HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

ROŽNOVSKÉ SLAVNOSTI 2005

1. až 3. července 2005 - Rožnov pod Radhoštěm
Tisková zpráva
Ve dnech 1. až 3. července 2005 se ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm uskuteční tradiční mezinárodní folklorní festival Rožnovské slavnosti v rámci Dnů tradiční kultury. Festival pořádají Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm a Folklorní sdružení České republiky. Festival je nejen významnou akcí FoS ČR, ale patří i mezi akce dvou významných kulturních organizací při UNESCO, IOV a CIOFF. Význam letošních slavností podtrhuje skutečnost, že Valašské muzeum v přírodě před nedávnem oslavilo 80. výročí svého vzniku a současně 80. výročí 1. Valašského roku, který se stal podnětem k založení slavností i samotného skanzenu.
Základním východiskem realizačního týmu letošních slavností je myšlenka bratří Jaroňků, zakladatelů muzea: "Tance, lidové obřadnosti, veselí a hry nelze uložit do musejních vitrín. Žijí jen, jsou-li zatančeny a znovu prožity. Proto se na nádvoří musejní vědou zbudované dějiny periodicky rozvíří jako součást musea radostný projev národní písně a jiných zvyků lidu našeho, vše zpestřeno pravými valašskými kroji."
V letošním roce chtějí pořadatelé předvést divákům valašské tance, písně a muziku tak, jak je uchovávají různé soubory a skupiny z celého regionu Valašska.
Páteční program bude zahájen pořadem Vitajte na Valašsku v Komorním amfiteátru Dřevěného městečka v 19 hodin a je věnován vystoupením zahraničních účastníků festivalu. Navazující pořad Zahrajte ně husličky připomene nedožité osmdesátiny významného hudebního skladatele a folkloristy Jaroslava Juráška.
V sobotu v 9,30 hod. oživí náměstí T.G.M. v Rožnově pod Radhoštěm pořad Valaši sa scházajú, ze kterého bude odcházet v 10,00 hodin krojovaný průvod s alegorickými vozy do Valašského muzea. V jeho Komorním amfiteátru začíná již v 10 hodin odzemkářská soutěž Kdo vyskočí, ten je chlap! Na tomtéž jevišti pak festival pokračuje dalšími pořady až do pozdních nočních hodin. Na pódiu pod lípou a u rybníčka budou probíhat programy valašských souborů a muzik od 12 hodin.
Nedělní slavnosti zahájí v 10,30 hod. pořad Rok dětí na valašské dědině a celé slavnosti uzavře ve 14,30 hod. pořad k 80 výročí Valašského muzea v přírodě Ej toč sa děvča, toč sa.
V programech Rožnovských slavností budou účinkovat folklorní soubory a skupiny:
BAČA z Valašského Meziříčí, BARTOŠŮV soubor ze Zlína, BESKYD ze Zubří, DÚBRAVA z Valašských Klobouk, JASÉNKA ze Vsetína, JAVORNÍK z Nového Jičína, KARLOVJANKY z Velkých Karlovic, LIPTA z Liptálu, OVČÁK z Hovězí, PORTÁŠ z Jasenné, RADHOŠŤ z Rožnova p.R., RADHOŠŤ z Trojanovic, RUSAVJAN z Rusavy, SEDMIKVÍTEK z Frenštátu p.R., SOLÁŇ z Rožnova p.R., TROJÁK z Valašské Bystřice, VALAŠSKÝ VOJVODA z Kozlovic, VSACAN ze Vsetína.
Představí se rovněž řada dětských folklorních souborů. Programovou náplň slavností obohatí i soubory z Polska, Slovenska, Rumunska, Lotyšska a Osetie.
Souběžně s hudebními a tanečními programy budou v Dřevěném městečku po celou dobu slavností probíhat ukázky tradičních řemesel. Jim bude patřit zejména Setkání tradičních výrobců Valašska, které se uskuteční v neděli 3. července od 9,00 hodin v areálu Dřevěného městečka. V rámci galaprogramu festivalu v neděli od 14,30 hod. bude slavnostně představena publikace Rožnovský malovaný porcelán.
Hlavními pořadateli festivalu jsou Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a Folklorní sdružení České republiky.
Hlavními mediálními partnery jsou Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Radio Proglas a Dětská tisková agentura. Mediální spolupráce Haló noviny
Festival podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Visegrádský fond, CAC Leasing, a.s., OSA - Ochranný svaz autorský, Sdružení Tradice ČR a další sponzoři.
Úplný program festivalu bude doručen.

Podle podkladů Pavlíny Křenkové zpracoval Jiří Pokorný

Kontakt: Ing. Vítězslav Koukal, VMP Rožnov p. R.,Tel.: 571 757 111, Fax: 571 654 494, Mobil: 603 256 718, E-mail: kou@vmp.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 24.06.2005 v 13:52 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA