HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

XII. Mezinárodní folklorní festival Klatovy

Klatovy, 7. - 10. července 2005
Tisková zpráva
Ve dnech 7. - 10. července 2005 se v západočeských Klatovech uskutečnil již XII. ročník mezinárodního folklorního festivalu s bohatým programem a zahraniční účastí.
Na několika scénách vystoupily tyto soubory : Dunsmoir Scottish Dancers SKOTSKO, Pirouete Jeruzalem IZRAEL, Gruppo Folckloristico Arlecchino ITÁLIE, Folkdance Group Csutora MAĎARSKO, Soubor Kazbek SEVERNÍ OSETIE, Dancing Group De Keistampers HOLANDSKO, Detský folklórny súbor Dratvárik SLOVENSKO, ŽEROTÍN Strážnice, ROZMARÝN Újezdec u Luhačovic, OLŠINA Orlová, ČTYŘLÍSTEK Nové Strašecí, MALÝ FURIANT České Budějovice, JISKRA Plzeň, ROKYTKA a ROKYTIČKA Rokycany, MRÁKOV a MRÁČEK Mrákov, ŠUMAVA a ŠUMAVÁNEK Klatovy.
Již ve čtvrtek 7. července ve 20 hodin mohli zájemci v Divadle v Klatovech shlédnout koncert zahraničních souborů pod názvem Folklor bez hranic. Představily se soubory z Holandska, Maďarska, Izraele, Skotska, Slovenska a Severní Osetie.
Slavnostní zahájení festivalu se uskutečnilo na náměstí v Klatovech v pátek 8. července v 16 hodin.Festival zahájil soubor Šumava z Klatov slavnostním nástupem se zástavami všech zúčastněných států a slavnostními projevy významných hostů. Téhož dne měli diváci možnost shlédnout ještě představení Višegrádský podvečer.V následujícím pořadu Všichni svatí tancovali představily soubory zvyky a obyčeje z jednotlivých krajů Čech, Moravy a Slezska.Následoval pořad s názvem Dostaveníčko pod Černou věží.Všechny tyto programy probíhaly na hlavním pódiu na klatovském náměstí před bouřlivou diváckou kulisou.
Z bohatého sobotního programu si připomeňme alespoň pořady Soubory se představují (10,00), Roztančené náměstí (14,00) a S písní a tancem nejen po Čechách (17,00). Všechny tyto pořady se uskutečnily opět na náměstí. Pro návštěvníky byla tato vystoupení příjemným odpočinkem a kulturním zážitkem po cestě z pouťových atrakcí a pouťových stánků,o čemž svědčí po celý den zcela zaplněný divácký prostor před hlavním pódiem.
Večer otevřelo své jeviště opět klatovské Divadlo pro účinkující ve Festivalovém galaprogramu (19,00). Tento galaprogram zahájil nástupem se zástavami opět soubor Šumava a slavnostním menuetem se představili zástupci všech zúčastněných souborů.Během večera ukázal každý soubor v sedmi-minutovém vystoupení své taneční,pěvecké a hudební umění.
Sobotní program završil pořad Večerní nokturno na náměstí (21,00).
Nedělní festivalové dopoledne patřilo Slavnostnímu průvodu účastníků festivalu městem (10,00),završeným krátkým vystoupením souborů na hlavním pódiu pod Černou věží. Pořad dětských folklorních souborů Do kolečka, do kola (14,00) opět úspěšně pobavil diváky na zaplněném náměstí,ale bohužel závěrečný program Naši hosté se loučí (16,30),musel být ve své polovině díky nepřízni počasí ukončen.
Některé soubory mohli vidět také návštěvníci hradů Klenová ( v sobotu ve 14,00) a Velhartice (v neděli ve 14,30 hodin).
S festivalem byla spojena tradiční Klatovská pouť, předvádění lidových řemesel a bohatou nabídkou občerstvení.
Pořadatelem festivalu bylo Klatovské folklorní sdružení Šumava ve spolupráci s Městem Klatovy, Folklorním sdružením ČR, Stálou divadelní scénou Klatovy, T.J. SOKOL Klatovy a souborem Šumava Klatovy. Festival se konal za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Plzeňského kraje, Města Klatovy,Folklorního sdružení ČR a mnoha dalších sponzorů.
Záštitu nad festivalem převzali Jiří Paroubek, předseda Vlády ČR, Jiří Bílý, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a starosta Města Klatovy Karel Mráz.
Mediálními partnery festivalu byli Český rozhlas, Rádio Proglas, Mediatel - Zlaté stránky a Dětská tisková agentura.
Mediální spolupráce - měsíčník Rozhled, Týdeník Klatovska, Klatovský deník, Most naděje a Tradice ČR.
Festival dále podpořili ACR Alfa, CAC Leasing , OSA - Ochranný svaz autorský a další.

Irena Valentová, 18.7.2005
tel.: 604 239 636, e-mail: sokol.kt@tiscali.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 18.07.2005 v 10:10 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA