HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Festival Souznění 2005

Souznění - Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel.
(Ostrava - 16.12. a 18.12., Beskydy: Kozlovice - 17.12.2005)
Přinášíme Vám voňavou a barevnou paletu pořadů v čase nejkrásnějších svátků v roce.
V období, kdy většina z Vás uvítá příjemné odreagování před Vánocemi, chceme, aby vše, co uvidíte a uslyšíte souznělo, pohladilo, přineslo radost a veselí - a někdy i poučilo. Ono "připomenutí svátečního času" nabídneme prostřednictvím jedinečných ukázek duchovní hudby, ukážeme mizející svět zejména lidových tradic a řemesel části Karpatského oblouku. Představíme tradiční lidové kapely, sestavy s archaickými hudebními nástroji, ale i špičkové umělce z mediálně známějších žánrů. I letos můžeme před svými zraky ohodnotit zručnost domácích a zahraničních tvůrců uměleckých řemesel a sami si vánoční ozdoby na místě vyrobit. Např. zdobení perníčků, skleněných baněk, výrobu keramiky a vánočních ozdob z papíru, slámy, kůže nebo ukázky lidových šperků, kovových, sklářských a řezbářských výrobků, betlémů, atd...
MF Souznění 2005 je nově přidruženým členem prestižní světové organizace CIOFF.
I letos přicházíme se zajímavými novinkami. Chceme nabídnout špičkové domácí i zahraniční umělce, např. z Polska a Slovenska (Terchová). Po loňském úspěchu se vydáváme za našimi posluchači a diváky do Beskyd. Hostitelem bude opět podhorská obec Kozlovice www.kozlovice.cz, známá svými bohatými lidovými tradicemi.
V pátek 16.12. představíme v kostele sv. Václava v Ostravě (v 19.00 hod.) vysoce uměleckým pořadem duchovní hudbu a zpěvy zaměřené na baroko, se světovou koncertní premiérou. Pozvání přijali: pěvkyně, dvojnásobná Thálie Eva Dřízgová - Jirušová, dirigent Paulo Gatto, cimbalista Daniel Skála a Janáčkův komorní orchestr s uměleckým vedoucím Jakubem Černohorským. Sváteční slovo zazní v podání herce Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, Tomáše Jirmana.
Celý koncert v přímém přenosu (navíc živá rozhlasová nahrávka) si mohou naladit posluchači na vlnách Českého rozhlasu Ostrava.
V sobotu 17.12. začne v 8.00 hod. v Kozlovicích Vánoční jarmark s lidovými uměleckými řemesly, prodejem vánočních stromků a domácích specialit s pravou zabijačkou. Od 9.00 do 14.00 hod. proběhnou Obchůzky s koledou v centru obce a Na mlýně. Dětské a dospělé domácí i zahraniční soubory a skupiny, se během této doby představí s Volným programem také v sále OÚ v Kozlovicích.
Zde začne v 17.00 hod. hlavní sobotní festivalový pořad - "Vianoce zpod Rozsutca" a "Koledování". Vystoupí soubory Terchovček z Terchové a Zázrivček ze Zázrivé (Slovensko), Valášek a Valašský vojvoda z Kozlovic www.valasskyvojvoda.cz (reprezentant České republiky na Světové výstavě EXPO 2005 http://www.expo2005.cz v prefektuře Aichi,
v Nagoi - Japonsko) a finalisté soutěže Zpěváček 2005 (nejlepší dětští interpreti lidové písně z České republiky) Lenka Hradilová ze Vsetína a Jan Ullmann z Jablonce nad Nisou.
Průvodní slovo: Markéta Žáčková a Slávek Vašenda.
Na všechny návštěvníky čeká bohaté občerstvení, speciality a nejedno překvapení.
V neděli 18.12. bude v Ostravě v 10.00 hod. mše svatá za účasti festivalových hostů (Chrám Panny Marie Královny - Mariánské Hory).
V DK Města Ostravy začne předvádění uměleckých řemesel v 16.30 hod., kde vystoupí CM Kovaliček a ĽH FS Púpov z Terchové.
Na Galakoncertě - Souznění 2005 od 18.00 hod. v Divadelním sále DK Města Ostravy vystoupí nejlepší Zpěváčci pro r. 2005 - Libor Macháček ze Želetic u Kyjova, Dominika Hromková z Dolních Bojanovic, Lenka Hradilová ze Vsetína a Jan Ullmann z Jablonce nad Nisou, CM Jury Petrů z Kyjova se sólisty a mužským sborem, Ľudová hudba FS Púpov z Terchové (Slovensko), CM Valašský vojvoda se zpěváky Petrou Žáčkovou a Lukášem Mrkvou.
Jedním z vrcholů večera bude vystoupení Věry Špinarové se skupinou Adama Pavlíka.

V závěru galakoncertu předáme tradičně finanční dar potřebným.
Valašský Vojvoda, soubor lidových písní a tanců
Foto ze Souznění 2004
Záštita:
Biskup Ostravsko - opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz, senátorka Liana Janáčková, primátor města Ostravy Aleš Zedník, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jiří Carbol, starosta Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Lubomír Karpíšek a starosta OÚ Kozlovice Miroslav Tofel.
Naši partneři:
Ministerstvo kultury ČR, Moravskoslezský kraj, Žilinský samosprávný kraj, Statutární město Ostrava, Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, Obec Kozlovice, Folklorní sdružení ČR, Česká národní sekce CIOFF, Kulturní středisko v Terchové, Česká televize, Český rozhlas, Tv Fabex, Jan Lengyel - Filmové studio Pegasfilm, regionální deníky, OSA a významné firmy a společnosti (viz web Souznění).
Rozhlasové pořady o festivalu:
Český rozhlas 2 stanice PRAHA, 24.12.2005 - Souznění, 21.30-22.00
Český rozhlas Ostrava, 25.12.2005 - Kolem světa - Souznění I., 16.30-17.00 hod.
Český rozhlas Ostrava, 26.12.2005 - SOUZNĚNÍ II. (hlavní sestřih), 14.05-14.55 hod.
Valašský Vojvoda, soubor lidových písní a tanců

Za pořadatele MF Souznění Zdeněk Tofel, (604/245814)
e-mail: zdenek.tofel@ov.rozhlas.cz, tofel.zdenek@quick.cz
Ostrava 06. a 07. 12.2005

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 06.12.2005 v 23:54 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA