HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Ostravica začíná slavit !

Soubor lidových písní a tanců Ostravica k svému 45. výročí v pořadech OSTRAVICA ZAČÍNÁ SLAVIT!
Horalské nebo taky horské Lašsko a moravskoslovenské pomezí, kraj pod Lysou Horou v podhůří Beskyd. Tam všude žili lidé, kteří nám zanechali svůj odkaz v písních, tancích i krojích. Již 45 let čerpají členové Souboru lidových písní a tanců Ostravica inspiraci ke své umělecké práci v této oblasti a v podobě písní a tanců ji předávají na svých vystoupeních divákům a posluchačům.
Za ta léta v souboru působilo po kratší či delší dobu spousta mladíků a dívek, kteří pak vyrostli v dospělé muže a ženy. Ostravica ovlivnila životní osudy mnohým z nich a v jejich myslích zanechala trvalou stopu na celý život.
Před deseti lety jsme se rozrostli o naše nejmenší, děti z Malé Ostravice. V samých začátcích její existence se scházela pouze jedna taneční skupinka a muzička a dnes je již tvořena třemi tanečními skupinami, které jsou rozčleněny podle věkových kategorií. Z dětských muzikantů vyrostli muzikanti dospělí, které nahradili jejich mladší kamarádi ze Základní umělecké školy v Místku - cimbálová muzika Šidla.
Ve vedení souboru se vystřídalo několik osobností, které svou uměleckou tvorbou, myšlením a vztahem k lidovému umění daly současnou tvář souboru. Za všechny musím uvést osobnost zakladatelky Ostravice, dlouholeté umělecké vedoucí a choreografky paní Věrky Šimkové. Její vlastní sběry písní a tanců, vztah k historii a místnímu kraji a životní elán, byly a budou zásadní linií, které bychom se chtěli i nadále držet v budoucí existenci souboru. Ostatně o tom, že tato žena má stále co nabídnout, se mohli všichni přesvědčit na loňském koncertě k jejímu významnému životnímu jubileu.
Věrka Šimková při oslavě svého jubilea
Pro naše diváky a posluchače, či jen příznivce a kamarády a také bývalé členy souboru jsme připravili několik akcí, na kterých bychom si rádi připomněli naše společné výročí. Začínáme slavit 17. prosince v 19.00 hod. Vánočním posezením u cimbálu v Lidovém domě v Místku, poté následuje 27. prosince Duchovní koncert zvyků a koled období po Svatém Štěpánu, ve Farním kostele s věží u frýdeckého náměstí. Konec roku bychom rádi oslavili se všemi bývalými členy souboru na setkání v Kulturním domě v Lískovci, které se koná 29.12. Tradiční Lašský bál jsme připravili na 4. února 2006 a již teď se můžete těšit na hosty Folklórní soubor Kohoutek z Chrudimi a cimbálovku Karmazín z Pardubic. A to ještě není všechno! Oslavy vyvrcholí slavnostním koncertem v Kině Petra Bezruče v Místku v netradiční den - 1. dubna 2006, s názvem To není apríl, to jsou narozeniny!
U příležitosti výročí souboru Ostravica se proto obracíme na bývalé tanečníky, muzikanty, zpěváky, umělecké vedoucí a další spolupracovníky, aby se nám ozvali. Rozeslali jsme dopisy těm, na které máme aktuální kontakt. Pokud jste dopis neobdrželi, prosím, dejte nám vědět na e-mail: ostravica@seznam.cz nebo na adresu Monika Škanderová, Dobratice 167, 73951
Těšíme se na setkání se všemi příznivci souboru Ostravica na našich koncertech a vystoupeních. Přijďte s námi slavit!

Monika Škanderová

Fotagrafiemi s Ostravicou:
Ostravica
Ostravica
Oatravica
Ostravica
Je s námi veselo
Ostravica
Ostravica
Ostravica
Ostravica
Krásné vánoční svátky přeje Ostravica
Krásné vánoční svátky přeje Ostravica

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 14.12.2005 v 00:16 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA