|
Lázeňská neděle ve Valašském muzeu v příroděDřevěné městečko
V neděli 17. července 2005 se návštěvníci areálu Dřevěného městečka Valašského muzea budou moci vrátit do časů, kdy byl Rožnov vyhlášeným lázeňským místem. Devátá hodina ranní otevře brány muzea a při melodiích lázeňské taneční hudby se potkáte s lázeňskými hosty v dobových kostýmech. Jejich ranní procházka na čerstvém vzduchu bude stejně jako dřív doplněna popíjením žinčice a také současní návštěvníci budou mít šanci okusit účinky tohoto léčivého nápoje. Hostům lázní bývala k dispozici celá řada restaurací, cukrářství a kaváren, které nabízely větru a prachu prosté, zvlášť upravené verandy s krásnou vyhlídkou do přírody, stinné zahrady, výtečnou domácí kuchyni, zásoby chutného a jemného pečiva a cukrovin, úpravu jídel dle lékařských předpisů a mnoho dalšího. Také pro nynější hosty a návštěvníky bude otevřeno několik "café" a zahradních posezení k příjemnému občerstvení i odpočinku.
Zprvu přivážely lázeňské hosty do Rožnova fiakry a povozy, což platilo i pro cestující železnicí. Nejbližší stanicí pro ně totiž byla Polom, kde k službám čekával poštovní vůz a ještě více privátních povozů. Ale roku 1892 přisupěla železnice až do Rožnova a proto i naše návštěvníky lázní bude v den programu přivážet parní vlak. Před desátou hodinou dorazí Rožnova vlak s dalšími kostýmovanými a také s oficiálními hosty, které od nádraží převezou bryčky a historická vozidla do muzea, aby mohli slavnostně zahájit program. Lázeňskou sezónu pro tento den otevře v 10.30 promenádní koncert Dechového orchestru mladých Jistebník.
V rožnovských lázních se neléčilo pouze žinčicí a mléčnými produkty. Důležitými prvky byl i vzduch - klima velmi vhodné pro pacienty s plicními chorobami, dále léčba vodou v záhy založeném vodoléčebném ústavu a od 90. let 19. století i tzv. terénní léčba. "Překrásná poloha Rožnova, neobyčejně četné množství rozkošných vycházek, velký výběr cest s nejrůznějším stoupáním, vedoucích krajem rázu nad míru půvabného, zdobeným živou zelení luhů a lesů - byly pohnůtkou, že z Rožnova zařízeno terrainní místo léčební" - tak r. 1894 osvětloval zavedení nové léčebné metody Dr. Vladislav Mladějovský. Lázeňskou stezkou se mohou vydat i návštěvníci areálu Dřevěného městečka. Při procházce objeví lázně sluneční a vzduchové spojené s tělocvikem, venkovská občerstvení a dojít mohou až do "lázeňského domu" s čítárnou, výdejem žinčice, cukrárnou a výstavkou, věnovanou rožnovskému lázeňství.
Kromě lázeňské hudby bývalo uváděno, že v Rožnově "občas pořádají se taneční zábavy, společné výlety, národní slavnosti, dvakrát týdně tombola, divadelní představení a koncerty dle toho, jak dotyční umělci k dispozici stojí". Neopomněli jsme proto připravit parket a odpoledne s výukou dobových tanců pod vedením zkušeného tanečního mistra. Unavení návštěvníci mohou např. vyhledat masérku, ve 14.00 odpočívat při lázeňském koncertu a v 15.00 shlédnout představení "Rodina je základ státu" divadelního souboru Chaos z Valašské Bystřice. Možné bude i pořízení fotografie v dobovém kostýmu v našem fotoateliéru, či případná projížďka bryčkou.
Jeden den prožitý v lázeňském městečku v době 1. poloviny 20. století asi nevyléčí všechny Vaše neduhy, ale jistě přispěje k dobré náladě a příjemně strávenému létu.
Pavlína Křenková, DiS, vedoucí propagačního oddělení Diskusní fórum čtenářů |
|