HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Vyznání ... Richarda Klaudy

časopis Folklor č.7/2005
Ač jsem spatřil světlo světa v moravské metropoli v městě Brně, sahají rodinné kořeny na Vysočinu, kde jsem prožil část svého mládí. Tam se mi dostal pod kůži život venkovského lidu se vším všudy. Všemu, co jsem tehdy prožil, jsem dnes rád.
Folklorní počátky. Počátečním "muzicírováním" na různé strunné nástroje jsem na vojně přilnul ke kontrabasu v malé cimbálce. Tomuto nástroji jsem zůstal věrný po mnoho dalších let. Po vojně jsem na krátký čas hrál v brněnském souboru Polana, ale i v jiných hudebních tělesech.
Lidová řemesla. Můj zájem o lidovou řemeslnou tvorbu posílilo studium na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně (bývalá ŠUŘka), kterou tehdy na oddělení drobného umění vedl prof. Langr a prof. Svoboda.
Profesní zaměření... Pozdějším univerzitním studiem na UJEPu v Brně v oboru psychologie a pedagogika jsem na nové Psychiatrické klinice v Brně - Bohunicích vybudoval arteterapeutický ateliér.
Výtvarná tvorba. Souběžně s mojí profesí jsem se věnoval různým výtvarným technikám, které nakonec vyústily v tradiční textilní techniky. Zde jsem využil získané zkušenosti původní profese chemika a tak jsem se až do konce výtvarné činnosti věnoval barvení textilních tkanin v podobě batiky a modrotisku.
Lidová řemesla. S možností samostatného podnikání jsem v roce 1992 inicioval založení Sdružení lidových řemeslníků a výrobců s původním záměrem na uchování tradiční lidové řemeslné výroby. Po mnoha letech jsem však toto sdružení opustil, neboť se začaly projevovat komerční zájmy, které v mnoha případech začaly překrývat jeho původní poslání.
Vysočina. Můj zdravotní stav vedl k tomu, že jsem zaměnil život v městském prostředí za pobyt na Vysočině. Ve svých aktivitách jsem pokračoval založením Horáckého sdružení lidových řemesel kraje Vysočina s cílem uchovat a prezentovat tradiční lidová řemesla Horácka. Ve spolupráci s Horáckým muzeem a Horáckým folklorním sdružením, vedeném graduovanou folkloristkou Evou Pejchalovou, usilujeme o naplňování volnočasových aktivit horáckého regionu, o kterém se traduje, že je "chudým krajem, kde končí chleba a začíná kamení."
Přesto má tento kraj své bohatství v lidových písních a tancích, stejně jako v lidových řemeslech, které tu byly vytvořeny dávnými předky a jsou uchovávány až po dnešní časy.
Díky celé této rozmanitosti zůstávám v mém pokročilém věku "mlád".
Zveřejněno 30.12.2005 v 03:41 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA