HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

51. Mezinárodní folklorní festival ČERVENÝ KOSTELEC

17. - 21. srpna 2005
Tisková zpráva
Festival vznikl v roce 1954 jako lidová slavnost a konal se u altánu na Rýzmburku nedaleko Žernova v Babiččině údolí. Navazuje na mimořádné a bohaté folklorní tradice Červenokostelecka a využívá tohoto prostředí pro prezentaci neprofesionálních folklorních souborů všech typů. Je nejvýznamnější akcí tohoto charakteru v kraji a jeden z největších v České republice. V posledních letech, díky kvalitnímu obsazení všech programů zahraničními soubory, které ve svých zemích představují folklorní špičku, se zařadil mezi nejvýznamnější festivaly v Evropě. Festival je i nejstarším v Čechách. Hlavním posláním festivalu je udržení folklorních tradic regionu Podkrkonoší a Podorlicka.
Hlavními pořadateli festivalu jsou Město Červený Kostelec a Folklorní sdružení ČR. Festival se koná s finanční podporou Ministerstva kultury ČR, Rady Královéhradeckého kraje a Nadačního fondu Most naděje. Záštitu nad festivalem přijali Cyril Svobody, ministr zahraničních věcí ČR a Rada Královéhradeckého kraje.
Festival se v letošním roce uskuteční ve dnech 17. - 21. srpna 2005 v přírodním areálu u Divadla J.K.Tyla a v případě nepříznivého počasí v Divadle J.K.Tyla a v sokolovně v Červeném Kostelci.
První den bude patřit zahraničním souborům. Se svými programy se představí veřejnosti v podvečerních a večerních vystoupeních. Tyto akce se již tradičně setkávají s velikým zájmem veřejnosti.
Čtvrtek 18. srpna je pro účinkující volným dnem, kdy mají možnost seznámit se s nejbližším okolím. Většinou s nimi jezdí pečovatelé do skal, na pevnost Dobrošov, na zámek v Náchodě nebo v Novém Městě a podobně. Program festivalu začíná v 18 hodin, kdy se divákům představí zahraniční soubory. Medailónek slovenských souborů bude zahájen ve 21 hodin.
V pátek 19. srpna vyjíždějí soubory do okolních měst a obcí, aby zdejší obyvatelé potěšily svým uměním a pozvaly je tak do Červeného Kostelce. V 18 hodin začíná v areálu programový blok souborů zemí visegrádských, doplněný o ochutnávku tradiční kuchyně. Od 21 hodin bude patřit pódium tónům a temperamentu zaoceánských souborů. Páteční večer zakončí taneční zábava, kde se soubory navzájem učí své tradiční i netradiční tance. K tomuto reji se vždy rádi přidají i diváci.
Sobota 20. srpna bude zahájena Mší svatou, za účasti souborů a široké veřejnosti. V odpoledním bloku "Odpoledne s folklorem", což je tradiční divácká soutěž o nejsympatičtější skupinu, se skupiny představí se svým nejzajímavějším programem. Vyhrává kolektiv, který získá od diváků největší počet žetonů. Od 18 hodin začíná Dětské okénko, v podání českých folklorních souborů. Tradiční a velmi oblíbený pořad "Soubory se představují" přijde na řadu v 19,30 hodin. Po ukončení tohoto programu se sejdou členové souborů v přírodním areálu před Divadlem J. K. Tyla, kde při hudbě, zpěvu i tanci budou navazovat další přátelství.
V neděli 21. srpna ráno se rozezpívá a roztančí celé naše město. Průvod krojovaných účastníků, který je zároveň pozvánkou na hlavní program festivalu, vyjde ze sídliště Koubovka, půjde přes náměstí do přírodního areálu. Na své cestě budou soubory tančit a zpívat v doprovodu svých muzik. Věříme, že svým elánem, jako každoročně, roztančí i část diváků, kteří se sejdou na trase průvodu. Již od 12 hodin se uskuteční "Koncert lidových muzik" v přírodním areálu. Ve 13 hodin bude zahájen hlavní program 51. mezinárodního folklorního festivalu "Folklorní svět v Červeném Kostelci". Dle režie se na jevišti budou celé odpoledne střídat všechny zúčastněné soubory, aby nás potěšily rozmanitostí svých lidových písní a tanců. V podvečerních hodinách, za melodie znělky festivalu - písně " V dobrém jsme se sešli, v dobrém se rozejdeme", kterou si zazpívají společně všechny soubory, se festival ukončí.
Mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Rádio Proglas, Mediatel - Zlaté stránky a Dětská tisková agentura. Festival podporují CAC Leasing, a.s., OSA - Ochranný svaz autorský a řada dalších partnerů.
Další informace najdete na www.folklorck.cz a www.fos.cz .

Zpracovala: Kateřina Kultová, ředitelka festivalu
tel. 491 465 919, 604 897 399, e-mail: kultova@mksck.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 08.08.2005 v 21:39 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA