HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Uherský Brod: Lubomír Málek a jeho životní jubileum

primáš muziky FS Olšava
V Olšavě se v letošním červnu chystá velká sláva, neboť dlouholetý primáš muziky oslaví kulaté životní jubileum - šedesátiny. Většina folklorních příznivců jej zná jako primáše a zpěváka, méně je známo,že než se dostal k postu primáše, vystřídal několik hudebních nástrojů. Hrál od dětství samozřejmě na housle, ale v Olšavě začal někdy v 15 letech jako klarineťák a koketoval tak trochu také s cimbálem. Housle to však vyhrály na celé čáře. A když kolem r. 1970 zůstalo prázdné místo primáše po odchodu Jaromíra Procházky z Brodu i z muziky Olšavy, zůstal pak Luboš primášování věrný až do současné doby.
Vést muziku není jednoduché, skloubit všechny nástroje v jeden kompaktní celek v hodinách zkoušek i vystoupení vyžaduje nutnou dávku trpělivosti. Za ta léta práce to znamená kromě zmíněného také velkou lásku k muzicírování, obětavost a hodně času, v podstatě na úkor rodiny a dalších koníčků.
Práce muzikanta není omezena jen hraním, patří k tomu také úpravy lidových písní-pro muziku nebo pro taneční choreografii. Za ta léta těch úprav Luboš spáchal nepočítaně. A hrají se dodnes.
Jeho folklórní kariéra - to je kromě houslí také zpěv. Již jako mladého ho spolu s dalšími zpěváky oslovil BROLN, absolvoval s nimi řadu živých vystoupení, rozhlasových, televizních a gramofonových nahrávek. Ve své generaci patřil ke stálicím moravských folklorních zpěváků.
Vystupuje a natáčí také se zahraničním hudebním tělesem, bratislavským OLUNem. Důkazem je společné CD.
P7050317
Život mu nadělil tolerantní ženu a dvě dcery, Jitku a Táňu, obě hudebně nadané. Odmala hrály na housle, zpívaly, nejdříve jako dětské sólistky, později i v dospělosti nejenom s Olšavou, ale i s jinými muzikanty a orchestry. Jejich hudební kariéra se slibně rozvíjela nejenom na amatérské bázi, hudba, ať už folklór nebo jiné žánry, se stala jejich koníčkem i profesí zároveň. Také své protějšky hledaly holky Málkovy v hudebních vodách - jsou to profesionální muzikanti, takže o hudební potomstvo Luboš určitě mít strach nemusí.
Já myslím, že můžu mluvit za všechny Olšaváky, když Lubošovi k jeho narozeninám popřeju hlavně hodně zdraví, také radosti v rodinném kruhu i radosti z dalšího muzicírování.

Za Olšavu Lenka Švehlíková

Lubomír Málek
Lubomír Málek

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Olšava, folklorní soubor
Zveřejněno 10.06.2005 v 12:48 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA