HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Losování sborů na Horňácku

Horňácká zpěvácká legenda František Okénka losoval pořadí zpívajícího maratonu sborů
Hrubá Vrbka - Nemalé starosti mají nyní organizátoři připravovaného zpěváckého maratonu mužských lidových sborů na Horňácku, které se uskuteční tutox sobotu v centru regionu Velké nad Veličkou. Program s názvem Předvánoční putování slováckou písní na Horňácku se má zapsat svojí jedinečností do databáze rekordů České republiky. Společnou píseň si má zazpívat kolem 350 krojovaných zpěváků z devíti regionů zastoupených v 23 sborech převážně jihovýchodní Moravy, od Kopanic až po Mikulovsko. Doposud drží republikový rekord setkání s počtem 248 folkloristů z 19 sborů z letošního jara v Dubňanech na Hodonínsku.
Dále se může na Horňácku překonat rekord v délce jednoho folklorního pořadu, který má trvat kolem pěti hodin a zapojí se do něho i další účinkující hosté-sólisti a sbory žen: Martin Hrbáč, Jan Millý z Velké Bystřice na Olomoucku v doprovodu muziky Haná, zpívající senátor Josef Vaculík a pražští umělci a příznivci slovácké písničky Vladimír Merta a Jana Lewitová. Ženy budou zastupovat sbory Rezeda u Uherského Hradiště a domácí velický sbor. Moderování mají na starosti herec Slováckého divadla Vladimír Doskočil a spisovatel Josef Holcman ze Zlína. Scénář a pořadí vystupujících regionů v nezvykle dlouhém programu se muselo v neděli losovat z horňáckého šmukáče u legendy moravského folkloru, vyhlášeného horňáckého zpěváka, muzikanta, vypravěče, pamětníka "pana řídícího" Františka Okénky (84) v jeho bydlišti Hrubé Vrbce.
Velká nad Veličkou
Za asistence spisovatele a jednoho z organizátorů akce Martina Kuchyňky z Velké nad Veličkou vylosoval František Okénka pořadí, že s číslem jedna vystoupí jako první ve velickém kulturním domě domácí region, poslední se představí region Strážnicko-Veselsko.
"Bude to u nás na Horňácku velká událost, přivítat tak velkou zpěváckou rodinu. Věřím, že organizátoři vše nakonec zvládnou na výbornou i když vím z vlastních zkušeností organizátora podobných, ale menších akcí, jak to bude náročné. Především zde musí zavládnout ukázněnost a aspoň před vystoupením musí přijít slivovička a vínečko a aktérů tvořících nový rekord trochu stranou", dodal na adresu vystupujících na Horňácku František Okénka.

Antonín Vrba

Velička, národopisný soubor písní a tanců
Velička, národopisný soubor písní a tanců
A navíc jedna zajímavá fotka z 9.12.2005 z Kyjova ze sešlosti osobností jihomoravského kraja kolem Jaromíra Nečasa.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Hrubá Vrbka
Zveřejněno 11.12.2005 v 21:07 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA