HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

II. Česko-slovenský foklórný večer 2005

II. ČESKO-SLOVENSKÝ FOLKLÓRNÝ VEČER 2005
Saleziánské divadlo v Praze 4. 12. 2005

Tisková zpráva
Folklorní soubor Šarvanci pořádá v neděli 4.12.2005 akci nazvanou "Česko-slovenský folklórny večer".
Navazuje tím na obdobnou loňskou akci pořádanou s cílem prezentovat domácí i menšinovou kulturu, seznámit návštěvníky s tradicemi jak českými tak slovenskými a dát prostor k vzájemnému poznávání lidí se společnými zájmy, k výměně vědomostí a zkušeností.
V roce 2004 se divákům představil pražský "Folklorní soubor Mateník", slovenský "Folklórny súbor Otava z Nového mesta nad Váhom" a "Folklorní soubor Šarvanci" existující v Praze a působící tak jako pojítko mezi slovenskou a českou kulturou.
Šarvanci, folklorní soubor
V letošním pořadu se představí slovenský "Folklórny súbor Skorušina" z Liesku, pražský "Folklorní soubor Kytice" a pořadatelský "Folklorní soubor Šarvanci". Program bude složen z vybraných čísel repertoáru jednotlivých souborů a obohacen společnou choreografií a měl by divákům přiblížit život folklorních souborů z různých regionů setkávajících se při společných folklorních akcích. Představí tradiční lidovou kulturu českou a slovenskou, jejich paralely i odlišnosti.
Záštitu nad programem převzali p. Ladislav Ballek, velvyslanec SR v ČR a p. Zdeněk Pšenica, předseda FoS ČR, k realizaci přispělo také Ministerstvo kultury ČR a Magistrát hlavního města Prahy.
Vystoupení se uskuteční v Saleziánském divadle, Kobyliské nám. 1, Praha 8 a začíná od 18.00 hodin.
FS Šarvanci byl založen v roce 2002 s cílem vytvořit podmínky pro zájemce o slovenský folklór na území hl.m.Prahy, tak by se mohli věnovat hudbě, zpěvu a především tanci. Přes krátkou dobu existence souboru, nastudoval kolektiv rozsáhlý repertoár pokrývající pestrou škálu regionů téměř celého Slovenska a s ním se prezentoval na mnoha festivalech v České i Slovenské republice. Patří mezi ně pravidelná účast na MFF Jánošíkův dukát, jehož je dokonce laureátem, pozvání na MFF v Bělohradu, Plzni, Dýšiné a nově založeném festivalu Pražský jarmark. Na Slovensku se soubor opakovaně úspěšně prezentoval na přehlídce vysokoškolských folklorních souborů Akademický Zvolen. Díky svým výsledků byl hostem i festivalu na Detve. Mezi jeho největší akce patří měsíční pobyt a účast na dvou velkých mezinárodních festivalech v Čínské lidové republice v loňském roce.
Vedení i členové souboru se snaží sami přispět do kalendáře akcí folklorního hnutí a výsledkem toho je uspořádání "Česko-slovenského folklorního večera".

28. 11. 2005 Petr Zeman

Kontakt: Viera Zemanová
Tel. 00420/604 252 912, e-mail: rada@sarvanci.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Šarvanci, folklorní soubor
Zveřejněno 28.11.2005 v 21:41 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA