HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Zpěváčci v Rokycanech

časopis Folklor č.4-5/2005
Před čtrnácti lety začala tradice rokycanských regionálních soutěží ve zpěvu lidových písní. Letošní ročník připravilo na sobotu 19. března občanské sdružení Klubu přátel souboru "Rokytka" ve spolupráci se Základní uměleckou školou v Rokycanech, za podpory Ministerstva kultury ČR.
Vinou nešťastného období dlouhých chřipkových prázdnin v Plzeňském kraji bylo letos přihlášeno méně dětí - oproti stu a více soutěžícím z minulých ročníků jich nastoupilo pouze sedmdesát - úroveň však byla opět velmi dobrá a v každé ze čtyř kategorií se projevily výjimečné talenty. Již po několik let za sebou potvrdily své kvality především přirozeně muzikální a dobře vedení zpěváčci z Chodska, především z Mrákova a Domažlic.
Výraznou změnu oproti minulým ročníkům znamenal velký úspěch žáků základních uměleckých škol. Všichni jsme velmi ocenili, jak učitelé se svými svěřenci citlivě pracují s lidovou písní. Snad má na tomto zlepšení svůj podíl i rokycanská soutěž, která každoročně přináší srovnání a inspiraci a každopádně vede k podstatnému rozšíření dětského repertoáru od "čítankových" popěvků k méně známým písním našeho regionu.
V porotě společně zasedli Zdeněk Bláha a Věra Rozsypalová-Bláhová z Horní Břízy, Josef Kuneš a Kamil Jindřich z Domažlic, Miroslav Šimandl z Plzně, Jitka Pánková, Alena Vimrová a Jaroslav Švík z Rokycan.
Vítězkami v nejstarší čtvrté kategorii se staly Pavla Popelková z Domažlic a Iva Vlčková z Rokycan, na dalších místech svým zpěvem zaujaly Petra Popelková (ZUŠ Domažlice), Iva Zavadilová a Martina Vachovcová (ZUŠ Kdyně).
Ve třetí kategorii se o zlatého Zpěváčka podělily Barbora Balounová z Mrákova a Josef Štefan z Domažlic, za nimi Magda Hrušková (soubor "Mráček" Mrákov), Václav Dufek (ZUŠ Domažlice), Lucie Halamová (ZUŠ Kdyně) a Přemysl Kouba (soubor Jiskřička Plzeň).
Nejúspěšnější ve druhé kategorii byli Michal Švec z Mrákova a Jana Bruthansová z Hořovic, následovaly neméně zdařilé výkony Roberta Obermaiera (ZUŠ Chrást), Jakuba Frühaufa (soubor "Sluníčko" Rokycany), Dany Radolfové (ZUŠ Chrást) a Michaely Krausové (ZUŠ Hořovice).
Mezi nejmenšími dětmi porota ohodnotila výkony Aničky Černé a Elišky Märzové z Mrákova.
Do celostátního finále soutěže Zpěváčci za Plzeňský kraj vyslalo kolegium poroty výhradně zpěváky z Chodska: Josefa Štefana, Václava Dufka, Pavlu Popelkovou a Barboru Balounovou.
Společný koncert vítězů v sále rokycanské hudební školy je každý rok výjimečným zážitkem. Kromě sólových výkonů těch nejlepších v jednotlivých kategoriích nabízí i sezpívaný sbor všech zúčastněných zpěváčků a hudební vstupy pánů porotců a jejich hostů. Nejinak tomu bylo i letos. Spolu s manželi Bláhovými, J. Kunešem a K. Jindřichem se představila také "Malá muzika Rokytka" a "Rokycanský dětský sbor". Průvodní slovo obstarali Vítězslav Vlček a Eva Košařová ze souboru "Rokytka".

Zdeněk Vejvoda

Zveřejněno 28.09.2005 v 00:54 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA