HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Čtvrté setkání lidových sborů - Zpívání na Horňácku

Předvánoční putování slováckou písní na Horňácku v sobotu 17. prosince 2005 od 16 hodin v kulturním domě ve Velké nad Veličkou.
Obec Velká nad Veličkou ve spolupráci s Agenturou AV, mužským pěveckým sborem a Masarykovou základní školou pořádají čtvrté setkání lidových sborů, tentokrát s převahou mužských hlasů, s názvem Předvánoční putování slováckou písní na Horňácku v sobotu 17. prosince 2005 od 16 hodin v Kulturním domě ve Velké nad Veličkou.
Účinkují: mužské sbory z Kozojídek, Tvarožné Lhoty, Vnorov, Blatnice pod Sv. Antonínkem, Ostrožské Lhoty, Nedakonic, Hluku, Vlčnova, Buchlovic, Starého Hrozenkova—Vápenice, Ostrovánek, Svatobořic-Mistřína, Čejkovic, Ratíškovic, Charvátské Nové Vsi, Týnce, Lanžhota, Dolních Dunajovic, Lipova, Hrubé Vrbky, Javorníka, Velké nad Veličkou a smíšený sbor zpěváků z Nedakonic, Moravské Nové Vsi, Prušánek a Lanžhota.
Jako hosté vystoupí sbory žen Rezeda z Uherského Hradiště a z Velké nad Veličkou
a sólisté Martin Hrbáč, Jan Millý z Velké Bystřice, Josef Vaculík, Jana Lewitová a Vladimír Merta.
Slovem provází Vladimír Doskočil, herec Slováckého divadla, a Josef Holcman, spisovatel.
Záštitu převzal senátor Parlamentu České republiky Josef Vaculík.
Celá akce bude zapsána do České knihy rekordů.
Velička, národopisný soubor písní a tanců
Vstupenky objednávejte na tel. 608 813 592.

Antonín Vrba

Tisková zpráva ke Zpívání na Horňácku 17.12 2005
- aktualizace ze dne 7.12.
Tisková zpráva ke čtvrtému předvánočnímu zpívání ve Velké nad Veličkou v sobotu dne 17.prosince, tentokrát s převahou mužských hlasů
Název akce: PUTOVÁNÍ SLOVÁCKOU PÍSNÍ NA HORŇÁCKU
Místo konání:Sportovní hala a Kulturní dům ve Velké nad Veličkou
Pořadatel: Obec Velká nad Veličkou ve spolupráci s Agenturou AV a Masarykovou základní školou
Učinkují: mužské pěvecké sbory zastoupené z celého kraje Slovácka:
1. region Horňácko: Velká nad Veličkou, Hrubá Vrbka, Javorník, Lipov
2. region Uherskohradišťsko:Nedakonice, Hluk, Ostrožská Lhota, Buchlovice
3. region Uherskobrodsko:Vlčnov
4. region Kopanice: Starý Hrozenkov-část Vápenice
5. region Strážnicko-Veselsko: Vnorovy, Tvarožná Lhota, Kozojídky, Blatnice pod Sv.Antonínkem
6. region Kyjovsko: Ostrovánky, Svatobořice-Mistřín, Ratíškovice
7. region Hanácké Slovácko: Čejkovice
8. region Podluží: Charvátská Nová Ves, Týnec, Lanžhot, smíšený sbor Zdeňka Tesaře složený ze zpěváků z Prušánek, Lanžhota, Moravské Nové Vsi a Nedakonic
9. region Mikulovsko: Dolní Dunajovice
Hosté-ženské sbory:Rezeda z Uherského Hradiště a z Velké nad Veličkou,
sólisté: Martin Hrbáč, Jan Millý z Velké Bystřice na Olomoucku, Josef Vaculík, Vladimír Merta a Jana Lewitová
Slovem provází : herec Slováckého divadla Vladimír Doskočil a spisovatel Josef Holcman
Celkem by mělo účinkovat v jednom pořadu 23 mužských sborů (doposud platí český rekord 19 sborů letos na jaře v Dubňanech na Hodonínsku). Dále pak dva ženské sbory a pět sólistů. Ve Velké se tedy předpokládá účast cca. 320 krojovaných zpěváků. "V Dubňanech se sešlo 24. dubna ve sportovní hale Želva celkem při společném zpívání 248 krojovaných zpěváků a utvořil se český rekord s nejvyšším počtem zpěváků, kteří společně zazpívali tři písně," řekl prezident Agentury Dobrý den z Pelhřimova Miroslav Marek, který bude na Horňácku přítomen i s notářem zaznamenávající vznik předpokládaného nového rekordu, který by se měl zapsat do české tatabanky rekordů. "Podle informací o připravovaném počtu účastníků si myslím, že v překonání jim v tom může zabránit snad jen sněhová kalamita, když by se k místu konání neměli zpěváci jak dostat", dodal Marek.
Horňáci se při tom budou snažit proniknout do zápisu navíc ještě v délce trvání jednoho folklorního programu a v nejvyšším počtu účinkujících folkloristů v jednom pořadu.
Každý sbor by si měl na Horňácko ke svému vystoupení přivést svoji nejoblíbenější písničku, novější písničku a vánoční koledu. Pochopitelně by měly písně pocházet z regionů jednotlivých sborů.
Je to sice blbé, ale v závěru pustím do éteru několik poznámek ode mne samého -Antonína Vrby, hlavního pořadatele, režiséra akce, horňáckého folklorního aktivisty:
"Horňácký region se nepotřebuje prosazovat nějakou slávou či rekordy v současném folklorním dění na Moravě a nejlépe sami jeho příznivci ví, jak zde folklor žije téměř po celý rok a jak silné zde má zapuštěny lidové kořeny. Nemohu ani za to, že někteří z nás organizátorů tady máme určitou soutěživou povahu. A když vám k takovéto "monstrakci" pomohou i zkušení pořadatelé, máte nakloněnou k sobě obec a snažení postrčí dopředu i sponzoři, proč bychom do toho nešli. Také jsme si vědomi, že krásná slovácká pěsnička lahodí sluchu v menším zpěváckém obsazení, ale fascinující je když se rozezpívá nenapodobitelným chorálem tolik hrdel naráz. To vám leze doslova mráz po zádech.
Nesmím přitom opomenout ani na samotné aktéry zpívání, bez jejichž pochopení a podpory by se nedala tato akce uskutečnit. Hodně bude při tom záležet i na jejich ukázněnosti. Pro všechny, včetně diváků, to bude náročné setkání svým obsáhlým scénářem vymaňujícím s běžných a podobných akcí menšího rozsahu, které se v posledních letech na Slovácku rozrůstají jako houby po dešti. A k samotnému výběru sborů na horňácké setkání? Představí se zde většinou zpěváci ze sborů, kteří na Horňácku ještě nevystupovali. A to byl taky záměr, pozvat právě je. Proč se zde neukáží dubňanští zpěváci, současní rekordmani, když veličani se na jejich pokoření rekordu účastí podepsali? Až při čísle 23 jsem zjistil, že v seznamu pozvaných chybí. A toto číslo jsem už nechtěl překračovat a nechtěl jsem ani některý druhý naplánovaný sbor vypustit a vložit tam místo něho Dubňany. Navíc jsem se ještě dověděl, že sbor byl v tu dobu v rozpadu i když nyní zpívají a zpívají dobře. Vím taky, že jsou na mě naštvaní jako další slovácké sbory, které se k nám nedostaly. Mrzí mne, že po tomto nepochopení už jaksi nevychází ani pořekadlo, že písnička stmeluje kamarády a rozšiřuje zpěváckou rodinu na Slovácku".

Antonín Vrba, (tel. 608 813 592)

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Mikroregion HORŇÁCKO
Zveřejněno 02.12.2005 v 00:57 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA