HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Ohlédnutí za X. Jihočeským folklorním festivalem Kovářov 2005

Ve dnech 3. - 5. června proběhl v obci Kovářov jubilejní X. jihočeský folklorní festival Kovářov 2005. Diváci opět shlédli řadu pořadů dětských a dospělých folklorních souborů Jihočeského kraje, folklorních souborů z jiných regionů České republiky i zahraničí. Tradičně nechyběly ani programy doprovodné jakými byly lidový jarmark, řemeslné dílny, divadelní představení, Veselé hry kovářovské, vzlet balónu, ohňostroj lidová zábava na návsi a další. Folklorní program měli možnost diváci shlédnout nejen v Kovářově, ale také i v nedalekém Zvíkovském Podhradí.
Festival navštívilo celkem 18 souborů a hostů, představilo se 378 účinkujících a jednotlivé pořady byly vždy hojně navštíveny diváky.
Jihočeský folklorní festival
Soubor Kovářovánek zahajuje průvod.
Jihočeský folklorní festival
Malíř a herec Miloš Nesvadba při vystoupení pro děti.
Slunečný páteční den na kovářovské návsi patřil zejména dětem a tak folklorní pořad "Vítáme Vás v Kovářově" zhlédlo zhruba 250 dětských diváků a stejný počet dětí se účastnilo i pátečních odpoledních Řemeslných dílen a zábavného odpoledne, ve kterém se dětem představil i malíř Miloš Nesvadba se svým pořadem nazvaným Čarování kolem malování. Odpoledne probíhala na festivalovém podiu také výuka lidového tance Vdolky, který je součástí Omalovánek vydaných souborem Kovářovan právě ve spolupráci s panem Milošem Nesvadbou. Jeho autogramiáda a následná diskotéka uzavřela první den kovářovského festivalu.
Druhý festivalový den byl zahájen opět na návsi jarmarkem a loutkovým divadelním představením pro děti, které zcela zaplnily hlediště před dřevěnými herci. Nechybělo slavností uvítání hostů, vedoucích souborů a sponzorů na radnici. Nepříznivé počasí ovlivnilo průběh festivalu na návsi a tak se ostatní pořady musely přestěhovat do místního Kulturního domu. Program s názvem "Dostaveníčko s Českým rozhlasem České Budějovice" se tradičně ocitl v přímém přenosu tohoto média a tak zhruba 80 000 posluchačů mělo opět možnost být pomocí rozhlasových vln v Kovářově. Na řadu přišla poté další vystoupení folklorních souborů a hostů, kteří byli odměňováni potleskem v zaplněném sále s kapacitou 500 diváků. V průběhu odpoledne byly vyhlášeny i výsledky soutěže o nejkrásnější jihočeskou hnětynku. Po skončení folklorních pořadů se počasí zlepšilo natolik, že se plánovaná lidová zábava mohla již uskutečnit na návsi za hojné účasti návštěvníků. Na sobotní večer byl také připraven koncert zpěváka Standy Hložka, který ve zcela naplněném kinosále skvěle pobavil nejméně 220 dětských i dospělých diváků.
V neděli, poslední festivalový den, ožila opět náves Veselými hrami kovářovskými, při kterých děti navštěvovaly jednotlivá stanoviště s žertovnými disciplinami. Potýkaly se například s krmením velkého jedlíka, vidlošťouchem, lovením jihočeského kapra a dalšími. Odpoledne se na letní terase Hotelu Zvíkov ve Zvíkovském Podhradí představil divákům soubor Hořeňák, jeden z hostů festivalu a posezení kovářovských folklorních souborů se starostou obce tak zakončilo jubilejní desátý ročník.
Jihočeský folklorní festival
Dětský soubor Malý Furiant na jevišti se svým programem.
Z jihočeských folklorních souborů se představily:
Kovářovánek, Malý Kovářovan, Malý Furiant, Blaťáček, Kovářovan, Javor, Malý Furiant-starší, Bechyňská Duha, Písečan, Doudleban, Blaťácký soubor.
Jihočeský folklorní festival
Momentka dětského souboru Oglite z Lotyšska.
Hosté festivalu:
Oglite z Lotyšska, Hořeňák z Lázní Bělohrad, Studánka ze Žďáru nad Sázavou, divadlo Fikar z Nadějkova, divadlo Na lžičku z Prahy, Miloš Nesvadba a Jan Susa z Prahy, zpěvák Standa Hložek z Prahy.
Chtěli bychom poděkovat všem vystupujícím za jejich skvělé výkony, kterými se v Kovářově prezentovali. Těší nás, že kovářovský festival oslavit první desetiletí svého trvání a že se již tolik let můžeme setkávat s jednotlivými folklorními soubory a hosty.
Veliké poděkování patří všem našim spolupořadatelům, Národnímu ústavu lidové kultury ve Strážnici, Folklornímu sdružení ČR, Obci Kovářov, Jihočeskému folklornímu sdružení za pomoc při realizaci tohoto jedinečného projektu Jihočeského kraje.
Festival probíhal za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Jihočeského kraje, Asociace krajů ČR, Svazku obcí Milevska a Spolku pro obnovu venkova Jihočeského kraje.
Veliké poděkování patří patronovi festivalu Energetické společnosti ČEZ, generálnímu partnerovi Nadaci Vltava, generálním, hlavním a ostatním sponzorům a dalším nejmenovaným.
Velké uznání zaslouží všechny osobnosti, které převzali záštitu, Jaromír Talíř - poslanec PS P ČR, Jan Zahradník - hejtman Jihočeského kraje, Pavel Hroch - starosta Obce Kovářov a Radim Uzel - předseda SPR SV.
V neposlední řadě děkujeme členům Kovářovanu, jakožto hlavním organizátorům i dalším dobrovolným pracovníkům za neúnavnou organizační práci a také všem divákům, kteří navštívili jubilejní X. jihočeský folklorní festival Kovářov 2005.

manželé Milan a Pavla Škochovi, ředitelé festivalu

Jihočeský folklorní festival
Rozhovor malé tanečnice souboru Kovářovánek pro Českou televizi.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 08.06.2005 v 01:36 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA