HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

První prázdninová ukázka plavení dříví

Schwarzenberský plavební kanál
a FS Libín-S
V neděli 17. července se bude konat první letošní prázdninová ukázka plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu v oblasti křížení s hraničním potokem Ježová. Před druhou hodinou odpolední se na místo ukázky dostaví plavební personál, muži z nedalekého rakouského Aigenu, s plavebními háky, oblečení do starobylých obleků, někteří z nich s dřeváky na nohou, s porcelánovou fajfkou v ústech, s měchuřinou s tabákem za pasem.
Folklorní soubor Libín - S
Z předchozího letošního plavení u Ježové
Plavební ředitel pak přečte v češtině a v němčině následující plavební rozkaz:
Plavební rozkaz č.4/2005
k provedení ukázkové plavby dříví
Nařizuji tímto provést ukázkovou plavbu dříví
v neděli dne 17. července 2005
v oblasti křížení s potokem Ježová.
Plavbu nařizuji provést od sáhového kamene 110 (na rakouském území) k sáhovému kameni 112 (na českém území). Splaveno bude zhruba půl sáhu palivového dřeva.
Nařizuji dále, aby se k plavbě dostavil v dostatečném počtu plavební personál s potřebným nářadím.
Nástup personálu bude o druhé hodině po poledni.
Plavebnímu personálu i případným divákům nařizuji, aby se chovali dle mých rozkazů a dbali všech bezpečnostních opatření, aby nedošlo ke ztrátám na životech či úrazům.
Obecní úřady, hostince a hotely v oblasti Schwarzenberského plavebního kanálu žádám o vyvěšení tohoto mého plavebního rozkazu na veřejném místě.
Hynek Hladík, plavební ředitel
Schwemmbefehl Nr.4/2005
zur Durchführung einer Schauschwemme
Ich verordne am Sonntag den 17. Juli 2005
eine Schauschwemme im Bereich des Iglbaches durchzuführen.
Ich verordne die Schwemme ab Klafterstein Nr. 110 (auf dem österreichischen Gebiet) bis Klafterstein Nr. 112 (auf dem böhmischen Gebiet). Geschwemmt wird ca 1/2 Klafter Brennholz.
Ich verordne weiter, daß zur Schwemme das Schwemmpersonal im genügenden Anzahl mit dem nötigen Werkzeug zur Stelle ist.
Antritt des Personals ist um zwei Uhr nachmittag.
Dem Schwemmpersonal und den möglichen Zuschauern verordne ich meinen Befehlen zu gehorchen, und alle Massnahmen zur Sicherheit einzuhalten, um mögliche Lebensverluste und Verletzungen verhindern.
Gemeindeämter, Gasthäuser und Gasthöfe ersuche ich, diesen Befehl an öffentlicher Stelle auszuhängen.
Hynek Hladík, Schwemmdireckteur
Potom budou vhozena v Rakousku polena do vody, aby se vydala na svoji pouť po hladině plavebního kanálu do Čech.
Folklorní soubor Libín - S
Plakát plavební sezóny 2005
K nedělní ukázce plavení dříví vypravují Rakouské spolkové dráhy ÖBB mimořádný vlak z Lince do Aigenu, kde končí železnice Mühlkreisbahn, nazvaný pro tuto příležitost Stifterův vlak / Stifterzug, od kterého bude zajištěna autobusová přeprava do blízkosti Schwarzenberského plavebního kanálu. Zbytek budou muset návštěvníci z Rakouska dojít cca 2,5 km pěšky, respektive 3,5 km na kole.
O české návštěvníky tak postaráno nebude. Pro automobilisty je však nejlépe v současnosti možné se na místo ukázky dostat také přes rakouské území.
Od Nové Pece či Horní Plané je vhodné použít hraniční přechod Zvonková / Schöneben, za přechodem pokračovat přes Schöneben do Ulrichsbergu, zde se dát vlevo do Aigenu, v Aigenu na horní straně náměstí pak znovu vlevo směr Diendorf, Haagerhof. Po dlouhém prudkém stoupání zaparkujte poblíž hotelu Haagerhof, dále pokračujte po značené stezce (Zur Schwemme) k Ježové.
I od Lipna je nejlepší, i když delší cesta přes Rakousko. V tomto případě použijte hraniční přechod Přední Výtoň / Guglwald, za přechodem se dejte vpravo přes Afiesl, Haslach, Schlägl, Aigen. V Aigenu na horní straně náměstí se dejte doprava směr Diendorf, Haagerhof. Po dlouhém prudkém stoupání zaparkujte poblíž hotelu Haagerhof, dále pokračujte po značené stezce (Zur Schwemme) k Ježové.
Od Lipna je možné jet po mnohem horších cestách z Přední Výtoně směrem k hraničním přechodu Guglwald, z křižovatky Spáleniště pak již po horší silnici do Pasečné, v Pasečné NE na Svatý Tomáš, ale v neznačeném směru přímo nejprve okolo zemědělských budov, dále rozbitou úzkou silničkou přes bývalé osady Rychnůvek, Jasánky na křižovatku v zaniklé osadě Růžový Vrch, kde již bude vlát vlajkosláva. Zde zaparkujte a vydejte se po modré značce podél plavebního kanálu k potoku Ježová.
Čeští cyklisté na tom budou lépe, jestliže pojedou od Jeleních Vrchů, Nové Pece či Horní Plané mohou použít mimořádně otevřený hraniční přechod Zadní Zvonková - Sonnenwald v místě křížení Schwarzenberského plavebního kanálu s potokem Pestřice. Dostanete se k němu od křižovatky v Zadní Zvonkové podél Schwarzenberského kanálu. Cesta je sice horší, ale nejezdí do ní auta, je tedy bezpečnější. Hraniční přechod je otevřen pouze v neděli 17. července od 08:00 do 20:00. Mimo tuto dobu není překračování státních hranic v tomto místě povoleno, překročení je přestupkem v České i v Rakouské republice. Ilegálním přestupem hranic se vystavujete nebezpečí vysoké pokuty.

Ing. Hynek Hladík, Plavební ředitel
Česká 677, CZ-38301 Prachatice
tel. +420 602 272 442, fax. +420 388 317 609, e-mail: hladik.hynek@iol.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 15.07.2005 v 09:42 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA