HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Zhodnocení III. Setkání muzikantů v Bílých Karpatech

Zhodnocení III. Mezinárodního hudebního a folklorního festivalu SETKÁNÍ MUZIKANTŮ V BÍLÝCH KARPATECH 12. - 14. 8. 2005

Tisková zpráva
Letošní třídenní festival ve Valašských Kloboukách, ve srovnání s předchozími ročníky, si přinejmenším udržel vysokou laťku jak organizačního zajištění, tak především bohaté programové dramaturgie a vynikajících výkonů interpretů lidové, populární i vážné hudby. Paralelně se uskutečnily festivalové programy také v Luhačovicích a Brumově-Bylnici. Svými prvotřídními výkony zaujaly zejména dechové hudby Veselané z Veselí na Moravě a Vlčnovjanka z Vlčnova, z cimbálových muzik pak Olšava z Uherského Brodu a Kalíšek z Brna, špičkové výkony předvedlo kytarové Trio Folarte z Uherského Brodu a soubor lidových nástrojů Ondráš z Brna, stejně tak jako gruzínský taneční soubor z Tbilisi. Příjemně překvapil výkon folklorního souboru Žofia z Bohdanovec nad Trnavou, dechová hudba Musikverein Kilb z Rakouska a hluboký zážitek zanechali v publiku členové Alpen-hornet Band z Frankfurtu nad Mohanem. Celkový počet účinkujících hudebníků a několika krojovaných tanečníků byl 414, po sčítání publika firmou Rajchman během tří dnů a ve všech třech městech konání byl sumarizován počet diváků a posluchačů na cca 11500, z toho ve Valašských Kloboukách v pátek 1750, v sobotu 3550 a v neděli 2600. Organizační týmy byly tvořeny 225 dobrovolnými pracovníky ze všech tří míst konání festivalu.
Ozdobou festivalu bylo mimo jiné též udělení ceny Českého rozhlasu Brno z rukou ředitele Ludvíka Němce místní DH Dúbravanka za významný podíl na rozvoji hudebnosti v moravsko-slovenském pomezí i vzornou prezentaci amatérské hudební tvorby v zahraničí.
Doprovodnými programy festivalu byly dvě výstavy umělců z Valašskokloboucka a nedílnou součástí i vyvrcholením sobotního festivalového programu byl velkolepý ohňostroj Zevety Bojkovice. Medializace byla předem smluvně zajištěna s ČTK, Zlínskými novinami, Mladou frontou DNES, ČRo Brno a TV Prima. Do programu festivalu lze počítat i přímé rozhlasové vysílání pořadu Randes-vous z Valašských Klobouk a televizní šoty ČT 2.
Mezi více jak stočlennou delegací festivalových hostů byli například: Zdeněk Škromach - I. místopředseda vlády ČR a ministr PSV, Petr Zgarba - ministr zemědělství, Ivan Nejeschleba - generální konzul SR v ČR, Libor Lukáš - hejtman Zlínského kraje, poslanec Evropského Parlamentu Petr Zatloukal, dále náměstkyně ministra PSV Yvona Legierská, náměstek ministryně školství Jaroslav Müllner, náměstek hejtmana Zlínského kraje Jaroslav Drozd, poslanci PSP ČR Josef Smýkal (ČSSD), Jan Škopík (KDU-ČSL), Jaroslav Plachý (ODS), Vlastislav Antolák (KSČM), senátorka SP ČR Alena Gajdůšková (ČSSD), ředitel ČRo Brno Ladislav Němec, ředitel ČT Brno Jaroslav Kos, starostové obcí a měst ze Slovenska, Rakouska a ČR (v počtu cca 40), generální ředitelé a ředitelé významných společností a firem v Rakousku, ČR a SR (v počtu cca 30), nechyběli ani čelní představitelé Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica a Ladislav Michálek.
Opakovaně se osvědčilo pořádání festivalu na otevřeném náměstí, a to bez omezení provozu v "kamenných" obchodech a vybraných stáncích, které nabízely pohoštění pro publikum. Stánky s lidovými výrobci hudebních nástrojů doplňovaly typický festivalový kolorit na valašskoklobouckém náměstí. Předností festivalu je volný prostor na náměstí s bezplatným posezením pro každého účastníka, posluchače, diváka i přítomného muzikanta. Hudebníci i taneční soubory také oceňují možnost vystupování v satelitních městech Luhačovice a Brumov-Bylnice během konání akce.
Za zmínku stojí i vynikající koordinace činnosti festivalových štábů v Šumperku a ve Valašských Kloboukách při operativním zajištění a doplňování programu, především při neočekávaných změnách souborového zastoupení na festivalu Setkání muzikantů v Bílých Karpatech 2005.
Další, již IV. ročník tohoto festivalu, se bude konat ve dnech 11. až 13. 8. 2006.

Petr Vašíček, ředitel festivalu
tel: 604 473 813, e-mail: vasicek.p@email.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 20.08.2005 v 02:53 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA