HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

SEARCHING
Searching centrum
Encyklopedia FoS
BASIC INFORMATION
Základní informace o FoS ČR
Authorities of The FoS ČR
Folklore festivals
Folklorní soubory
Folklorní sdruzení
Personalities of The FoS ČR
Magazine FOLKLORE
Novelties, news,...
Subsidies supplied
Folklore materials
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Festivaly C.I.O.F.F.
Festivaly I.O.V.
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles
Czech CENTRES
Služby pro turisty
Kultura a zábava
Památky a architektura

Přírodní zajímavosti
Sport a relaxace
PARTNEŘI PROJEKTU
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

60 let VSPT Beskyd Zubří

Oslava a vydání bulletinu "60. výročí VSPT Beskyd"
21. a 22. října 2005 se v Zubří u Rožnova p. R. vzpomínalo 60. výročí vzniku folklorní činnosti v Zubří. Jako v každé obci se našli nadšenci, kteří se snažili zachovat lidové tradice, tak i v Zubří tomu nebylo jinak. Od celoročních pravidelných tradic se pomalu přešlo ke spolkové činnosti, která se datuje k roku 1945, kdy vznikl v Zubří Valašský krůžek, který pak přešel v soubor Javorník a dalšími událostmi až k dnešnímu již plně organizovanému souboru Beskyd.
Těžko se hledaly v paměti žijících pamětníků přesnější údaje. Co se podařilo osvěžit se zapsalo a vydalo v bulletinu: "60. výročí VSPT Beskyd", který zachytil alespoň základní průřez folklorního dění v Zubří a stovky členů folklorních spolků v Zubří.
Dnešní Beskyd, vycházející i z vlastní tvorby, je soubor o cca 100 členech a třech základních složkách /Malý Beskyd, přípravka, Beskyd včetně hudby/ složitým tělesem. Příchod nejnovější mladé generace dal souboru ten správný impuls k započetí nové éry folklorní činnosti v Zubří.
Právě ve shora uvedených dnech se konaly za účasti domácích i zahraničních hostů oslavy: v pátek dva programy v místním klubu, kdy velký ohlas měl večerní galaprogram, který představil průřez souborové činnosti Beskydu. A tak mezi 117 účinkujícími se představili po letech bývalí muzikanti, tanečníci, zpěváci, kteří dokázali, že s věkem dozrává jejich folklorní projev.
Valašský soubor písní a tanců Beskyd
V sobotu se pak konalo přátelské posezení všech bývalých i současných členů všech spolků, kteří si našli čas a přišli si vzájemně zavzpomínat. Nakonec přišli souboru povinšovat naši přátelé ze sousedních souborů: Sedmikvítek z Frenštátu p. R., Lipta z Liptálu, Radhošť z Rožnova p.R., soubor Bača z Val. Meziříčí a Valašenka z Vidče. Dále pak vedení Valašského muzea v přírodě z Rožnova p. R. ing. Vítězslav Koukal a p. Dr. Jaroslav Štika, zástupce KÚ Zlín vedoucí odboru kultury ing. Jan Slezák, zástupci FoSu ing. Ladislav Michálek a ValFoSu p. Mgr. Jana Šamánková.
Závěrem nezbývá než poděkovat stovkám členů, kteří se podíleli za ta dlouhá léta na folklorní činnosti v Zubří.
O budoucnost souboru dobře postaráno, o čemž svědčí neustále se zvyšující zájem o členství v souboru. Pro soubor tak začíná další etapa.

Beskyďáci
vspt.beskyd@post.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 1 názor)

Společnost pro dechovou hudbu ve Frýdku-Místku-VDO Válcovny plechu.
Prosíme o předání naši žádosti dechové hudbě Zubřanka : bývalý kapelník Mičaníkové chlapecké dechové hudby z Hukvald Jiří Mičaník ( působil i v Zubří ) měl v repertoáru skladbu od Leoše Janáčka Frýdecká Panna Maria - sólo pro křídlovku.Prosíme o sdělení, zda se notový materiál nedochoval ve vašem archívu.V příštím roce se organizují programy k 80. výročí L.Janáčka, tuto skladbu hledají organizátoři. Předem děkujeme za Vaši ochotu při pátrání.Piskoř Alois , předseda SDH FM Hukvaldy-Rychaltice č. 42, 739 46 Hukvaldy, tel. 558 699 817.


Zveřejněno 03.11.2005 v 23:16 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA