Klobučan". Jeho součástí jsou dospělí tanečníci a muzika. Od roku 1984 je součástí sdružení dětský soubor Klobučánek s dětskou cimbálovou muzikou.

Předseda sdružení a organizační vedoucí souboru je od roku 1986 Hana Tarabusová, vedoucí nácviku dospělých Antonín Chovanec, vedoucí muziky Ladislav Tarabus.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Klobučan NS
Hana Tarabusová
Záhumení 517
766 01 Valašské Klobouky
Česko (CZ)
tel: (+420) 577 321 322
(+420) 731 163 592
Klobučan, národopisný soubor

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.klobucan.fos.cz

AKTUALIZACE: Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ) org. 24, 14.01.2007 v 11:52 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA