HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

FOLKLOR BEZ HRANIC Ostrava 2005

VIII. ročník - Festival městských folklorních souborů s mezinárodní účastí - FOLKLOR BEZ HRANIC OSTRAVA 2005
Tisková zpráva
Ve dnech 15. - 19. srpna 2005 pořádá občanské sdružení Společnost pro kulturu a umění v Ostravě spolu se Souborem lidových písní a tanců Hlubina festival městských folklorních souborů s mezinárodní účastí Folklor bez hranic Ostrava 2005. Spolupořadateli jsou Folklorní sdružení ČR, Folklorní sdružení Ostrava, Komorní scéna Aréna, Lidová konzervatoř v Ostravě a Dům kultury Poklad v Ostravě-Porubě spolu s Domem dětí a mládeže v Ostravě - Mariánských Horách. Festival je přidruženým členem české sekce CIOFF.
Záštitu nad festivalem převzali senátorka Parlamentu ČR Liana Janáčková a primátor města Ostravy Aleš Zedník.
Festival se uskuteční za finanční podpory Statutárního města Ostravy, Moravskoslezského kraje, Ministerstva kultury ČR, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Folklorního sdružení ČR a městských obvodů Moravská Ostrava a Přívoz, Mariánské Hory a Hulváky, Ostrava-Jih a Ostrava-Poruba.
Sponzory akce jsou OSA - Ochranný svaz autorský, CAC LEASING , Sdružení Tradice ČR, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, KIMEX GROUP a F.A.L. Production, Pivovar Budvar, Algastra.
Hlavním mediálním partnerem je Česká televize Ostrava, dalšími mediálními partnery Český rozhlas, Český rozhlas Ostrava, Rádio Prohlas, Mediatel - Zlaté stránky, Dětská tisková agentura a Mladá fronta dnes.
Kromě již tradičních folklorních souborů z Ostravy (Hlubina, Hlubinka, Holúbek, cimbálová muzika Vojtek, dětská hudecká muzika Šlahorek spolu s Ševčíkem - moravským folklorním souborem) se festivalu zúčastní soubor Vrčka ze Šlapanic, folklorní soubory Oravan ze Slovenska, Rybičky z Chorvatska, Doina Timisului z Rumunska a Akhali Momavali z Gruzie.
Festival zahájí primátor města Ostravy v pondělí 15. srpna ve 14.00 hodin přijetím zástupců zúčastněných souborů v Nové radnici, kde bude rovněž instalována (od 1. do 24. srpna) výstava fotografií z minulých festivalových ročníků z archivu známého ostravského fotografa Františka Řezníčka.
Ostravané se potěší téhož dne v 16. hodin na Jiráskově náměstí v centru města pozvánkou na festival - vystoupením zúčastněných souborů. Slavnostní zahajovací festivalový koncert začne v 19.30 hodin v sále Janáčkovy konzervatoře vystoupením zahraničních hostů festivalu.
Druhý festivalový den, úterý 16. srpna zahájí v 10.00 hod. vystoupením souborů v Ústavu sociální péče v Ostravě - Muglinově, Domově důchodců Syllabova a Domově důchodců Petruškova. Bude pokračovat v 17.00 hodin festivalovým programem na Mariánském náměstí v Ostravě - Mariánských Horách a ve 20.00 hodin Večerem u cimbálu - setkáním folklorních souborů s výukou tanců v areálu Benátky v Ostravě-Nové Vsi.
Ve středu 17. srpna patří festivalový program obvodu Ostrava-Jih. Průvod povede účinkující od K-Tria pěší zónou k pódiu před budovu K-Tria, kde v 17.00 hodin bude program zahájen.
Čtvrtý festivalový den patří městskému obvodu Ostrava-Poruba a vystoupení v Lázních Klimkovice. Festivalový průvod vyjde od Domu kultury Poklad ke krytému pódiu na Hlavní třídě a festivalový program začne opět v 17.00 hod. Ve 20.00 hodin se představí některé kolektivy na kolonádě v Lázních Klimkovice.
Závěrečný pátý festivalový den bude patřit obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. V 11.00 hodin projde festivalový průvod centrem Ostravy a programem na Jiráskově náměstí a v Husově sadu pozve na závěrečný festivalový koncert, který bude zahájen v 18.00 hodin v sále Janáčkovy konzervatoře. Pro účinkující soubory je připraven i doprovodný program, jako vyjížďka na věž Nové radnice, návštěva Pivovaru Ostravar, Hornického muzea či Zoologické zahrady.
Druhým rokem je rovněž připraven doprovodný festivalový program, který se uskuteční od středy 17. do pátku 19. srpna na Jiráskově náměstí v centru města, uspořádaný ve spolupráci s Úřadem městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz pod názvem Jarmark lidových řemesel. Od 10.00 do 18.00 hodin Jiráskovo náměstí zaplní stánky lidových řemeslníků, kteří budou předvádět ukázky práce. Představí se rovněž některé folklorní soubory, zazní písně výrobce a multiinstrumentalisty Dušana Holíka z Očové, v odpoledních hodinách (16.00 - 18.00) bude koncertovat ostravská cimbálová muzika Vojtek a bude probíhat soutěž ve zpěvu lidových písní zpěváků z publika.
Pořadatelé věří, že připravené programy oživí letní atmosféru města a městských sídlišť a zpříjemní obyvatelům Ostravy letní dny a podvečery.

Zpracovala: Kateřina Macečková, ředitelka festivalu
tel. 728 103 742, e-mail: k.maceckova@atlas.cz

Mezinárodní folklorní festival Folklor bez hranic, Slowianki - Polsko
Z minulého ročníku

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 04.08.2005 v 18:24 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA