HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

II. Česko-slovenský foklórný večer 2005

II. ČESKO-SLOVENSKÝ FOLKLÓRNÝ VEČER 2005
Saleziánské divadlo v Praze 4. 12. 2005

Tisková zpráva
Folklorní soubor Šarvanci pořádá v neděli 4.12.2005 akci nazvanou "Česko-slovenský folklórny večer".
Navazuje tím na obdobnou loňskou akci pořádanou s cílem prezentovat domácí i menšinovou kulturu, seznámit návštěvníky s tradicemi jak českými tak slovenskými a dát prostor k vzájemnému poznávání lidí se společnými zájmy, k výměně vědomostí a zkušeností.
V roce 2004 se divákům představil pražský "Folklorní soubor Mateník", slovenský "Folklórny súbor Otava z Nového mesta nad Váhom" a "Folklorní soubor Šarvanci" existující v Praze a působící tak jako pojítko mezi slovenskou a českou kulturou.
Šarvanci, folklorní soubor
V letošním pořadu se představí slovenský "Folklórny súbor Skorušina" z Liesku, pražský "Folklorní soubor Kytice" a pořadatelský "Folklorní soubor Šarvanci". Program bude složen z vybraných čísel repertoáru jednotlivých souborů a obohacen společnou choreografií a měl by divákům přiblížit život folklorních souborů z různých regionů setkávajících se při společných folklorních akcích. Představí tradiční lidovou kulturu českou a slovenskou, jejich paralely i odlišnosti.
Záštitu nad programem převzali p. Ladislav Ballek, velvyslanec SR v ČR a p. Zdeněk Pšenica, předseda FoS ČR, k realizaci přispělo také Ministerstvo kultury ČR a Magistrát hlavního města Prahy.
Vystoupení se uskuteční v Saleziánském divadle, Kobyliské nám. 1, Praha 8 a začíná od 18.00 hodin.
FS Šarvanci byl založen v roce 2002 s cílem vytvořit podmínky pro zájemce o slovenský folklór na území hl.m.Prahy, tak by se mohli věnovat hudbě, zpěvu a především tanci. Přes krátkou dobu existence souboru, nastudoval kolektiv rozsáhlý repertoár pokrývající pestrou škálu regionů téměř celého Slovenska a s ním se prezentoval na mnoha festivalech v České i Slovenské republice. Patří mezi ně pravidelná účast na MFF Jánošíkův dukát, jehož je dokonce laureátem, pozvání na MFF v Bělohradu, Plzni, Dýšiné a nově založeném festivalu Pražský jarmark. Na Slovensku se soubor opakovaně úspěšně prezentoval na přehlídce vysokoškolských folklorních souborů Akademický Zvolen. Díky svým výsledků byl hostem i festivalu na Detve. Mezi jeho největší akce patří měsíční pobyt a účast na dvou velkých mezinárodních festivalech v Čínské lidové republice v loňském roce.
Vedení i členové souboru se snaží sami přispět do kalendáře akcí folklorního hnutí a výsledkem toho je uspořádání "Česko-slovenského folklorního večera".

28. 11. 2005 Petr Zeman

Kontakt: Viera Zemanová
Tel. 00420/604 252 912, e-mail: rada@sarvanci.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Šarvanci, folklorní soubor
Zveřejněno 28.11.2005 v 21:41 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA