HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Slovácký verbuňk

V pátek 25. 11. 2005 prohlásil generální ředitel UNESCO tanec "Slovácký verbuňk" za mistrovské dílo ústního a nemateriálního dědictví lidstva. Pro Českou republiku jde o první zápis na seznam, který nyní čítá na 90 položek.
Slovácký verbuňk, mužský improvizovaný tanec skočného typu, se dodnes tančí ve většině obcí na Slovácku, věnují se mu hlavně folklorní soubory, ale stále je i přirozenou součástí tanečního repertoáru(například při hodech, svatbách či vinobraních). UNESCO jej ocenila pro jeho vysokou uměleckou úroveň a označila ho za výraz kulturní identity celé oblasti Slovácka. Odborníci rozlišují šest základních regionálních stylů - oblast Kyjova, Strážnice, Břeclavi, Uherskohradišťska a Uherskobrodska, Velké nad Veličkou a hanáckého Slovácka.
O zápisu předložených nominací rozhodovala šestnáctičlenná mezinárodní porota, jejíž členkou byla i česká etnoložka Martina Pavlicová, Porota doporučila k zápisu celkem 43 nominovaných lidových prvků (15 z Asie, 11 z Afriky, 10 z Evropy, a 7 z Ameriky), jsou mezi nimi např. japonské divadlo kabuli, vířivé tance tureckých dervišů či slovenská fujara.
Seznam mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva UNESCO se začal tvořit v roce 2001. Letošní třetí vyhlašování jeho nových položek bylo zřejmě poslední. Generální konference UNESCO v roce 2003 schválila Úmluvu o ochraně nehmotného kulturního dědictví, ve které se předpokládá vytvoření reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva. Na tento budou převedeny všechny složky dosavadní listiny, pokud pocházejí z členských zemí států úmluvy.

Jan Blahůšek
Národní ústav lidové kultury, Strážnice

Mezinárodní folklorní festival Strážnice
Foto z archivu FoS: Verbuňk na festivalu MFF Strážnice 2004
Děkujeme za souhlas se zveřejněním tohoto článku.
-We-

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Verbuňk
Zveřejněno 03.12.2005 v 22:45 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA