HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

XXXI. Mezinárodní folklorní festival SLAVNOSTI POD ZVIČINOU 2005

Lázně Bělohrad, 16. - 19. června 2005
Tisková zpráva
Do čtvrtého desítiletí své existence vstoupil ve dnech 16. - 19. června 2005 Mezinárodní folklorní festival "Slavnosti pod Zvičinou" v malebném podkrkonošském městě Lázně Bělohrad. Třicátý první ročník festivalu se mohl pochlubit výborným počasím i vynikajícími výkony domácích i hostujících souborů.
Slavnostní zahájení festivalu s pořadem "Tancuj, zpívej, dováděj" se uskutečnilo ve čtvrtek 16. června v 19 hodin v areálu Anenských slatinných lázní a.s. Lázně Bělohrad.
Mezinárodní folklorní festival Slavnosti pod Zvičinou
16.6.2005 (043)
Mezinárodní folklorní festival Slavnosti pod Zvičinou
16.6.2005 (070)
Mezinárodní folklorní festival Slavnosti pod Zvičinou
16.6.2005 (084)
Vystoupení v zámeckém parku "Dokola, hej dokola" v pátek 17.6. v 9,30 potěšilo žáky ZŠ Lázně Bělohrad. Občané Miletína a Mlázovic se mohli seznámit se zahraničními soubory festivalu v pátečním večerním pořadu "Vonička". Páteční večer pak uzavřel ve 20:30 hodin slavnostní pořad "Hořeňáci", ve kterém vystoupily domácí soubory Hořeňák a Hořeňáček a dva zahraniční hosté: řecký soubor Elliniki Paradosi, který předvedl tanec se svíčkami a ruský dětský soubor Vesnianki, v jehož vynikajícím podání byly provedeny tance a písně ruského folkloru.
Mezinárodní folklorní festival Slavnosti pod Zvičinou
17.6.2005 (059)
Sobotní program začal představením pro lázeňské hosty "Vítejte v Bělohradě" a pokračoval již tradiční specialitou festivalu, kterou návštěvníci znají pod názvem Polka rallye. Jde o závod v polce na 200 metrů, v jehož polovině musí dospělé páry vypít po sklenici piva (děti sodovku), což ovšem není pro zadýchané tanečníky nic jednoduchého. Nejrychlejší letošní pár zvládl tento závod za čas těsně před minutu, nejpomalejšímu to sice trvalo přes čtyři minuty, došlo však i na umělecké taneční kreace a zvedačky.
Hlavnímu odpolednímu programu v zámeckém parku dominoval již tradičně výborný domácí Hořeňáček, v jehož řadách vystupovala i nejmladší, teprve tříletá tanečnice festivalu. Svým procítěným tanečním projevem si u diváků vysloužila zasloužený potlesk. Velmi kvalitní vystoupení předvedly i další soubory, zmiňme zejména Krušnohor z Chomutova a Jizeru z Liberce. Korunou však bylo vystoupení souboru IYASA ze Zimbabwe, který si dokázal získat diváky vtipným ztvárněním domorodých afrických tanců v kombinaci s vynikajícím zpěvem a procítěným tanečním výrazem. Pozorní diváci si jistě povšimli, že v černošských spirituálech zaznívala i některá česká slova - to vše jen přispělo k jedinečné náladě pozdního odpoledne.
Večerní program začal již tradičním nokturnem na nádvoří zámku, ve kterém domácí předvedli pásmo písní a vyprávění. Pořad se pak přesunul do zámeckého parku, kde od 19:00 začal hlavní večerní program věnovaný 15. výročí Folklorního sdružení ČR. Každý zúčastněný soubor věnoval sdružení symbolickou kytici a své přání. Vlahá noc pak pokračovala lidovou veselicí, ale i improvizovanými vystoupeními jednotlivých muzik na různých místech zámeckého parku.
V neděli ráno proběhla za účasti folklorních souborů pod blankytně modrým nebem Mše svatá a následně roztančily domácí i zahraniční soubory náměstí K. V. Raise. Ve 13 hodin vyšel z areálu lázní slavnostní průvod, po kterém následoval závěrečný galaprogram "Kolik faldů na suknici". Tento program byl skutečným vyvrcholením festivalu. Kvalitních vystoupení bylo mnoho, opět však zaujalo zejména živé a muzikální vystoupení černošského souboru IYASA ze Zimbabwe a krásný, profesionálně provedený program dětského souboru Vesnianki z Ruska.
Mezinárodní folklorní festival Slavnosti pod Zvičinou
19.6.2005 (072)
Mezinárodní folklorní festival Slavnosti pod Zvičinou
19.6.2005 (082)
Hojná účast diváků potvrdila, že ve Východních Čechách má folklor svoji pevnou tradici. Jejich nadšený závěrečný potlesk byl ale určen domácímu souboru Hořeňák. Tento soubor si jej plně zaslouží, a to nejen proto, že jeho vystoupení patří již dlouhou řadu let k naprosté špičce českého folkloru. Poděkování diváků patřilo i obětavé organizační práci, kterou členové souboru přípravě festivalu věnují. Jen díky jim vzniká jeden z vrcholných zážitků, který dnes může česká folklorní scéna nabídnout, právě v Bělohradě.
Mezinárodní folklorní festival Slavnosti pod Zvičinou
19.6.2005 (093)
Na festivalu "Slavnosti pod Zvičinou" se představily následující soubory: Pálavánek Mikulov, Malý Beskyd Zubří, Jizera Liberec, Krušnohor Chomutov, Jizera Liberec, Nyitnikék - soubor maďarského tance - Praha, Hořeňák a Hořeňáček Lázně Bělohrad, soubor Elliniki Paradosi Řecko, Vesnianki Rusko, Malá země Rusko, IYASA Zimbabwe a dechová hudba Pozdvičinka Bílá Třemešná.
Festival byl doplněn výstavou "Tak šel čas" v Památníku K.V.Raise, která byla uspořádána k 55. výročí založení souboru Hořeňák a připomněla největší úspěchy tohoto předního českého folklorního souboru.
Hlavními pořadateli festivalu byly: Folklorní sdružení ČR, Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, Město Lázně Bělohrad, Městskékulturní středisko Lázně Bělohrad, Anenské slatinné lázně a.s. Lázně Bělohrad a Sdružení členů a přátel Folklorního souboru Hořeňák.
Záštitu nad festivalem převzali: Jiří Paroubek, předseda Vlády ČR, Pavel Bradík, hejtman Královéhradeckého kraje a Vlastimil Dlab, poslanec Parlamentu ČR.
Mediálními partnery festivalu byly: Český rozhlas, Rádio Proglas a Mediatel

Kontakt: vedoucí souboru Hořeňák Milan Rychtera, zdemi.rychtera@mybox.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 22.06.2005 v 09:59 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA