HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Zemřela etnochoreoložka Zdenka Jelínková

Dlouholetá odborná pracovnice Etnologického ústavu Akademie věd České republiky etnochoreoložka, sběratelka, tanečnice, organizátorka pořadů, metodička a pedagožka Zdenka Jelínková zemřela ve věku 85 let 5.října v Brně.
Dílo rodačky z Velké nad Veličkou se stalo - jak už před časem uvedl zasvěcený odborník Karel Pavlištík - klíčem, který otevřel bohatou pokladnici moravských lidových tanců a dětského folkloru. Umožnil obohatit soudobou národní kulturu rozvíjením vzácných estetických a etických hodnot, které tato pokladnice skrývá. Zdenka Jelínková, čestná občanka Velké nad Veličkou a vyznamenaná mj. Medailí Františka Palackého, vykonala ve svém oboru dílo zakladatelské, které má pro moravský lidový tanec týž význam, jaký má pro moravskou lidovou píseň dílo Sušilovo a Bartošovo.
Základ má ve sběru tanečního a dětského folkloru na území celé Moravy včetně těšínského Slezska, Kravařska i u moravských Chorvatů, na Českomoravské vrchovině, na Chodsku, samozřejmě i na Slovensku, ale také u Lužických Srbů, v Polsku v oblasti slezských goralů či u české menšiny v Jugoslávii a v podrobném i trpělivém vyhledávání a studiu pramenných zpráv a popisů. "V terénu jsem pořídila přes 10.000 záznamů lidových tanců a jejich variant včetně folkloru dětského," svěřila se mi před časem. Výsledky studia a sběrů zpracovala a uveřejnila ve více než 450 publikacích, studiích a článcích. Z desetidílné videoencyklopedie Lidové tance z Čech, Moravy a Slezska vytvářela šest dílů, natočených na deseti kazetách. Své poznatky předávala na školeních pro soubory, jejich choreografy a vedoucí. Byla jich více než stovka. Půl století se podílela na tvorbě programu mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici a výrazně obohatila i ostatní známé festivaly, slavnosti a přehlídky. Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou spoluzakládala a předsedala jejich programové raddě v letech 1984 až 1995. Založila přehlídku Mladé Horňácko a z její iniciativy se zrodila i tradiční přehlídka Brněnsko tančí a zpívá. Patří jí hold jako jedné z nejdůležitějších osobností poválečného folklorního dění v České republice.

Bohumil Hlaváček
(synek@raz-dva.cz)

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: JELÍNKOVÁ Zdena
Zveřejněno 07.10.2005 v 12:22 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA