HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Strážnický řezbář Gajda slavil

lidový výrobce betlémů
K nejuznávanějším lidovým výrobcům betlémů na Moravě patří František Gajda (nar. 10. 3. 1935) ze Strážnice. Držitel ceny za druhé místo v soutěži profesionálních řezbářů se zahraniční účastí v Jindřichově Hradci v roce 2003 oslavil v plné svěžesti a tvůrčí činnosti své životní jubileum - sedmdesát let. U slávy nechyběla ani jeho oblíbená harmonika, kterou umně rozehrál do tónů písniček.
I když se vyučil instalatérem, studoval strojní průmyslovku, byl učitelem, kdy zasvěcoval děti do ručních prací se dřevem a kovem, a dvacet šest let pracoval ve stavební strojařině jako technický kontrolor, vůně dřeva jej provázela celý život. "Při všech těchto aktivitách jsem stihl stále něco vyřezávat. Průpravu jsem prožíval ve igurální tvorbě už jako malé dítě u svého otce, který byl kamnářem, a s hlínou se dalo modelovat pořád. Otec uměl také vyrábět různé praktické výrobky ze dřeva, pro které si chodili kamarádi. Přitom si o dřevě vykládali, diskutovali a já pečlivě naslouchal, jak voní dubové či akátové dřevo, jak s ním umět zarábět. Od různých figur z hlíny jsem se dostal až k betlémářství," vzpomíná na začátky mistr.
Za svůj dosavadní život zhotovil na padesátku betlémů. Jsou rozesety po kostelech, cestují po výstavách u nás, v Evropě i daleké Americe. Některý z betlémů má tři figurky, naopak jiný zase padesát. Nejvyšší exponát je vysoký čtyřicet centimetrů a je umístěn ve strážnickém kostele. "Jedna figurka mi vezme i čtrnáct dní a je ještě nedodělaná," tvrdí Gajda.
Jeho betlémy jsou vzpomínkami na dětství, na mládí, na všechno pěkné, co prožil. "Měl jsem v této oblasti radostné mládí, protože naši měli dobytek a já jsem bez odmítání chodíval na pastvu. Tam byla ta inspirace. Tak si například představuji ty pastýře v betlému, jako kluky na pastvě," říká.
Posledních pět let přijíždí do dílny řezbáře F. Gajdy u Skalické brány sbírat zkušenosti několik mladých výtvarníků - z Veselí, ze Strážnice, z Vracova a ze slovenského Kátova. "Já jim svoje názory nevnucuji, maximálně poradím. Abych jim tím nebral chuť do práce, nekomandýroval je. Obyčejně jim to pochválím a ať si každý jde svojí cestou. Jen aby do toho nepletli jednotlivé slohy, zdůrazňuje učitel.
Přáním Františka Gajdy do dalších let je doplnit chybějící postavičky v deseti betlémech a udělat i ty, co nosí v hlavě. "A hlavně musí být takové, které žádný řezbář nemá," konstatuje odhodlaně strážnický umělec.

Vyšlo též v týdeníku Slovácko,
15. března 2005, Antonín Vrba (pro časopis Folklor č.4-5/2005, který vyšel v září 2005)

DALŠÍ INFORMACE: Dřevořezba
Zveřejněno 27.09.2005 v 23:37 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA