HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Beskyd slavil 60. let

Valašský soubor písní a tanců Beskyd ze Zubří letos oslavil 60 let svého působení.
Valašský soubor písní a tanců Beskyd ze Zubří letos oslavil 60 let svého působení nejen na Valašsku, ale i v zahraničí. Založen byl pod jménem Valašský krúžek, poté přejmenován na Javorník a až napotřetí se mu dostalo jména, které nosí dodnes - BESKYD.
K tomuto výročí jsme připravili galavečer, kterým jsme chtěli všem předvést, co jsme za tu dobu dokázali.
Valašský soubor písní a tanců Beskyd
Po náročných přípravách nadešel den D - 21.říjen 2005. Jelikož jsme očekávali, že o naše vystoupení bude zájem, hlavnímu galavečeru předcházela veřejná generální zkouška s účastí diváků. Už tady bylo vidět, že celá námaha stála za to.
A galavečer - kdo tam byl, odcházel určitě spokojen. Téměř 2 hodiny tance a zpěvu měly spád a diváci se rozhodně nenudili.
Po úvodu, který společnou písničkou zahájili Karolínka Holčáková a Honzík Dvořák, své umění předvedl Malý Beskyd s pásmem "Na pastvě". Potom je vystřídala přípravka souboru Beskyd s pásmy "Dívčí metlový" a "Zbojnické". Jejich výkon nenechal nikoho na pochybách, zda bude mít Beskyd dostatek tanečníků a tanečnic do budoucna.
Valašský soubor písní a tanců Beskyd
Valašský soubor písní a tanců Beskyd
Následovala písnička "Ej, horečko černá" v podání Marušky Křenkové (možná ji ještě většina z Vás má v paměti pod jménem Majerová).
A pak se začalo vzpomínat - bývalí tanečníci souboru si připravili pásma "Fojtovský" a "Valašský", a podle některých názorů by mohli klidně vystupovat na leckterém festivalu. Kdo umí - umí. Manželé Hrachovcovi, opravdová legenda souboru, zatancovali svůj tradiční tanec "Zatáčaný". K tanci je vedle cimbálové muziky Beskyd doprovázel zpěvem Jan Vynikal. Pan Hrachovec byl členem souboru vlastně od jeho založení a spolu s manželkou věnovali souboru opravdu kus svého života.
Valašský soubor písní a tanců Beskyd
Na řadu přišly také bývalé muzikantky - paní Drahomíra Klimková a Eva Gazdíková, které nejprve doprovodily Marušku Křenkovou v písničce "Oj, letěla bílá hus". Následovala písnička "Ej, ráno, ráno", zazpívaná Maruškou a Janem Vynikalem. Své vystoupení uzavřela paní Klimková skladbou "Slavíček", kde nenechala nikoho na pochybách o kvalitě své hry na housle.
Valašský soubor písní a tanců Beskyd
Konečně jsme se ke slovu dostali my, členové dospělé složky Beskydu. Nejprve jsme předvedli něco nového - pásmo "Na lúce". A po písničce "Škoda je Mezříča", zazpívané Janem Vynikalem, jsme zatancovali divácky atraktivního "Ševce", který pobavil jak nás tanečníky, tak celé obecenstvo.
Valašský soubor písní a tanců Beskyd
Následovaly písničky "Keby ma mamka" a "V Strážnickej šerhovni", které zazpívala Zuzana Ondřejová. Posledním pásmem byla opět novinka, nazvaná "Neco spoza vrška". I tato část se nám velmi povedla a určitě se stane pevnou součástí našeho repertoáru.
A pak už zbýval jen závěr. Až na samotném konci mohli diváci vidět, kolik že se na večeru podílelo "děcek" a co bylo zvláště povzbuzující je to, že velká většina byla mladých nadějí. Všichni jsme se rozloučili písničkou "My sme děcka ze Zubřího".
Valašský soubor písní a tanců Beskyd
Následovaly gratulace zástupců německého města Rosdorf, Zlínského kraje, města Zubří, FOSu, ValFOSu, Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a samozřejmě mnoha ostatních folklórních souborů. Zvláštní poděkování od všech Beskyďáků patřilo také dlouholetému vedoucímu souboru panu Josefu Gajdošovi. Děkujeme všem touto cestou za vyjádření jejich sympatií s naším souborem.
Ještě je třeba zmínit, že tanečníci byli velmi dobře podporováni cimbálovou muzikou Beskyd a celým večerem sympaticky prováděly Radka Dvořáková a Zuzana Ondřejová.
Valašský soubor písní a tanců Beskyd
Po vypjatých pátečních okamžicích jsme se mohli více uvolnit a pobavit v sobotu večer, kdy jsme zorganizovali Přátelské posezení členů Beskydu - těch současných i těch bývalých. Naše pozvání přijali i zástupci Městského úřadu Zubří a přátelé z Rosdorfu - našeho partnerského města z Německa. Ani tady nechyběla cimbálovka Beskydu a pro zpestření měl svou hudební produkci i Josef Navrátil.
Sobotní večer nám do jisté míry vynahradil to, že v pátek jsme veškeré své síly napnuli k pobavení druhých a teď jsme se mohli pobavit i my sami. A myslíme si, že se nám to povedlo.

Za soubor Beskyd Zuzana Zázvorková, vspt.beskyd@post.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 31.10.2005 v 12:38 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA