HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Folklorní sdružení Těšínské Slezsko [ Folklorní sdružení ]

Folklorní sdružení Těšínské Slezsko
Taneční pár souboru Slezan v těšínském kroji
Občanské sdružení, které je členem Folklorního sdružení České republiky.

Těšínské Slezsko se po dlouhá léta vyvíjelo společně a teprve od roku 1920 je rozděleno mezi dva samostatné státy - Česko a Polsko. Na území našeho státu - české Těšínské Slezsko - je to oblast mezi Ostravicí, Odrou a Olší (Olzou) od Bohumína až po slovenskou hranici v Mostech u Jablunkova.
Zahrnuje v sobě oblast nížinnou a horskou. Nížinná oblast se rozprostírá v okolí měst Frýdek, Ostrava (Slezská Ostrava), Bohumín, Orlová, Karviná, Český Těšín až po Třinec. Horská část sahá od Třince k Jablunkovu, zahrnuje v sobě i Beskydy s nejvyšším vrcholem Lysá hora a turisticky zajímavé údolí Dolní a Horní Lomné s pralesem Mionší a se spoustou rekreačních chat. Patří zde i rázovitá obec Hrčava s lidovou architekturou (dřevěný kostelík), která je zajímavá tím, že je na trojrozmezí tří států - Česka, Polska a Slovenska.
Na území Těšínského Slezska se vyskytuje zvláštní nářečí, které se dochovává v písních a tancích folklorních souborů. Zdejší soubory mají ve svém názvu často jména řek a hor této oblasti: Odra, Olza, Javorový, Mionší, Olšina a Olšinka. Další významné soubory jsou: Slezan, Slezánek, Suszanie, Jackové, Górole, Vonička, Nowina, Lónczka, Lipka, Lipeczka a Orlovanka. Soubory užívají kroje bohumínské, orlovské, těšínské, jackovské, goralské a mostořské.
Soubory účinkují na festivalech v této oblasti, kde nejvýznamnější jsou v polovině září Slezské dny s turistickou Mánesovou stezkou, která vede přes vrcholy Beskyd do Dolní Lomné. Další festival bývá v květnu v lázních Darkov - Máj nad Olzou a v červnu probíhá v Orlové Orlovské léto. Soubory se prezentují i na jiných výročních koncertech a vystupují i na společných festivalech česko-polských, kde nejvýznamnější je třídenní soutěžní festival v blízkosti našich hranic Zlatý klas v Zebrzydowicích a v Českém Těšíně, který má již více než desetiletou tradici. Tyto festivaly jsou i turisticky velmi zajímavé, návštěvníci se na nich mohou setkat s lidovými umělci a řemeslníky jako řezbáři, perníkáři, malíři. Mohou také ochutnat domácí slezské speciality.
K zajímavostem regionu patří různé dřevěné kostelíky a lidová architektura (kostelík v Gutech, na Prašivé, v Bystřici) a dřevěnice v Havířově. Za návštěvu stojí také Těšínské muzeum v Českém Těšíně, které uchovává četné památky lidového umění jako jsou kroje, stříbrné šperky, truhlice a jiné. Turisticky zajímavý je také nově obnovený zámek v Karviné-Fryštátě a za shlédnutí stojí také lázně v blízkém Darkově. Návštěvník Těšína by neměl opomenout také překročit hranici přes řeku Olši a navštívit starý těšínský rynek, nejstarší muzeum v Těšíně a Piastowský hrad.
Zajímavou hudební akcí, kterou navštěvují spousty diváků, je také folkový Festival na pomezí uprostřed srpna v Dolní Lomné. Historicky zajímavá je rekonstrukce hradiska v Chotěbuzi, které dokládá přítomnost Slovanů od 8. století na tomto území. Z hlediska cestovního ruchu je na Těšínsku pro turisty a lyžaře zajímavé středisko Javorový s lanovkou, lyžařskými vleky a sjezdovkami a středisko v Mostech u Jablunkova se sjezdovkami a horskou dráhou.
V Moravskoslezském kraji jsou také folklorní regionální sdružení Opavské Slezsko, Ostrava - Lašsko a část Valašska. I v těchto regionech jsou další zajímavá místa (Štramberk, Opava, Frýdek Místek). Jsou zde také četné folklorní soubory a festivaly, z nichž nejznámější je Folklor bez hranic v Ostravě, Mezinárodní dětský festival ve Frýdku - Místku, Frenštátské slavnosti ve Frenštátě pod Radhoštěm a Sochovy slavnosti ve Lhotce.
Turisticky zajímavé jsou také Hukvaldy spojené s hudebním skladatelem Leošem Janáčkem a Hradec nad Moravicí, kde probíhá hudební festival Beethovenův Hradec.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Folklorní sdružení Těšínské Slezsko
Dagmar Valová
Květinová 897
735 14 Orlová-Lutyně
Česko (CZ)
tel: (+420) 739 213 370

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.fos.cz

Typ záznamu: Folklorní sdružení
AKTUALIZACE: Jiří Buroň (FoS ČR Moravskoslezský kraj) org. 24, 01.07.2005 v 19:04 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA