HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Prostějovské XXIII. Hanácké slavnosti 2005

Tisková zpráva

Prostějovské XXIII. Hanácké slavnosti nepokazil ani odpolední déšť
Pořadatelé letošního folklorního festivalu - Duha, kulturní klub u hradeb v Prostějově ve spolupráci s Hanáckým folklorním sdružením vsadili i letos na komponované pořady, a to jak dětských, tak i dospělých národopisných souborů z hanáckého regionu. A také, jak je již tradicí, na řadu atraktivních doprovodných programů a koncertů.
Sobotní Hanácké nocturno představilo slavnou brněnskou kapelu POUTNÍCI, která, v rámci svého galakoncertu, přijela do Prostějova oslavit 35 let svého působení na folkové hudební scéně.
Náměstí T.G.Masaryka patřilo po celou neděli folklorním souborům, kapelám a hodovému jarmarku lidových řemesel.
Hanácké slavnosti
Koncert krojované dechové hudby Vřesovinky z Vřesovic přilákal již od ranních hodin příznivce lidové hudby, a uvedl dopolední komponovaný pořad dětských národopisných souborů. V pořadu Jaro Hané vystoupilo 10 dětských souborů a 1 lidová muzička ZUŠ Vladimíra Ambrose z Prostějova, národopisné soubory Olešnica Doloplazy "Náš kohátek kokrhá", Sasanka Dzbel "Šáteček", dětský hanácký soubor Mánes z Prostějova "Pojďte, budeme si hrát", Kláseček a Klásek z Kralic na Hané s programem "Kdeš se pasó hose" a "Ten umí to a ten zas toto", Malý Kosíř z Kostelce na Hané "Husy", Klebetníček z Vyškova "Dež z pastve zaženem", Prosének z Prosebnice "Hajej, nynej" a Olešnica z Doloplaz s programem "Huláň.
Hanácké slavnosti
Lidová muzička ZUŠ V.Ambrose v Prostějově
Polední koncert olomoucké country kapely Náhoda byl pěknou pozvánkou na pestrý odpolední program slavností.
"Vitéte u nás" .... těmito slovy přivítal starosta města Prostějova Ing. Jan Tesař početnou delegaci vedoucích souborů, choreografů a krojovaných účastníků slavností na prostějovské radnici. Bohatě prostřený stůl, účast dvou místostarostů a l. místopředsedy FOS ČR Ing. Ladislava Michálka - to vše umocnilo slavnostní, ale především přátelskou atmosféru tohoto setkání. Vždyť i představitelé města si za doprovodu lidové muziky ZUŠ V. Ambrose v Prostějově zatančili s krásnými Hanačkami.
Hanácké slavnosti
Mařenka Pachtová s děvčaty na prostějovské radnici
Hanácké slavnosti
Starosta ing. J. Tesař při tradičním tanci s M.Pachtovou
Hanácké slavnosti
L. Michálek si na prostějovské radnici také zatančil
V odpoledním programu " Či só hode" se návštěvníkům slavností představilo 7 dospělých folklorních souborů - Hanák z Troubek " Z dožaté", Hanáci Praha "Řemeslnické tance", Haná z Přerova "Varšavěnka, Tetka", Trnka z Vyškova " Trojky, Babky", Olešnica Doloplazy "Prší, prší", Hanačka Litovel "O vodě a hastrmanech", Klas z Kralic na Hané "Chození po slatinách", Lidová muzika ZUŠ V. Ambrose z Prostějova s blokem hanáckých lidových písní. Krásným zpestřením odpoledního galaprogramu bylo vystoupení taneční skupiny RUT s židovskými tanci Shalom.
Hanácké slavnosti
Taneční skupina RUT, židovské tance
Programy národopisných souborů uváděla lidová vypravěčka Marie Pachtová z Vyškova. Jako třešinka na dortu uzavřel letošní hlavní program festivalu podvečerní koncert Jana a Vojty Nedvědových. Zcela zaplněné prostějovské náměstí žilo festivalovým životem až do večerních hodin.
Zatímco hlavní prostějovské náměstí patřilo folklorním souborům, kapelám a jarmarku lidových řemesel, Smetanovy sady ožily postavami prostějovské smetánky z počátku minulého století. V podání herců prostějovského divadelního spolku Historia v režii Evy Suchánkové ožily osobnosti jako byli básník Jiří Wolker, novinář a literár Edvard Valenta, nebo subrety Anna Dočkalová a Terezie Jarská - Pacholíková. To vše v dobových kostýmech a za doprovodu swingové kapely The Originál Eintopf Jazzband. Kulisy obstarala výstava kočárových svítilen, kočárů a kočárových saní z restaurátorské díly MYLORD Vladimíra Obra z Mostkovic. Ten, v dobovém livreji a v nablýskaném kočáru vozil zájemce prostějovskými sady.
Hanácké slavnosti
Oživlý městský park
Veřejnosti se také otevřel Národní dům, který zaplavily kytice jiřin na Jiřinkových slavnostech, do kterých se svými vystoupeními zapojilo např. Divadlo Hanácké obce a ženský pěvecký sbor Vlastimila.
Za víkend si deset komentovaných prohlídek prostějovské radnice nenechalo ujít zhruba pět stovek zájemců, kteří se dostali i do míst, která nejsou veřejnosti běžně přístupná.
Hanácké slavnosti
Či só hode, z odpoledního programu Hanáckých slavností
Či só hode, naše hode..... touto písní se rozloučila Marie Pachtová se všemi, kterým Prostějovské XXIII. Hanácké slavnosti přinesli zábavu, poznání a pocit krásně prožitého víkendu na tomto významném folklorním festivalu.

Alice Gregušová, prezidentka festivalu Hanácké slavnosti
gregusova@volny.cz, telef.582351477, www.infoPV.cz/duha

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Hanácké slavnosti
Zveřejněno 16.09.2005 v 20:51 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA