HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

60 let VSPT Beskyd Zubří

Oslava a vydání bulletinu "60. výročí VSPT Beskyd"
21. a 22. října 2005 se v Zubří u Rožnova p. R. vzpomínalo 60. výročí vzniku folklorní činnosti v Zubří. Jako v každé obci se našli nadšenci, kteří se snažili zachovat lidové tradice, tak i v Zubří tomu nebylo jinak. Od celoročních pravidelných tradic se pomalu přešlo ke spolkové činnosti, která se datuje k roku 1945, kdy vznikl v Zubří Valašský krůžek, který pak přešel v soubor Javorník a dalšími událostmi až k dnešnímu již plně organizovanému souboru Beskyd.
Těžko se hledaly v paměti žijících pamětníků přesnější údaje. Co se podařilo osvěžit se zapsalo a vydalo v bulletinu: "60. výročí VSPT Beskyd", který zachytil alespoň základní průřez folklorního dění v Zubří a stovky členů folklorních spolků v Zubří.
Dnešní Beskyd, vycházející i z vlastní tvorby, je soubor o cca 100 členech a třech základních složkách /Malý Beskyd, přípravka, Beskyd včetně hudby/ složitým tělesem. Příchod nejnovější mladé generace dal souboru ten správný impuls k započetí nové éry folklorní činnosti v Zubří.
Právě ve shora uvedených dnech se konaly za účasti domácích i zahraničních hostů oslavy: v pátek dva programy v místním klubu, kdy velký ohlas měl večerní galaprogram, který představil průřez souborové činnosti Beskydu. A tak mezi 117 účinkujícími se představili po letech bývalí muzikanti, tanečníci, zpěváci, kteří dokázali, že s věkem dozrává jejich folklorní projev.
Valašský soubor písní a tanců Beskyd
V sobotu se pak konalo přátelské posezení všech bývalých i současných členů všech spolků, kteří si našli čas a přišli si vzájemně zavzpomínat. Nakonec přišli souboru povinšovat naši přátelé ze sousedních souborů: Sedmikvítek z Frenštátu p. R., Lipta z Liptálu, Radhošť z Rožnova p.R., soubor Bača z Val. Meziříčí a Valašenka z Vidče. Dále pak vedení Valašského muzea v přírodě z Rožnova p. R. ing. Vítězslav Koukal a p. Dr. Jaroslav Štika, zástupce KÚ Zlín vedoucí odboru kultury ing. Jan Slezák, zástupci FoSu ing. Ladislav Michálek a ValFoSu p. Mgr. Jana Šamánková.
Závěrem nezbývá než poděkovat stovkám členů, kteří se podíleli za ta dlouhá léta na folklorní činnosti v Zubří.
O budoucnost souboru dobře postaráno, o čemž svědčí neustále se zvyšující zájem o členství v souboru. Pro soubor tak začíná další etapa.

Beskyďáci
vspt.beskyd@post.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 1 názor)

Společnost pro dechovou hudbu ve Frýdku-Místku-VDO Válcovny plechu.
Prosíme o předání naši žádosti dechové hudbě Zubřanka : bývalý kapelník Mičaníkové chlapecké dechové hudby z Hukvald Jiří Mičaník ( působil i v Zubří ) měl v repertoáru skladbu od Leoše Janáčka Frýdecká Panna Maria - sólo pro křídlovku.Prosíme o sdělení, zda se notový materiál nedochoval ve vašem archívu.V příštím roce se organizují programy k 80. výročí L.Janáčka, tuto skladbu hledají organizátoři. Předem děkujeme za Vaši ochotu při pátrání.Piskoř Alois , předseda SDH FM Hukvaldy-Rychaltice č. 42, 739 46 Hukvaldy, tel. 558 699 817.


Zveřejněno 03.11.2005 v 23:16 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA