HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Kozáckou mi hrejte.. pořad k jubileu Lenky Homolové

"Kozáckou jsem tancovala Kozáckou mi hrejte" - dnes 5. 11. 2005 pořad k významnému životnímu jubileu choreografky Lenky Homolové
Gaudeamus, folklorní soubor
Krásná slova pro paní Lenku Homolovou:
Lenka Homolová pro mne....
Kdykoli s Lenkou Homolovou mluvím, vybaví se mi vždy jejích několik vět z našich rozhovorů a následně zvláštních pocitů.
Věta první: Soubor měl víkendové soustředění. Bylo to v době, kdy mi bylo asi 35 let a byla jsem jako interpret ještě dost vytížena. A po sobotní zkoušce, při návratu do šatny, mi Lenka povídá: " Ty,Věro, chtěla jsem Ti říct. Přenech ta svoje místa mladším, jsou tu holky šikovné, mlaďounké, nauč je to. Nemáš zapotřebí nějaké poznámky ke svojí osobě. Já pro Tebe raději něco postavím". Zkoprněla jsem, pobrečela si. Ale vím, že ne ze vzteku, z podrážděnosti, ale proto, že jsem hluboko ve svém nitru, kam se člověk i sám bojí podívat cítila, že má pravdu.. Jak řekla tak se stalo. Já okamžitě doučovala a ona postavila na muziku Miloše Černého Nečekanou hyjtu. Uměla být v jednání velmi přímá.
Věta druhá: Bylo to asi po dvou letech co jsem ukončila Lidovou konzervatoř při Pražském kulturním středisku a zároveň v době, kdy jsem do souboru přivedla paní Alenu Skálovou. Při jednom setkání se mě Lenka zeptala: "Tak Věrunko, kdy začneš choreografovat? Už se těším". Přesto, že mi pomoc nabízela i Alena Skálová, trvalo ještě dlouho, než jsem se odhodlala sama. A v době, kdy jsem potřebovala čas na přípravu to byla opět i Lenka, která přišla na krátký čas do taneční složky. Nyní se ptala: "Tak Věrunko, kdy už to uvidím na scéně?" A na všechna představení přišla. Pokud mohla, vždy pomohla.
Věta třetí: Lenka Homolová se chystala do Chorvatska za českými menšinami s výukou českých tanců. V Chorvatsku ještě nebyl klid po válce a já povídám: "Lenko,nebojíš se, opravdu tam pojedeš? Vždyť tě zastřelí!" Na to ona odpověděla: " Bojím. Ale když já jsem jim to slíbila"......... Byla statečná.
Věta čtvrtá: V jednom z našich rozhovorů o další umělecké práci souboru mi Lenka řekla: " Věro, hlavně aby ti, co pozveš ke spolupráci, byli tvůrčí, víš, to je hrozně důležité". Její Královničky a Po prádle patří do zlatého fondu souboru Gaudeamus a soubor je stále předává novým a novým členům. A ona se na přestaveních bojí, jestli jsme je připravili tak, jak ona tehdy cítila.
Toto je pro mne Lenka Homolová.

Věra Fenclová
Vedoucí taneční skupiny souboru Gaudeamus

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Gaudeamus, folklorní soubor
Zveřejněno 05.11.2005 v 11:57 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA