HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Muzicírování v Zubří se soubory Soláň a Ondráš

Tisková zpráva

MUZICÍROVÁNÍ SE SOUBORY SOLÁŇ a ONDRÁŠ
benefiční vystoupení pro KAMARÁD
15. října 2005 od 18 hodin, Klub Zubří
Název akce: Muzicírování
Druh akce: Benefice ve prospěch Domova domácí péče Kamarád - centrum
pro mentálně a tělesně znevýhodněné osoby.
Účinkující: Soláň - cimbálová muzika a tanečníci (Hutisko-Solanec)
Vojenský umělecký soubor Ondráš
Datum a místo konání: 15. 10. 2005 od 18 hod., Klub Zubří, Hamerská 10, Zubří
Vstupné: 80 Kč
Rezervace: Tel: 571 659 447, 602 483 785, moravcova@mesto-zubri.cz
Předprodej vstupenek: od 3. října v kanceláři Klubu Zubří, Hamerská 10, Zubří
Pořadatelé: Město Zubří a Soláň
Muzicírování
Soláň
Na Valašsku od pradávna zněly písničky - vyjadřovaly touhu, radost, lásku, bolest i žal ... Svou průzračností a rázovitostí si uchovaly přitažlivost až do dnešní doby. V roce 1990 učarovali i zakladatelům cimbálové muziky, která nese název nedalekého kopce Soláň, který je pro svou atmosféru právem nazýván valašským Olympem. Domácké vyhrávání se brzy změnilo v pravidelné zkoušky, vystupování při různých příležitostech a koncertování na festivalech u nás i v zahraničí. Odměnou za vytrvalost a píli bylo také nahrávání ve studiu Českého rozhlasu Ostrava. V roce 1994 vydali muzikanti kazetu valašských písní o robotě s názvem "Nebude nám dycky tak", o rok později ve spolupráci s cimbálovou muzikou Technik dali vzniknout krásným moravským lidovým koledám, soubor písní dostal název "Při betlémě na salašu". V roce 1998 vyšlo další sólové album písní "pijáckých, špásovných aj iných" s názvem "A tož jakú ...". Gajdošská muzika se v témže roce přispěla nahrávkou na profilové album sedmi moravských gajdošských seskupení, které dostalo název "Gajdovali gajdoši ...". V roce 2000 se fonotéka Soláně rozrostla o další v pořadí již pátý titul "Valaské pěsničky", který vyšel v edici vydavatelství Gnosis Brno, jež uceleně mapuje moravský folklór. Sotva se rok s rokem sešel, tak na Vánoce 2002 se podařilo pokřtít šestý hudební projekt nazvaný jak jinak než "Koleda nám nastala ... ". Úplnou novinkou je pak v srpnu tohoto roku pokřtené CD Dobře je s muzigů vydané u příležitosti 15 výročí založení souboru.
Cimbálová muzika Soláň ve své bohaté historii vystupovala jak na domácích, tak v zahraničí - v zahraniční - Maďarsko, Řecko, Polsko, Bussum - u příležitosti narozenin královny (Holandsko), MFF Východná, Španělsko, Německo, na pozvání krajanů koncerty v Anglii, Francii a Rakousku, ...
Soláň jste již mohli vidět v TV pořadech - Kde se vzaly Betlémy ( ČT Brno ), Sešli se... ( ČT Ostrava ), Géniové, blázni a pábitelé ( ČT Ostrava ), Pěsničky zpod Radhoště ( ČT Praha ) či v rozhlasových pořadech - Host do domu (ČRo Praha) , Folklórní okénko (Radio Proglas).
Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ
Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ sídlí v Brně a jeho zřizovatelem je Armáda České republiky. V roce 2004 oslavil 50 let od svého založení.
Pod názvem Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ působí nyní v naší republice jako jediné profesionální těleso svého druhu, které patří ke špičce ve svém oboru. Soubor je tvořen mladými talentovanými umělci, ať již tanečníky, hudebníky či zpěváky. Inspiraci čerpá z lidové tradice, z projevu nejlepších zpěváků a vynikajících primášů, ale je si vědom i vztahu hudebních velikánů (např. Leoše Janáčka, Bély Bartóka, Jaroslava Juráška a dalších) k lidové tradici, hudbě a tanci. Vedle profesionálních uměleckých a organizačních pracovníků působí v souboru také amatérští členové, a to jak v taneční, tak i v hudební a pěvecké skupině.
