|
7. JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2005Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice
5. 8. - 7. 8. 2005 Rožnov pod Radhoštěm Tisková zpráva
První víkend v srpnu budou ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm opět znít líbezné i temperamentní slovenské melodie. Od 5. do 7. srpna se tam totiž uskuteční již 7. ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2005, jehož hlavními pořadateli jsou Obec Slovákov v České republice, Folklorní sdružení Púčik z Brna a Folklorní sdružení České republiky. Záštitu nad festivalem i letos převzali ministr kultury ČR Pavel Dostál, minister kultúry SR František Tóth a hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš.
Na festivalu se představí 25 folklorních souborů (což představuje na 750 účinkujících) - především z České republiky, které se věnují jevištnímu zpracování slovenských lidových písní, tanců a melodií. Jako hosté vystoupí soubory ze Slovenska, ale také krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Maďarska, Polska, Srbska a Černé Hory ale i slovenský soubor z Anglie a Belgie a také kolektivy, které u nás reprezentují jiné národnostní menšiny.
V pátečním zahajovacím programu "Vitajte u nás" přivítá ve skanzenu zúčastněné soubory, hosty i všechny návštěvníky letošního ročníku domácí folklorní soubor Radhošť z Trojanovic se svými tanečníky a dětský folklorní soubor Ovečky z Valašského Meziřičí. V areálu Dřevěného městečka se potom všichni účastníci festivalu i další zájemci o lidovou hudbu, píseň, tanec a dobrou náladu sejdou "Pri hudákoch".
Živou pozvánkou bude sobotní dopolední Roztančené náměstí a krojovaný průvod všech účinkujících. Ve 14,00 hodin bude samostatný program nazvaný "Zahrajme sa" patřit dětským folklorním souborům kde se představí i vítězové z dětské pěvecké soutěže Slávik Slovenska jejímž patronem je mistr Peter Dvorský. Potom už se budou na pódiu Komorního amfiteátru střídat naše i zahraniční kolektivy. Jeden ze sobotních programů nazvali jeho tvůrci "Žijeme v jednej zemi" a představí se v něm zástupci národnostních menšin žijících v naší republice (kromě Slováků to letos budou např. Poláci, Romové a Rusíní). K nejatraktivnějším budou určitě patřit programy "Od Tatier k Šumave" - v něm budou společně účinkovat folklorní soubory z České republiky a Slovenska - a "Hostia naši milí" - v němž se představí slovenské krajanské soubory. I v letošním roce proběhne populární mezinárodní klání v činnosti, která byla v minulosti výsadou hospodyněk, a to "Mistrovství Valašského království ve stloukání másla", spojené se zábavným programem "Od buka do buka", v němž se v dovednostním i žertovném zápolení setkají Jánošíkovci z Čech, Moravy i Slovenska. Pro diváky je připraven jistě zajímavý program, ve kterém chceme přiblížit lehce erotické písničky a tance. To vše bude tématem programu "Folklorníček pro dospělé, aneb Mocná erotika", který začne ve 22,30 hodin.
Pro ty hudby a tance chtivé návštěvníky, kteří se přijedou nejenom podívat, ale třeba se i něčemu přiučit, je na sobotní poledne připravena "Fujarôčka moja" aneb malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru, píšťalky a koncovky bude vyučovat zkušený výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre) a "Živá klenotnica" - malá škola šarišských tanců (pod pedagogickým vedením Vladimíra Michalka z Košic).
V neděli bude pódium patřit jak programu cimbálových muzik a lidových hudeb, tak i letošním jubilantům a jejich gratulantům. Třídenní setkání souborů, folkloristů a milovníků slovenského lidového umění vyvrcholí v neděli 7. srpna v 15 hodin slavnostním galakoncertem nazvaným "Z rodného kraja".
Součástí festivalu bude také jarmark lidových řemesel. Předvedení tradiční lidové umělecké výroby bude pro všechny návštěvníky určitě atraktivním obohacením. Poskytne jim přímo na místě příležitost vidět na vlastní oči pracovat opravdové mistry lidového řemesla a třeba si i některou z činností svýma vlastníma rukama vyzkoušet, anebo si alespoň odvézt domů některý z krásných uměleckých předmětů.
A na své si jistě přijdou i gurmáni, protože v průběhu celého festivalu budou v hostinci Na posledním groši probíhat dny slovenské, maďarské, polské a české kuchyně.
Letošní ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru Jánošíkov dukát je opět zařazen do projektu států Visegrádské čtyřky nazvaného "Dny tradiční kultury" a v rámci tohoto projektu se v průběhu festivalu objeví i další zajímavé akce.
Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Radio Proglas, Koreňe 1 slovenský časopis v ČR a Dětská tisková agentura.
Významným partnerem je také Ochranný svaz autorský Praha, CAC Leasing, a.s. Praha, Sdružení Tradice ČR, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, TON Bystřice p.H., Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, CS aqua s.r.o., a TG TISK s.r.o. Lanškroun, Folklórna únia na Slovensku, Národné osvetové centrum Bratislava, Folklorní sdružení Jánošík Brno.
Mezinárodní festival slovenského folkloru Jánošíkov dukát se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Evropské unie v rámci programu INTERREG III A, Zlínského kraje, Města Rožnov pod Radhoštěm, Visegrádského fondu, FOS ČR, Ministerstva kultúry SR, Generálného sekretariátu pre zahraničných Slovákov a Domu pre zahraničných Slovákov
Přijměte naše pozvání na tento jedinečný svátek slovenského folkloru v České republice.
Dr. Vlastimil F a b i š i k Diskusní fórum čtenářů |
|