HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

SEARCHING
Searching centrum
Encyklopedia FoS
BASIC INFORMATION
Základní informace o FoS ČR
Authorities of The FoS ČR
Folklore festivals
Folklorní soubory
Folklorní sdruzení
Personalities of The FoS ČR
Magazine FOLKLORE
Novelties, news,...
Subsidies supplied
Folklore materials
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Festivaly C.I.O.F.F.
Festivaly I.O.V.
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles
Czech CENTRES
Služby pro turisty
Kultura a zábava
Památky a architektura
Turistické možnosti
Přírodní zajímavosti
Sport a relaxace
PARTNEŘI PROJEKTU
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Festival Souznění 2005

Souznění - Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel.
(Ostrava - 16.12. a 18.12., Beskydy: Kozlovice - 17.12.2005)
Přinášíme Vám voňavou a barevnou paletu pořadů v čase nejkrásnějších svátků v roce.
V období, kdy většina z Vás uvítá příjemné odreagování před Vánocemi, chceme, aby vše, co uvidíte a uslyšíte souznělo, pohladilo, přineslo radost a veselí - a někdy i poučilo. Ono "připomenutí svátečního času" nabídneme prostřednictvím jedinečných ukázek duchovní hudby, ukážeme mizející svět zejména lidových tradic a řemesel části Karpatského oblouku. Představíme tradiční lidové kapely, sestavy s archaickými hudebními nástroji, ale i špičkové umělce z mediálně známějších žánrů. I letos můžeme před svými zraky ohodnotit zručnost domácích a zahraničních tvůrců uměleckých řemesel a sami si vánoční ozdoby na místě vyrobit. Např. zdobení perníčků, skleněných baněk, výrobu keramiky a vánočních ozdob z papíru, slámy, kůže nebo ukázky lidových šperků, kovových, sklářských a řezbářských výrobků, betlémů, atd...
MF Souznění 2005 je nově přidruženým členem prestižní světové organizace CIOFF.
I letos přicházíme se zajímavými novinkami. Chceme nabídnout špičkové domácí i zahraniční umělce, např. z Polska a Slovenska (Terchová). Po loňském úspěchu se vydáváme za našimi posluchači a diváky do Beskyd. Hostitelem bude opět podhorská obec Kozlovice www.kozlovice.cz, známá svými bohatými lidovými tradicemi.
V pátek 16.12. představíme v kostele sv. Václava v Ostravě (v 19.00 hod.) vysoce uměleckým pořadem duchovní hudbu a zpěvy zaměřené na baroko, se světovou koncertní premiérou. Pozvání přijali: pěvkyně, dvojnásobná Thálie Eva Dřízgová - Jirušová, dirigent Paulo Gatto, cimbalista Daniel Skála a Janáčkův komorní orchestr s uměleckým vedoucím Jakubem Černohorským. Sváteční slovo zazní v podání herce Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, Tomáše Jirmana.
Celý koncert v přímém přenosu (navíc živá rozhlasová nahrávka) si mohou naladit posluchači na vlnách Českého rozhlasu Ostrava.
V sobotu 17.12. začne v 8.00 hod. v Kozlovicích Vánoční jarmark s lidovými uměleckými řemesly, prodejem vánočních stromků a domácích specialit s pravou zabijačkou. Od 9.00 do 14.00 hod. proběhnou Obchůzky s koledou v centru obce a Na mlýně. Dětské a dospělé domácí i zahraniční soubory a skupiny, se během této doby představí s Volným programem také v sále OÚ v Kozlovicích.
Zde začne v 17.00 hod. hlavní sobotní festivalový pořad - "Vianoce zpod Rozsutca" a "Koledování". Vystoupí soubory Terchovček z Terchové a Zázrivček ze Zázrivé (Slovensko), Valášek a Valašský vojvoda z Kozlovic www.valasskyvojvoda.cz (reprezentant České republiky na Světové výstavě EXPO 2005 http://www.expo2005.cz v prefektuře Aichi,
v Nagoi - Japonsko) a finalisté soutěže Zpěváček 2005 (nejlepší dětští interpreti lidové písně z České republiky) Lenka Hradilová ze Vsetína a Jan Ullmann z Jablonce nad Nisou.
Průvodní slovo: Markéta Žáčková a Slávek Vašenda.
Na všechny návštěvníky čeká bohaté občerstvení, speciality a nejedno překvapení.
V neděli 18.12. bude v Ostravě v 10.00 hod. mše svatá za účasti festivalových hostů (Chrám Panny Marie Královny - Mariánské Hory).
V DK Města Ostravy začne předvádění uměleckých řemesel v 16.30 hod., kde vystoupí CM Kovaliček a ĽH FS Púpov z Terchové.
Na Galakoncertě - Souznění 2005 od 18.00 hod. v Divadelním sále DK Města Ostravy vystoupí nejlepší Zpěváčci pro r. 2005 - Libor Macháček ze Želetic u Kyjova, Dominika Hromková z Dolních Bojanovic, Lenka Hradilová ze Vsetína a Jan Ullmann z Jablonce nad Nisou, CM Jury Petrů z Kyjova se sólisty a mužským sborem, Ľudová hudba FS Púpov z Terchové (Slovensko), CM Valašský vojvoda se zpěváky Petrou Žáčkovou a Lukášem Mrkvou.
Jedním z vrcholů večera bude vystoupení Věry Špinarové se skupinou Adama Pavlíka.

V závěru galakoncertu předáme tradičně finanční dar potřebným.
Valašský Vojvoda, soubor lidových písní a tanců
Foto ze Souznění 2004
Záštita:
Biskup Ostravsko - opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz, senátorka Liana Janáčková, primátor města Ostravy Aleš Zedník, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jiří Carbol, starosta Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Lubomír Karpíšek a starosta OÚ Kozlovice Miroslav Tofel.
Naši partneři:
Ministerstvo kultury ČR, Moravskoslezský kraj, Žilinský samosprávný kraj, Statutární město Ostrava, Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, Obec Kozlovice, Folklorní sdružení ČR, Česká národní sekce CIOFF, Kulturní středisko v Terchové, Česká televize, Český rozhlas, Tv Fabex, Jan Lengyel - Filmové studio Pegasfilm, regionální deníky, OSA a významné firmy a společnosti (viz web Souznění).
Rozhlasové pořady o festivalu:
Český rozhlas 2 stanice PRAHA, 24.12.2005 - Souznění, 21.30-22.00
Český rozhlas Ostrava, 25.12.2005 - Kolem světa - Souznění I., 16.30-17.00 hod.
Český rozhlas Ostrava, 26.12.2005 - SOUZNĚNÍ II. (hlavní sestřih), 14.05-14.55 hod.
Valašský Vojvoda, soubor lidových písní a tanců

Za pořadatele MF Souznění Zdeněk Tofel, (604/245814)
e-mail: zdenek.tofel@ov.rozhlas.cz, tofel.zdenek@quick.cz
Ostrava 06. a 07. 12.2005

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 06.12.2005 v 23:54 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA