Rozloučení se Zdenkou Jelínkovou
ROZLOUČENÍ SE ZDENKOU JELÍNKOVOU
BRNO - ŹIDENICE, 13. ŘÍJNA 2005
Tisková zpráva

Zdenka Jelínková ve velickém kroji (1987, archiv A.Vrby)
Ve čtvrtek 13. října 2005 se v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Brně Židenicích rozloučila početná odborná i laická veřejnost s etnochoreoložkou, sběratelkou lidových písní a tanců, badatelkou, organizátorkou, autorkou a dramaturgyní folklorních pořadů, zakladatelkou a dlouholetou ředitelkou několika folklorních festivalů, metodičkou tanečnicí a pedagožkou paní Zdenkou Jelínkovou, která zemřela ve věku 85 let 5. října v Brně. Církevního pohřbu se zúčastnilo vedle stovek smutečních hostů také 15 krojovaných párů, zastupujících všechny národopisné oblasti Moravy a Slezska, a početná skupina krojovaných z rodné horňácké obce Velká nad Veličkou, z jejichž středu držel také jeden slavnostně oděný pár čestnou stráž u rakve zesnulé.


Ve svém proslovu zmínil kněz sloužící zádušní mši svatou slova moravské církevní písně opěvující věrozvěsty Cyrila a Metoděje ... dědictví otců zachovej nám Pane!, kterými přiblížil a vyzvedl celoživotní dílo Zdenky Jelínkové za uchování našich moravských a slezských lidových tradic, zvyků, obyčejů, krojů a folkloru. Podrobně o životních cestách zemřelé hovořila ředitelka brněnského etnologického ústavu AV ČR, v němž dlouhá léta před svým odchodem do důchodu Z. Jelínková pracovala, Jana Pospíšilová a rozloučení přednesl také rodák, universitní profesor a zpěvák lidových písní Dušan Holý. Horňáckými písněmi v podání D. Holého, ženského a mužského sboru za doprovodu hudecké muziky se se Z. Jelínkovou naposledy rozloučili její rodáci a přátelé z Velké nad Veličkou.



Základ sběrů tanečního a dětského folkloru Zdenky Jelínkové tvoří materiál z území celé Moravy, těšínského Slezska, Kravařska, oblasti moravských Chorvatů a Českomoravské vrchoviny. Folklor a lidové tradice zapisovala ovšem nejen Moravě, ale také na Chodsku, samozřejmě i na Slovensku a též u lužických Srbů, v Polsku v oblasti slezských goralů či u české menšiny v bývalé Jugoslávii. Terénní zápisy doplňovala podrobným a trpělivým vyhledáváním a studiem pramenných zpráv a popisů v archivech i rukopisných dokumentech. V terénu pořídila Zdenka Jelínková přes 10.000 záznamů lidových tanců a jejich variant včetně folkloru dětského.
Výsledky studia a sběrů zpracovala a uveřejnila ve více než 450 publikacích, studiích a článcích. Z desetidílné videoencyklopedie Lidové tance z Čech, Moravy a Slezska, vydané Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici, vytvořila scénáře šest dílů natočených na deseti kazetách. Své poznatky předávala na školeních pro soubory, jejich choreografy a vedoucí. Půl století se podílela na tvorbě programu Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici a výrazně obohatila i ostatní známé festivaly, slavnosti a přehlídky. Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou spoluzakládala a předsedala jejich programové radě v letech 1984 až 1995. Založila přehlídku Mladé Horňácko a z její iniciativy se zrodila i tradiční přehlídka Brněnsko tančí a zpívá nebo některé další přehlídky a festivaly v mnoha národopisných oblastech Moravy a Slezska.
Paní Zdence Jelínkové, která byla čestnou členkou Folklorního sdružení ČR, patří hold jako jedné z nejdůležitějších osobností poválečného folklorního dění v České republice.
Text a foto: František Synek
Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)
SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY
Zveřejněno 14.10.2005 v 14:46 hodin