Od roku 1993 se VUS ONDRÁŠ dramaturgicky zaměřuje především na národopisné oblasti Moravy a Čech. V repertoáru se však nezřídka objevují i programová čísla, jejichž inspirací se staly lidové tance a melodie regionů Slovenska, Maďarska, Rumunska apod. Celková dramaturgie souboru se při tvorbě jednotlivých typů programů neomezuje pouze na umělecky ztvárněné folklorní pořady vycházející z lidových tradic, ale vytváří i divadelní programy s folklorní tématikou a dějovým námětem (Příběhy tancem vyzpívané - 1999, Čertovinky - 2004).
Soubor připravuje i samostatné hudební programy, a to jak v podobě vystoupení svých cimbálových muzik, které hrají k poslechu i tanci, tak i v podobě hudebních koncertů, ve kterých často dochází k prolínání hudebních žánrů (folklor, vážná a etnická hudba) a v nichž často spoluúčinkují osobnosti folkloru, ale také osobnosti a skupiny z jiných žánrů (např. Pavel Šporcl, Zora Jandová, český chlapecký sbor Boni pueri, skupina Natalika apod.).Kromě spolupráce s těmito osobnostmi je snahou souboru rovněž vyhledávat a široké veřejnosti představovat nové, doposud "neobjevené" talentované zpěváky a muzikanty.
Šíře uměleckého záběru tohoto více než stočlenného kolektivu je svým způsobem jedinečná. Soubor každoročně uvádí také divácky oblíbené a ceněné vánoční koncerty a rovněž uskutečňuje výchovné koncerty pro dětské diváky.
Souborové statistiky hovoří o tom, že ONDRÁŠ každoročně uskuteční 150 - 200 vystoupení po celé České republice a s úspěchem reprezentuje i v zahraničí, kde získává vedle řady ocenění i své nové příznivce (namátkou lze jmenovat zájezdy do Izraele, Japonska, USA, Anglie, Francie, Holandska, Litvy a dalších států). Doposud bylo vydáno třináct hudebních nosičů VUS ONDRÁŠ.
Nedílnou součástí činnosti souboru je spolupořadatelství či účinkování na benefičních a charitativních akcích. VUS ONDRÁŠ je rovněž spolupořadatelem dalších každoročně se konajících významných kulturních akcí.
V Zubří se Ondráš přestaví se svou letošní programovou novinkou: Veselé dovednosti.
Veselé dovednosti - tak zní název pořadu Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ, který byl v premiéře uveden dne 8. září 2005 v Kulturním centru Semilasso v Brně.
Jak už sám název napovídá, toto představení malých forem má nádech veselého dovádění a je podtrženo vysokým nasazením tanečníků i muzikantů. K vidu a sluchu přicházejí tentokrát především melodie a rytmy plné radostné hravosti, ba až dovádivosti a dobromyslné škádlivosti. Uši a oči diváků si jistě přijdou na své.
Informace:
Město Zubří - Lenka Moravcová, 571 659 447, 602 483 785, moravcova@mesto-zubri.cz
Domov Kamarád - paní Býčková, 777 930 090, domov.kamarad@quick.cz
Soláň - Monika Kovářová - moniko@seznam.cz
Ondráš - Čestmír Komárek - 973 442 089, 973 442 046, 603 423 496, fax: 973 443 471
e-mail: komarek@vusondras.cz

Bc. Lenka Moravcová
Město Zubří, vedoucí odboru kultury
Klub Zubří, Hamerská 10, 756 54 Zubří, Tel: 571 659 447

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Zubří
Zveřejněno 07.10.2005 v 23:21 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA