HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

IX. Mezinárodní folklorní festival "PLZEŇ 2005"

Plzeň, 16. - 19. června 2005. Tisková zpráva
logo festivalu
logo festivalu
Rekordních 19 folklorních souborů přivítá letos již IX. ročník Mezinárodního folklorního festivalu v Západočeské metropoli. Letošní festival probíhá v roce 710. výročí založení Města Plzně a 15. výročí vzniku Folklorního sdružení České republiky. Festival se od svého založení plzeňským Souborem písní a tanců Jiskra v roce 1997 stal vyhledávaným místem setkávání stovek milovníků folkloru a lidového umění. Každým rokem v Plzni v měsíci červnu vítá lidové muzikanty, tanečníky a zpěváky z celé České republiky i zahraničí včetně hostů z exotických míst světa. K těm bude v letošním roce bezpochyby patřit vynikající africký soubor IYASA ze Zimbabwe.
První účastníky festivalu přivítají na návsi Obce Vrčeň již ve čtvrtek 16. čevna v 17,00 hodin. V pátek následují vystoupení v plzeňské ZOO (16,00 hodin) a na Náměstí Republiky (18,30 v rámci Historického víkendu).
Hlavní festivalové programy se uskuteční na scéně "U Branky". V pátek v 19 hodin to bude společný pořad "V dobrém jsme se v Plzni sešli...", ve kterém se představí většina účastníků. Na této scéně pokračuje program v sobotu v 10,30 hodin představením "Plzeňská věž převyšuje kopce...", věnovaným 710. výročí založení Města Plzně. Po slavnostním historickém a krojovaném průvodu městem (zahájení ve 14,00 hodin) následuje v 15,00 hodin pořad "Plzeňská folklorní zastavení", věnovaný partnerským městům a oblastem Města Plzně a Plzeňského kraje. Sobotní program uzavře "Večerní muzikantské dostaveníčko", pořad lidových muzik a zpěváků, který je připraven na 19,00 hodin.
Nedělní dopoledne bude patřit dětem. S tvrzením "Nebudem pořád tak maličký..." vystoupí dětské soubory a zpěváčci na scéně "U Branky" v 10,30 hodin. Celý festival uzavře "GALAPROGRAM MFF PLZEŇ 2005" v Kině Eden ve 14,00 hodin.
Pro návštěvníky festivalu je připraven také bohatý doprovodný program. V prostoru před Brankou zaujme ve dnech 18. - 19.6. Staročeský jarmark s ukázkami lidových řemesel. Již 12.6. ve 14 hodin se koná ve velkém hudebním studiu Českého rozhlasu Plzeň koncert Orchestru lidových nástrojů Slovenského rozhlasu. Český rozhlas Plzeň bude přinášet informace o festivalu v pořadu "Špalíček lidových písní" ve dnech 10., 13., 15. a 17.6. vždy od 19,03 hodin.
Na IX. MFF Plzeň 2005 se představí soubory: JISKRA, Plzeň, JISKRA 1958, Plzeň, MLADINA, Plzeň, MLADINKA, Plzeň, SKANZEN ŠKODA, Plzeň, METELÁČEK I. a II., Plzeň, ÚSLAVÁČEK, Starý Plzenec, MÁJEČEK, Nýřany, SLUNÍČKO, Rokycany, LEDECKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA, PÍSEČAN, Písek, RATIŠKOVSKÁ DOLINA, Ratíškovice + Cimbálová muzika DÚBRAVA, Dubňany, KYJOVÁNEK II., Kyjov, LIMBORA, Praha (slovenský folklor), Gauverband Oberpfalz der Heimat- und Volkstrachtenvereine e. V., Regensuburg (Německo) , L’EGLANTINO DO LEMOUZI, Limoges (Francie), LE MASCHERE DI RATAPLAM, Bergamo (Itálie), SAINT FRANCIS PIPE BAND, Glasgow (Skotsko) a IYASA (Bulawayo, Zimbabwe - Afrika).
foto
Hlavními pořadateli festivalu jsou Plzeňský kraj, Město Plzeň, Nadace 700 let města Plzně, Soubor písní a tanců Jiskra Plzeň, Folklorní sdružení České republiky, Ministerstvo kultury České republiky, Státní fond kultury České republiky, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Český rozhlas Plzeň.
Záštitu nad festivalem přijali hejtman Plzeňského kraje MUDr. Petr Zimmermann a primátor Města Plzně Ing. Miroslav Kalous. Festival probíhá díky podpoře programu "Občanská volba" Plzeňského Prazdroje, a.s.
Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, ACR Alfa - agentura propagace ČR, Rádio Proglas, Mediatel - Zlaté stránky a Dětská tisková agentura. Mediální spolupráce Haló noviny.
Vedle uvedených spolupořadatelů a partnerů festival dále podporují OSA - Ochranný svaz autorský, Obec Vrčeň, Megas - P, s.r.o., Dioss Nýřany a další.

Podle podkladů Mgr. Michaely Vondráčkové zpracoval Jiří Pokorný,7.6. 2005

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 2 názory)

11.06.2005 v 19:26Hana Laubrová

Kde bude závěrečný koncert? V kině Eden nebo v kině Elektra?


09.06.2005 v 21:52Pepa

Hlavně ať se zase nepo.... počasí.


Zveřejněno 07.06.2005 v 23:55 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA