HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Vinš Zdeňce z Horácka do Brna

Kamarádské blahopřání Zdence Jelínkové
Jistě mi uvěříš, že pro nás Horáky, je Tvé jméno - Zdeňka Jelínková - pojmem a trvale zůstává v našich srdcích. I proto mi dovol, abych jménem nás všech vděčných Horáků (tedy obyvatel Horácka) popřál k Tvým 85. narozeninám po našem - tedy: Aby Tě Pán Bůh ještě dlouhá léta zachovati ráčil, nám pro radost a celému Horácku ku prospěchu. A dovol, abych přidal ještě přání hodně zdraví, stálého životního elánu a současně Ti a Tvé celoživotní nezištné a záslužné práci složil hlubokou poklonu, neboť pro záchranu horáckého folkloru jsi učinila velmi mnoho užitečného.
V této souvislosti bych rád zavzpomínal. Mám tu čest s Tebou spolupracovat již více než půl století (přesně od roku 1953), kdy jsem začínal jako úplný neznalec. Přiznám se, nevěděl jsem ani to, že vůbec nějaké Horácko jako etnografická oblast existuje. Moje zaslepené oči jsi otevřela Ty a ukázala jsi mi všechnu tu krásu, která se skrývá v prostých horáckých písničkách, v našich tancích, které byly do té doby neprávem přehlíženy a neuznávány...
Na svoji chabou obranu musím uvést, že v podvědomí jsem mnoho znal, ale opravdu jsem věděl jen málo! I proto jsem rád, že se nám pod Tvým vedením a s Tvou opravdovou pomocí podařilo postavit na Horácku poradní sbory a s jejich pomocí organizovat první a pak další a další horácké soubory písní a tanců. Častá metodická školení, zpracování a vydání oblastních sbírek písní a tanců (v naší vzájemné spolupráci postupně vyšla skripta Telčska, Třešťska a Dačicka, Náměšťska a Oslavanska, Bystřicka, Žďárska, Velkomeziříčska, Tišnovska, Drahanské vysočiny a Kónicka a nakonec také Boskovicka a Kořenecka), a také soutěže vedly k zdokonalení horáckých kolektivů, k jejich růstu i umělecké jistotě i k uvedení regionálního pořadu Horácka na festivalu ve Strážnici, čímž vším si Horácko postupně vybudovalo uznání u našich folklorních odborníků, diváků i posluchačů. Získalo si respekt na domácích i zahraničních pódiích.
No, a nakonec díky Tvojí odborné spolupráci se strážnickým ústavem lidové kultury spatřil světlo světa (či spíše televizních obrazovek) klenot poslední - videozáznam a odborné popisy tanců všech oblastí Moravy a Slezska (Horácko nevyjímaje).
Milá Zdeničko, opravdu jen vše nejlepší Ti přejí Tvoji obdivovatelé, kteří Tě mají moc rádi: Květa a Míla I., Míla II. a III., Dana, Honza a Liba Brtníkovi a celá naše jihlavská horácká folklorní rodina se soubory: Vysočan, Pramínek, Šípek, Dřeváček a Jeřabinka. Na zdraví, milá Zdeničko!

Míla Brtník

DALŠÍ INFORMACE: JELÍNKOVÁ Zdena
Zveřejněno 01.06.2005 v 23:46 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA