HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

8. Selské slavnosti v Holašovicích

23. - 24. 7. 2005
Tisková zpráva - aktualizace
Selské slavnosti Holašovice
Náves v Holašovicích
(c) Copyright OÚ Jankov 2005
Selské slavnosti, které se pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje Jana Zahradníka uskuteční ve dnech 23. - 24. 7. 2005 již poosmé, se konají v malebné vesničce Holašovice, ležící cca 15 km západně od Českých Budějovic, ztracené kdesi uprostřed lesů a rybníků, daleko od hlavních komunikací. Snad právě poloha Holašovic způsobila, že čas v této vsi jakoby se odvíjel pomaleji. A tak se půdorys vesnice mohl do dnešní doby dochovat ve svém středověkém tvaru a také jednotlivá stavení, soustředěná kolem prostorné návsi, stojí dosud v podobě, jakou jim vtiskli jejich stavitelé v druhé polovině 19. století - podobu tzv. jihočeského selského baroka. Po zásluze byla tak obec Holašovice zapsána do Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Právě do tohoto prostředí je zasazena dvoudenní lidová slavnost, jejímž základním rámcem je pořádání "lidového jarmarku" s ukázkami tradičních i netradičních řemesel z celé České republiky, ale též ze Slovenska. Vyhledávaným je zejména předvádění původních řemesel a technik , které v dnešní, přetechnizované době,vytváří velmi působivou podívanou na zručnost a cit pro tradiční lidovou výrobu, která se váže k časům dávno zapomenutým. Předvádění jednotlivých výrob je prováděno řemeslníky v lidových kostýmech.
Selské slavnosti Holašovice
ze 7. ročníku slavností
Selské slavnosti organizuje Obec Holašovice ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR a partnery.
Jarmark bude jako tradičně obohacen kulturním programem v lidovém duchu. Hosty letošních Selských slavností budou soubory nejenom z České republiky, ale i zahraniční soubor z Rakouska. V průběhu minulých ročníků se v Holašovicích představily folklorní soubory ze Slovenska, z Chorvatska, Srbska, Polska, Řecka, Bulharska a Rakouska. Návštěvníci Holašovic tak mají možnost porovnat rozdílnosti kultur a seznámit se s lidovými zvyky a obyčeji jednotlivých koutů naší země a se zahraničím. Selské slavnosti v Holašovicích se zařadily mezi významné Mezinárodní folklorní festivaly v České republice.
V sobotním programu vystoupí mimo jiné soubory Dudlajda, Nouze, Pošumavská dudácká muzika, Skalačka, Javor, KUD BUKOVAC (Chorvatsko), Pouličníci z Tábora, Prima Qvintett, Brusné Kotouče, v neděli pak Doubravanka, Drobek s přáteli, Faraon, Šumavanka, Doudleban, Musikverein Zulissen (Rakousko), Prácheňský soubor písní a tanců a Baráčnické sdružení. V programu nebudou chybět vystoupení jarmarečních zpěváků, divadelní představení pro děti i dospělé, dudáci, jihočeští heligonkáři se svými oblíbenými "lidovkami". Program zpestří šermířská klání a jiné atrakce pro malé i velké.
Každý, kdo v době konání Selských slavností do Holašovic zavítá si jistě z nabízené skladby programu vybere a věřte, že organizátoři nezapomněli ani na občerstvení. Z pestré škály nabídky různých druhů piva bude možno ochutnat z pečeného selete, klobás, grilovaných kuřat, vepřových steaků, medoviny, kozího sýra, domácích preclíků, marcipánu či zdobených perníků.
Selské slavnosti Holašovice
Ze 7. ročníku Slavností, (c)Copyright OÚ Jankov
Selské slavnosti Holašovice
Slavnosti - loňský ročník
Mediálními partnery slavností jsou Český rozhlas, Rádio Prohlas, Mediatel - Zlaté stránky, Dětská tisková agentura, Radio Faktor, Jihočeské deníky Bohemia a Gimi Televize. Slavnosti podporují Jihočeský kraj, OSA - Ochranný svaz autorský, Jihočeské tiskárny, a.s., ZD Jankov a další.

Ing. Jan Jílek, ředitel slavností

Kontakt: OÚ Jankov-Holašovice,
Ing. Jan Jílek, ředitel slavností : tel.: 387 982 133, mob.: 775 106 025, e-mail: jan.jilek@popron.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 12.07.2005 v 22:53 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA