HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Historie místní části Strupšín [ Historie (archivní dokument) ]

Název obce je zřejmě odvozen od osobního jména Strupša, což byla jedna z podob jména Strup. V roce 1976 byl Strupšín připojen k Brníčku.

Vesnička Strupšín leží v úžlabině potoka při silnici, která vede od Zábřeha a Brníčka do Rohle (střední nadmořská výška 368 m). Kolem obce se téměř na všechny strany zvedají poměrně prudké svahy bývalých polí, dnes pastvin, a ještě výše pak okolních lesů. Poměrně malý katastr 124 hektarů patří ke střední části Úsovské vrchoviny.

Strupšín patřil vždy k nejmenším obcím na Zábřežsku s počtem obyvatel kolem dvou set. Nejvíce usedlíků zde bylo zjištěno v roce 1900, a to 248 osob ve 32 domech, vesměs české národnosti (osm osob se tehdy hlásilo k německé obcovací řeči, ale v roce 1930 již ani jedna). Po květnu 1945 odešlo několik rodin osídlovat dříve německé obce, takže v roce 1950 tu bylo již jen 146 osob ve 45 domech a při posledním sčítání v roce 1991 dokonce pouze 79 obyvatel a 25 trvale obydlených domků, které tvořily jen část obce Brníčko.

V historických pramenech se Strupšín objevuje poprvé roku 1385 u panství Brníčko a s ním pak sdílel všechny další osudy i v rámci zábřežského dominia až do roku 1848. Podle lánového rejstříku bylo roku 1677 v této malé vsi 11 usedlíků a roku 1834 pak 234 obyvatel a 29 domů. Byla to vždy poměrně chudá zemědělská ves.

Po roce 1848 připadl Strupšín k soudnímu i politickému okresu Zábřeh. Vlastní jednotřídní školu si mohla obec dovolit až po roce 1896. Za první republiky zde dominovali mezi politickými stranami agrárníci a sociální demokraté.

Po druhé světové válce hledalo stále více občanů obživu v jiných místech. JZD zde bylo založeno sice jako jedno z prvních na Zábřežsku již v červenci 1949, ale bylo menšinové a nemohlo se vzhledem k nevýhodným podmínkám jako samostatná jednotka prosadit. Ke změně došlo až po spojení s JZD v Janoslavicích a zejména s JZD v Rohli v roce 1971, s nímž se o čtyři roky později dostalo k zemědělskému družstvu Úsovsko se sídlem v Klopině; to soustředilo do Strupšína zejména chov skotu a přeměnilo zdejší svahovitá pole na pastviny. Strupšín má dnes málo využitý kulturní dům, který vznikl adaptací hospodářské budovy brzy po roce 1945 jako jeden z prvních na Zábřežsku, a novou prodejnu smíšeného zboží (1990). Zdejší škola byla zrušena a děti navštěvují školu v Brníčku.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 49, 05.08.2003 v 14:09 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA