HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Rusavjan a Rusava na Kanárských ostrovech

10. jubilejní MFF Villa de Ingenio 2005 na ostrově Gran Canaria
Valašský krúžek Rusavjan z Rusavy a cimbálová muzika Rusava se společně zúčastnily Mezinárodního folklórního festivalu v městě Villa de Ingenio na ostrově Gran Canaria. Kromě nás pořadatele pozvali soubory z Mexika, Kolumbie, Konga, Srbska, Ruska a Španělska. Kromě toho účinkovalo i šest souborů z Kanárských ostrovů.
Přivítání na letišti v Las Palmas za účasti televizních kamer bylo překvapivé, ale velmi srdečné. Ubytování bylo klasické ve škole s dobrým zázemím a dostatkem vody, což v jižních krajích nebývá vždy pravidlem. Byli jsme hned první večer přijati ředitelem festivalu a společně jsme odsouhlasili program na celý pobyt. Hned na počátku byla vidět vysoká profesionalita pořadatelů.
Následující den jsme účinkovali v hlavním městě ostrova-Las Palmas na úvodní recepci za přítomnosti pořadatelů, zástupců ministerstva kultury, sponzorů a televizních štábů. Velkým handicapem se začalo ukazovat počasí, neboť teplota ve stínu překročila 40o C a to zde už nepamatovali dlouhé desítky let. Naštěstí nás čekalo několik dní bez vystoupení a mohl následovat doslova permanentní pobyt na plážích Atlantiku. Pořadatelé se opravdu vyznamenali co se stravování týká, neboť jídla byl dostatek a oběd nám vozili až na pláže.
S oficiálním začátkem festivalu se umoudřilo i počasí a teploty klesly o více než 10o C. První festivalový den jsme absolvovali průvod městem a následně se zahraničními soubory stali diváky, neboť se nám představily všechny zúčastněné soubory z Kanárských ostrovů. Následující dny se rozdělily zahraniční soubory do dvou skupin a střídavě vystupovaly v divadle nebo v přírodním amfiteátru. Diváci byli vynikající a spontánně reagovali na snahu účinkujících předvést se v co nejlepším světle.
Valašský krúžek písní a tanců Rusavjan
Kromě oficiálních vystoupení se konaly tradičně workschopy, kde vzájemné učení se jednotlivých tanců mělo uvolněnou a zábavnou atmosféru. Ogaři a cérky si vyzkoušeli také místní druh zápasu zvaného Lucha.
Po exkurzi všech zahraničních souborů po ostrově Gran Canaria nás čekal finálový sobotní večer. Značně se ochladilo, dokonce začalo mírně pršet. Prokřehlí byli jak účinkující tak i diváci. Možná proto byly i reakce publika méně spontánní než jsme byli zvyklí z minulých vystoupení. Závěrečná hymna festivalu a ohňostroj zakončily 10. jubilejní MFF Villa de Ingenio 2005.
Po dohodě s pořadateli nás čekal výlet na sousední ostrov Tenerife, kde se původně měl konat další folklorní festival. Bohužel pořadatelé nesehnali dostatek financí a festival zrušili krátce před naším odjezdem z České republiky. Časné ranní vstávání a vysoké vlny oceánu přinesly některým našim členům na trajektu krušné chvíle, na které asi dlouho nezapomenou. Naopak celodenní putování po ostrově Tenerife bylo zážitkem pro všechny zúčastněné. Poslední večer v hlavním městě Santa Cruz měl neopakovatelnou atmosféru, na kterou budeme dlouho vzpomínat.
Cesta zpět na Gran Canarii druhý den už proběhla pohodově díky klidné hladině oceánu. Čekalo nás loučení s pořadateli a dalšími lidmi, kteří se stali postupně našimi přáteli a nástup na palubu letadla. Přivítalo nás oznámení, že pro náš let bude šampaňské gratis a od tohoto oznámení nebylo daleko k tomu, aby ze rtů souboráků nezačaly znít valašské pěsničky. Tak tomu bylo od břehů Španělska až do Prahy. Po hladkém přistání už zpívalo celé letadlo "My sme Valaši .."
S odstupem několika dní můžeme s potěšením konstatovat, že se nám podařilo navázat aktivní kontakty s domácími i zahraničními soubory a dovést si nabídky na účinkování v několika zemích.
Jsme přesvědčeni, že se členům Rusavjanu a Rusavy podařilo zažehnout plamének folklorní spolupráce mezi Kanárskými ostrovy a Českou republikou.
Závěrem lze jednoznačně říci, že se oběma souborům podařilo více než důstojně prezentovat náš lidový tanec, zpěv a zvyky a navíc udělat pozitivní krok v umění folklorní diplomacie.
Za takový výsledek a reprezentaci je potřeba členům obou souborů upřímně poděkovat.

Mirek Hovořák, lesy.bata@volny.cz

Valašský krúžek písní a tanců Rusavjan

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 1 názor)

19.05.2006 v 18:24Vendula Jurásková

super


Zveřejněno 23.08.2005 v 11:49 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA