HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Otvírání studánek 28. května 2005

Časopis Folklor č.3/2005
Počátkem července loňského roku přišel do redakce našeho časopisu milý dopis od vzácného člověka Richarda Klaudy. Upozorňoval na zajímavou akci, která se koná každý rok v centrální části Horácka na Novoměstsku. Jde o tradiční slavnost "Otvírání studánek" v místě příznačně zvaném Tři Studně. Z jeho obsažného dopisu doplněného sérií fotografií nyní(před další slavností) velmi rád uvádím základní informace.
Slavnostní akce se odehrává v krásném přírodním prostředí a její průběh všem přítomným uvádí do povědomí krásný a dávno zapomenutý lidový obřad čištění vodních zdrojů - lesních studánek, které jsou v mnoha případech důležitým zdrojem životodárné vody nejen pro přírodu, lesní zvěř a ptactvo, ale také pro člověka.
Prastarý jarní obřad spojený s vítáním jara - uctíváním slunce, probouzením omládlé přírody a vodní říše se nazývalo "vylévání studní" a bylo doprovázeno říkankami, zpěvem a tanečními kreacemi.
Podle dochovaných zpráv a archivních materiálů vycházely z jara venkovské dívky k pramenům vody, aby je vyčistily. Na okraje studánek kladly zelené věnce z brusinek a zimostrázu jako odznak své čistoty a nevinnosti. Po vyčištění studánky přestrojily jednu z dívek za královnu. Oblekly ji do bílých šatů a ozdobily ji věnečkem z lučního kvítí a pestrobarevných fáborů. U studánky pak družky obklopily královnu, která nabrala do džbánu čistou vodu a vylila ji do čtyř světových stran, aby tak symbolicky zahnala z dosahu pramene všechny "zlé moci". Slavnostní obřad se zaříkáváním a sypáním kvítků do pramene byl zakončen přáním, aby studánka zůstala stále čistá.
Jarní čištění studánek se konalo s různými obměnami v dalších oblastech nejen Horácka jako zajímavý folklorní obřad. Takto se odehrává každý rok na Novoměstsku v obci Tři Studně, v těsné blízkosti rybníka Sykovce.
Výjimečnost této tradiční lidové jarní slavnosti na Třech Studních je dána spojitostí tohoto místa a slavnosti s uměleckou činností dvou významných autorů. Jde o básníka Miloslava Bureše, který tuto prastarou lidovou slavnost opěvoval ve své lyricko-epické básni, a hudebního skladatele Bohuslava Martinů, jenž tuto prostou a zajímavou uměleckou báseň zhudebnil do podoby kantáty pro sóla, sbor, recitátora a doprovodné nástroje.
A tak i letos se tradiční lidová slavnost "Otvírání studánek" na Třech Studních koná za spoluúčasti folklorních souborů Šípek - Nové Město na Moravě, Groš - Dolní Rožínka, Gen a Bystřinka - oba Žďár nad Sázavou. Kantátu Bohuslava Martinů Otvírání studánek s úvodním veršem "I studánky chtějí být čisté..." uvede sbor dětí a mládeže Kantiléna.
Začátek bude ve 14 hodin v sobotu 28. května na Třech Studních v lesním areálu u studánek Barborka a Vitulka.

redakce

DALŠÍ INFORMACE: Tři Studně
Zveřejněno 25.05.2005 v 22:29 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA