HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

10. Adámkovy folklorní slavnosti v Hlinsku 2005

27. a 28. srpna 2005
Tisková zpráva
logo
Od roku1996, vždy poslední sobotu a neděli v srpnu, se v Hlinsku konají Adámkovy folklorní slavnosti (AFS). Tyto slavnosti nesou jméno hlineckého rodáka JUDr. Karla Václava Adámka, který se velkou měrou zasloužil o zachování lidových tradic na Hlinecku. Pořadatelé festival zasadili do překrásného prostředí městské části Betlém, který je součástí Souboru lidových staveb Vysočina a tvoří přirozenou kulisu slavností.
Pořadateli 10. Adámkových folklorních slavností jsou Město Hlinsko a Folklorní sdružení České republiky za podpory Pardubického kraje. Záštitu nad jejich konáním převzal hejtman Pardubického kraje Michal Rabas. Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Radio Proglas a Dětská tisková agentura. Významnými partnery jsou také OSA - Ochranný svaz autorský, CAC Leasing, a.s. Praha, TG Tisk s.r.o. a další.
V letošním roce se koná již 10. ročník AFS. Každoročně se jich zúčastňuje 5 - 6 dětských souborů a 6 - 7 souborů dospělých z Čech, Moravy , Slovenska a jiných zemí Evropy. Tyto soubory jsou vybírány tak, aby návštěvník slavností měl co nejpestřejší podívanou. AFS jsou nesoutěžním festivalem přehlídkového typu a každý ze souborů zde předvádí to nejlepší ze svého repertoáru. V letošním jubilejním ročníku se slavností zúčastní opravdu pestrá kolekce souborů.Budou to srbský dětský soubor Seti Sava z Bělehradu, slovenské soubory Gerulata z Bratislavy a soubor Váh z Púchova, z Moravy přijedou soubory Rusavjan z Rusavy, Kořeňák z Kořence a Líšňáci z Brna. Čechy budou zastupovat soubory Hořeňák z Lázní Bělohradu, dětský soubor Radost z Pardubic, Formani ze Slatiňan a oba místní soubory Vysočánek a Vysočan.
Cílem AFS je udržení odkazu předků na Vysočině a výchova k úctě k tomuto odkazu. Lidová píseň a tanec se stává prostředníkem této výchovy.
2002
V letošním roce doznají slavnosti několik změn. Slavnosti budou trvat prakticky celý týden a jejich součastí budou vystoupení různých hudebních těles na Betlémě, např. Rock Band, Ultrablue, LefRei a Kapitol. Sobota 27. 8. bude patřit dětským folklorním souborům a tento program je Memoriálem Věry Svobodové, bývalé choreografky Státního souboru písní a tanců, která řadu let pracovala se souborem Vysočánek. Neděle bude patřit souborům dospělých. Začátek sobotního programu je stanoven na 15,00 hodin, nedělního pak na 13,30 hodin. Bližší informace budou uvedeny na plakátech a na letácích, které se objeví v poštovních schránkách obyvatel hlineckého regionu.. Nebude se konat tradiční průvod vzhledem k uzavírce silnice 1. třídy. Veškeré dění slavností se tedy bude konat v areálu Betléma Hlinsko.
AFS již dávno překročily svým významem hranice regionu. Jsou významnou akcí na Hlinecku a diváci se sjíždějí z celé republiky. Jsou příležitostí pro rodinná setkání hlineckých rodáků. Zájem o tuto akci každoročně projevují představitelé okresu, kraje i státu a také se AFS zúčastňují.
Věříme, že letošní jubilejní 10. ročník Adámkových folklorních slavností v Hlinsku bude natolik pestrý, že si každý bude moci vybrat co se mu líbí. Pořadatelé zvou všechny hlinecké občany i občany okolních obcí ke krásné podívané na hlinecký Betlém.

Zpracoval: Milan Slavík, ředitel festivalu

Kontakt: Milan Slavík, ředitel festivalu
e-mail: slavikova@backer-elektro.cz
tel.: 469 313 959, 728 714 874
P8240137

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 17.08.2005 v 21:41 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA