HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Na Klimentku si folkloristé dobíjeli energii

Na Klimentku si folkloristé dobíjeli energii a vyhodnocovali přinesené vody ze studánek Poslední říjnová neděle na Hoře sv. Klimenta.
Kyjov
Kam to vlastně putovali pochodníci
Kyjov-sv.Klimentek- Kolem stopadesátky pochodníků z Kyjovska, Uherskohradišska, Veselska, Horňácka, převážně holdujících lidové písničce, se sešlo počtvrté na historické posvátné hoře Chřibů-sv. Klimentku. Do magického, pro někoho i tajuplného místa, se vydaly organizovaně dvě skupiny.
Z Kameňáku, od chalupy cimbalisty Jury Petrů udržoval tempo výšlapu starosta Kyjova František Lukl. Z druhé strany hory vyšli od zámku v Buchlovicích členové tamního Folklorního sdružení, kde nechyběl jejich vůdce, senátor Josef Vaculík.
Kyjov
U koryčanské kaple se k osvěžení nabízel i burčák z Vlkoše. Právě ho koštuje cimbalista Jura Petrů. Přihlíží manželé- Renata Smutná a primáš Aleš Smutný
"Když se sejdu tady na tom kopečku a vzpomenu, že zde kdysi vévodil Velkomoravské říši a zakládaly se tady dějiny českého, moravského i slovenského národa, tak je mi vždy krásně. Pocit ještě více umocňují rozezněné písničky letící na všechny strany", prohlásil Vaculík.
Letos si účastníci měli připravit ke společnému zpívání písně "o sokolovi" a ty opravdu zaznívaly v různých podobách, z různých regionů.
Kyjov
Zpívalo se pod praporem Nákla, který s sebou přinesli zpěváci z Ratíškovic v čele s Jendou Kotáskem
Kyjov
Nejstarší zpěváci byli také dobře slyšet
"Vůbec není podstatné, kdo přišel s tímto nápadem podzimního setkávání přátel zpěvu a přírody - jestli my, Kyjovjáci nebo Buchlovjáci. Zdá se mně, že spolu máme, když ne shodné, tak velmi podobné názory na zpěv a jeho prezentaci v přirozeném prostředí. A když se to skloubí všechno dohromady - zpěv, příroda, dobrá partija, jsou to jenom příjemné záležitosti, které nás mohou jenom pozitivně naladit", doplňuje z dalších organizátorů akce Jura Petrů, který je vedle folkloru i velkým milovníkem přírody.
Kyjov
Na sammém Klimentku poprvé proběhlo koštování vod přinesených ze studánek. V degustátorské komisi byla i zpěvačka ženského sboru Tetky z Uherského Ostrohu Miluše Němcová
Kyjov
Opékání špekáčků patří také k pochodu. Pošmákl si při tom i známý slovácký zpěvák Vladan Nejezchleba
"Jeden známý biotronik prohlásil, že si do těchto míst chodí pravidelně dobíjet energii a že v podstatě Klimentek a Dolní Věstonice jsou v tomto směru nejsilnějším zdrojem u nás v republice. Pokud je to pravda, nabízí se myšlenka, zda-li tyto místa vyhledávali naši předkové právě pro tuto vlastnost a nebo zda-li po nich právě tato energie nezůstala přítomna dodnes. I toto dodává Hoře svatého Klimenta ve Chřibech jakousi tajuplnost - takže těch důvodů proč chodíme právě tam, je víc", dodává Petrů. "Dívejte jak mi to šlape. Něco na tom bude, že Klimentek dává sílu", potvrzuje slova Petrů nejstarší účastník, zpěvák Mirek Raisigl (78) z Vřesovic při cestě k domovu. Nemůže si přitom vynachválit atmosféru a barvami zářící podzimní přírodu.
Kyjov
Senátor Josef Vaculík pozorně sledoval jaké vody roztřesou virguli
Poprvé zde bylo setkání obohaceno o košt přinesených vod ze studánek.
Kyjov
Někdo koštoval vodu, ale většina radši víno
Kyjov
A než se šlo opět k domovům se někteří účastníci ještě stačili podepsat v kapličce do knihy návštěv
Kyjov
Poslední vytrvalci však čekali na západ sluníčka. Čekali jak jinak, než s písničkou a prý to byl jedinečný zážitek
Energetická hodnota se zkoušela pomocí virgule. Nejlépe byla nakonec vyhodnocena vybranou komisí, složených ze známých degustátorů přes víno a slivovici, voda z lomu Kameňák, druhá skončila voda ze studánky Zavadilka a třetí se umístila voda z Gorazdovy studánky-z hory sv.Klimentka.
Kyjov
Poslední pohled v letošním roce na posvátný Klimentek a opět se zde sejdeme se zpěváky v příštím roce
Antonín Vrba

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Kyjov

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 11.11.2005 v 23:19 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA