HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Horňácko se loučí se svojí Zdeňkou Jelínkovou

Vzpomínka z Horňácka - Horňácko se loučí se svojí profesorkou lidového tance Zdeňkou Jelínkovou
Velká nad Veličkou - Před pětaosmdesáti roky, začátkem přicházejícího jara, se narodila v srdci svérázného horňáckého regionu Zdeňka Jelínková. Celý svůj úctyhodný život se upsala kultuře, konkrétně studiím lidového tance v různých podobách, od dětského folkloru až po tance dospělých. Celý svůj život zůstala svobodná, bezdětná, ale když odcházela ve středu 5. října 2005 v Brně, kde našla po Horňácku druhý domov, do "výšin nebeských", zanechala zde nejen horňáckému, brněnskému, horáckému,hanáckému, valašskému či dalším nejmenovaným regionům, ale celému moravskému folkloru životní dílo velké hodnoty.
JELÍNKOVÁ Zdena
Na snímku Zdeňka Jelínková z roku 2000
"Chodiua Anička po širokém poli, hledaua zelinku, že ju huava bolí..." Smútím a přezpívávám si v duchu "táhlú pěsničku", kterou milovala, při pohledu na text vepsaný v rohu parté oznamující skon paní profesorky. Tak se totiž říkávalo vážené osobnosti Zdeňky Jelínkové i když neměla žádný titul. Ve vyšších odborných národopisných kruzích byla uznávanou etnochoreoložkou, sběratelkou, tanečnicí, organizátorkou, autorkou pořadů, metodičkou a pedagožkou. Byla u zrodu nejmasovějšího dětského folklorního festivalu v republice Mladého Horňácka, stála u kolébky oblíbených Horňáckých slavností (HS). V novodobé historii státu byla několikrát (i letos) navrhovaná na obdržení nejvyššího státního vyznamenání, ale hrad to vždy smetl pod stůl. Přesto se dožila tohoto ocenění, ač za komunistického režimu. Z rukou prezidenta Gustava Husáka si odnesla domů do síně slávy metál Za vynikající práci. Totalitní káru však tehdejším mocipánům netáhla, akorát byla využívána a zneužívaná!
JELÍNKOVÁ Zdena
Společně s Emilem Kovářem, Alenou Ptáčníkovou byla Zdeňka Jelínková (vpravo) u zrodu oblíbených Horňáckých slavností. Snímek pochází z roku 1960 právě z těchto slavností.
Naposledy jsem se setkal se Zdenku Jelínkovou uprostřed rozmarného léta, při letošních Horňáckých slavnostech, kde Rada HS věnovala k jejímu životnímu jubileu jeden z pátečních programů Tancuj, miuá, tancuj.
JELÍNKOVÁ Zdena
Diváci letošních Horňáckých slavností bouřlivě aplaudovali Zdeňce Jelínkové při vstupu na pódium v závěru pořadu Tancuj, miuá, tancuj, který byl věnován právě k jejímu životnímu jubileu pětaosmdesáti let.
JELÍNKOVÁ Zdena
Na jedné z posledních fotografii Zdeňky Jelínkové zaznamenané při letošních Horňáckých slavností společně s etnomuzikologem, ředitelem Komenského muzea v Uherském Brodě Pavlem Popelkou.
Při přebírání kytice na pódiu bylo vidět, jak je její tělo sešlé nemocí a stářím, pomalu a jistě chřadne jako uvadající květ... Přitom ještě stačila srozumitelně všem poděkovat, říct kriticky do mikrofonu, že se lépe musí pracovat s folklorem v Javorníku, Suchově, Kuželově..., a že už to nestihne...Skoro mluvila, tak jak jsme ji znali převážně v jejím životě. Otevřeně od srdce a nespokojeně. "Někde sú chybičky, ale stejně su ráda, že to tak děláte. Skoro je to podle mých představ", řekla mi tichým hláskem po skončení pořadu čestná předsedkyně programové rady HS. Už v té době někteří z nás vycítili, že jsou to za jejího života pravděpodobně poslední "Horňácké".
"Zdeňka byla velice pečlivá, v práci důsledná a vytrvalá. Málokdo udělal více v národopisné činnosti jako ona. Je mi líto, že se jí nedostalo cti za života převzít v nové době státní ocenění," tvrdí Olga Pšurná (76), bývalá učitelka a folklorní kolegyně při organizování ve Velké. "Právě ta její důslednost má na za následek to, že horňácký folklor je autentický. Nesměly sem totiž zasáhnou žádné cizí vlivy. Region a jeho čistotu si nesmírně hlídala. Byla autoritou a je to především její zásluha, že rok od roku navštěvuje HS čím dál více lidí," dodává místní pamětnice Pšurná na adresu zesnulé osobnosti.
JELÍNKOVÁ Zdena
Zdeňka Jelínková se ráda oblékala i do velického kroje (snímek z roku 1987)
U milovníků horňáckého folkloru bude Zdeka Jelínková spjata také jako vynikající a nezapomenutelná tanečnice nejvznešenějšího párového tance na Horňácku, říkajícímu "starosvětská".
"Nejprve tento tanec tancovala s Vladimírem Klusákem. Když už strýc nemohl se zdravím, tak si mne vytipovala, že bych mohl být jeho nástupcem. Bylo to někdy začátkem osmdesátých let,"
vzpomíná tanečník a zpěvák Jura Mička, který se právě tuto dobu, ve víru svých oslav šedesátin loučí již s legendární tanečnicí. Neopomenul přitom dodat, že s odchodem Jelínkové odchází i velká část jeho taneční kariéry.
Umělecká vedoucí dětského folklorního souboru Veličánek Anička Kománková byla dlouholetou spolupracovnicí s paní Jelínkovou. "Při Mladém Horňácku to byl pro nás hnací motor. Dokázala nás spérovat a poté vyhecovat k pozdějším dalším výkonům, ještě lepším. Měla v sobě úžasnou vitalitu i v pokročilejším věku. Kdyby nebylo jí , tak by se vytratila autentičnost našeho folkloru. Dbala na přesné dodržování nácviků tanců a dobře věděla, že právě nejmenším ratolestem se to má vštěpovat do paměti. Nyní jsme to dělali tři roky bez paní profesorky a mohu potvrdit, že kráčíme v jejích šlépějích i když se ta naše přísnost někdy dětem nelíbí. Musím přiznat, že když jsme se učili tancovat "sedláckú", nám se přísnost Zdenky Jelínkové taky moc nezamlouvala. Ale jen tak vede cesta k úspěchu," řekla Kománková při vzpomínce na nebohou. Nyní se také interesuje do příprav pohřbu.
Poslední rozloučení se Zdeňkou Jelínkovou bude ve čtvrtek 13. října od 15.30 hodin v kostele Sv. Cyrila a Metoděje v Brně- Židenicích a je o něj ze strany místních folkloristů velký zájem. Dospělí zpěváci a děti z Veličánku se připravují na mimořádných zkouškách k malému smutečnímu programu po zádušní mši, nad jehož scénářem dohlíží jeden z nejbližších přátel a velikán současného horňáckého zpěváckého tenoru Dušan Holý. U katafalku s rakví mají držet čestnou stráž i krojované páry. Do moravské metropole odjedou folkloristi vystrojeni do svátečního kroje. Jeho některé části se skládají výhradně určené k této události-loučení člověka se životem.
"Byla to jedinečná a výrazná rodačka, která se zapsala do dějin obce zlatým písmem. Proto jsme ji také udělili v roce 1994 čestné občanství Velké nad Veličkou. (stejným titulem byl ještě oceněn etnomuzikolog Dušan Holý, rodák z nedaleké Hrubé Vrbky, poznámka autora příspěvku). Je to pro nás nenahraditelná ztráta. Na pohřeb vypravujeme z obce dva autobusy. Pokud bude třeba, přistavíme další," dodal se smutným hlasem na adresu důstojného rozloučení s "Paní Profesorkou" Zdenkou Jelínkovou starosta obce Jiří Pšurný, který byl na poli folklorního dění velmi spjat ze zesnulou. V dřívějších letech jako dítě v kroji při konání festivalu Mladé Horňácko, v pozdějších letech už jako představitel obce a hlavní organizátor Horňáckých slavností.
JELÍNKOVÁ Zdena
Při účasti na dětském festivalu Mladé Horňácko na svoji učitelku Zdeňku Jelínkovou děti nezapomínaly a vždy ji na konci pořadu věnovaly kytici květů (rok 1985)
O část pozůstalosti Zdeňky Jelínkové, hlavně co se týče tvorby a studií regionálního významu, má Obec Velká nad Veličkou emeritní zájem s tím, že vše by bylo v budoucnu umístěno v připravovaném horňáckém národopisném muzeu, které zde v sedmdesátých létech za komunistů stávalo, ale jimi bylo také rozkradeno a poté zbouráno.

Antonín Vrba, člen programové rady Horňáckých slavností
VrbaA@seznam.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: JELÍNKOVÁ Zdena
Zveřejněno 11.10.2005 v 20:12 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA