HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Podluží v písni a tanci Tvrdonice, 3.-5. června 2005

Tisková zpráva, 3.6.2005
Již 52. ročník národopisných slavností proběhne ve dnech 3. - 5. června 2005 v přírodním areálu v Podlužácké obci Tvrdonice na Břeclavsku. Pořádá ho obec Tvrdonice společně s místním Slováckým Podlužáckým krúžkem za podpory Jihomoravského kraje a Folklorního sdružení ČR. Záštitu nad nimi převzali Jiří Dolejš, poslanec Parlamentu ČR a Zdeněk Pšenica, předseda Folklorního sdružení ČR.
Program festivalu je tradičně třídenní. V pátek 3. června se v přehlídce dechových hudeb představí Kateřinka, Mistříňanka, Sokolka, Žadovjáci, Skaličané a Bojané. Po skončení pořadu pořadatelé zvou na lidovou veselici s DH Mistříňanka.
Sobotní program zahajují ve 13.00 hod na náměstí Míru mládežnické dechovky z Mutěnic a Základní umělecké školy Břeclav. Ve 14.00 hod doprovodí do národopisného areálu dětské národopisné soubory, které vystoupí v odpoledním pořadu: Šáteček z Hrušek, Věneček z Lanžhota, Jatelinka z Moravské Nové Vsi, Kostičánek z Kostic, Lužičánek z Lužic, Břeclavánek z Břeclavi, Hanýsek ze Šakvic, Koňárci z Poštorné, děti z Ratíškovic a domácí Pomněnka. Od 17.00 hod proběhnou tradiční soutěže ve zpěvu v kategoriích sóla ženy a muži, dua ženská, mužská a smíšená. Soutěží se účastní mladí zpěváci nejen z regionu Podluží. Na 18.30 hod. je plánováno vystoupení hosta festivalu, kterým je letos bulharský soubor mladých Gabrovche. Tento soubor hostí Tvrdonice několik dní, který se představí také v okolních vesnicích.
Večer na Podluží je název sobotního večerního pořadu. Představí se zde cimbálové muziky J. Severina z Kostic, Slovácko z Mikulčic, Guráš z Velkých Bílovic a CM souboru Břeclavan se svými sólisty. Dále vystoupí mužské sbory z Ladné, Lanžhota, Staré Břeclavi a Tvrdonic a ženský sbor z Charvatské Nové Vsi a Tvrdonic. Program doplní mladí tanečníci z Břeclavanu. Součástí programu bude soutěž o Stárka Podluží. Po skončení těchto pořadů je připravena lidová veselice s DH Zlaťulka a CM Guráš a Slovácko.
Nedělní pořad bude zahájen v 9.00 hod. ráno slavnostní mší svatou za účastníky festivalu v místním kostele sv. Mikuláše. Od 10.00 hod na náměstí Míru se bude sjíždět na vozech tažených koňmi chasa z okolních vesnic za doprovodu DH Podlužanky. Program doplní bulharský Gabrovche.
Ve 14 hod. vyjde obcí průvod souborů do areálu slavností, kde bude pokračovat koncert zúčastněných souborů. V první části nazvané Nositelé tradic vystoupí dětí z místní mateřské školy, domácí Pomněnka a Dyjavánek ze Znojma. S festivalem se rozloučí Gabrovche. Dále je připraven regionální pořad Rok na vsi, ve které vystoupí Slovácké krůžky z Prušánek, Moravské Nové vsi, Moravského Žižkova, Poštorné a Tvrdonic. Na závěr festivalu je připraveno vystoupení VUS Ondráš, které připravujeme ve spolupráci s Armádou ČR. K večerní zábavě bude vyhrávat DH Palavanka.
Pro návštěvníky slavností je připraven také bohatý doprovodný program. V sále Slovácké chalupy je možno shlédnout výstavku z výtvarných prací žáků místní školy, jsou připraveny krajové speciality, ochutnávka místních vín, přehlídka řemesel a další. Česká pošta vydala ke slavnostem příležitostné razítko, které bude k dispozici na místní poště od 30. května.
Mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Rádio Proglas, Mediatel - Zlaté stránky a Dětská tisková agentura, mediální spolupráce Haló noviny.
Festival dále podporují: Jihomoravský kraj, RWE Transgas, FRUJO a.s. Tvrdonice, VHS Břeclav, Moravské naftové doly, a.s., OSA - Ochranný svaz autorský a další.
Počty účinkujících souborů:
Pátek: 7 dechových hudeb
Sobota : 12 DNS ( 280 dětí), 4 CM, 7 sborů, 1 DH
Neděle : 4 dětské soubory (70 dětí), 5 slov. krůžků, 2 DH, Ondráš

Zpracovala: Zdena Šlichtová, 27.5. 2005

Kontakty:
Obec Tvrdonice, t.519 339202, 519 339203, www.tvrdonice.cz, www.podluzi.cz, www.fos.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Podluží v písni a tanci
Zveřejněno 03.06.2005 v 22:19 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA