HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Rozloučení se Zdenkou Jelínkovou

ROZLOUČENÍ SE ZDENKOU JELÍNKOVOU
BRNO - ŹIDENICE, 13. ŘÍJNA 2005
Tisková zpráva
Zdenka Jelínková ve velickém kroji (1987, archiv A.Vrby)
Zdenka Jelínková ve velickém kroji (1987, archiv A.Vrby)
Ve čtvrtek 13. října 2005 se v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Brně Židenicích rozloučila početná odborná i laická veřejnost s etnochoreoložkou, sběratelkou lidových písní a tanců, badatelkou, organizátorkou, autorkou a dramaturgyní folklorních pořadů, zakladatelkou a dlouholetou ředitelkou několika folklorních festivalů, metodičkou tanečnicí a pedagožkou paní Zdenkou Jelínkovou, která zemřela ve věku 85 let 5. října v Brně. Církevního pohřbu se zúčastnilo vedle stovek smutečních hostů také 15 krojovaných párů, zastupujících všechny národopisné oblasti Moravy a Slezska, a početná skupina krojovaných z rodné horňácké obce Velká nad Veličkou, z jejichž středu držel také jeden slavnostně oděný pár čestnou stráž u rakve zesnulé.
630
631
Ve svém proslovu zmínil kněz sloužící zádušní mši svatou slova moravské církevní písně opěvující věrozvěsty Cyrila a Metoděje ... dědictví otců zachovej nám Pane!, kterými přiblížil a vyzvedl celoživotní dílo Zdenky Jelínkové za uchování našich moravských a slezských lidových tradic, zvyků, obyčejů, krojů a folkloru. Podrobně o životních cestách zemřelé hovořila ředitelka brněnského etnologického ústavu AV ČR, v němž dlouhá léta před svým odchodem do důchodu Z. Jelínková pracovala, Jana Pospíšilová a rozloučení přednesl také rodák, universitní profesor a zpěvák lidových písní Dušan Holý. Horňáckými písněmi v podání D. Holého, ženského a mužského sboru za doprovodu hudecké muziky se se Z. Jelínkovou naposledy rozloučili její rodáci a přátelé z Velké nad Veličkou.
632
637
638
Základ sběrů tanečního a dětského folkloru Zdenky Jelínkové tvoří materiál z území celé Moravy, těšínského Slezska, Kravařska, oblasti moravských Chorvatů a Českomoravské vrchoviny. Folklor a lidové tradice zapisovala ovšem nejen Moravě, ale také na Chodsku, samozřejmě i na Slovensku a též u lužických Srbů, v Polsku v oblasti slezských goralů či u české menšiny v bývalé Jugoslávii. Terénní zápisy doplňovala podrobným a trpělivým vyhledáváním a studiem pramenných zpráv a popisů v archivech i rukopisných dokumentech. V terénu pořídila Zdenka Jelínková přes 10.000 záznamů lidových tanců a jejich variant včetně folkloru dětského.
Výsledky studia a sběrů zpracovala a uveřejnila ve více než 450 publikacích, studiích a článcích. Z desetidílné videoencyklopedie Lidové tance z Čech, Moravy a Slezska, vydané Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici, vytvořila scénáře šest dílů natočených na deseti kazetách. Své poznatky předávala na školeních pro soubory, jejich choreografy a vedoucí. Půl století se podílela na tvorbě programu Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici a výrazně obohatila i ostatní známé festivaly, slavnosti a přehlídky. Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou spoluzakládala a předsedala jejich programové radě v letech 1984 až 1995. Založila přehlídku Mladé Horňácko a z její iniciativy se zrodila i tradiční přehlídka Brněnsko tančí a zpívá nebo některé další přehlídky a festivaly v mnoha národopisných oblastech Moravy a Slezska.
Paní Zdence Jelínkové, která byla čestnou členkou Folklorního sdružení ČR, patří hold jako jedné z nejdůležitějších osobností poválečného folklorního dění v České republice.

Text a foto: František Synek

647
648
649

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: JELÍNKOVÁ Zdena
Zveřejněno 14.10.2005 v 14:46 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA