HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

MORAVA nás bavila - bál 2004

O bálu souboru Morava z 28.února 2004
"MORAVA" NÁS BAVILA
Bavíte se rádi? Rádi se setkáváte se svými přáteli a při skleničce dobrého moku hodíte za hlavu všechny problémy? Rádi si popovídáte, zazpíváte či zatancujete?
Poslední únorový víkend jste tuto příjemnou náladu mohli zažít v Ostravě - Zábřehu. Folklorní soubor tanců MORAVA zde pořádal již IV. ročník tradičního Valašského bálu v jeho "novodobých" dějinách.
Pojďte nasát aspoň kapku výjimečné atmosféry:
Úderem sedmé hodiny vše vypuká, vše je připraveno - "hudbo hraj!" Sále se začíná do všech koutů přímo valit láva valašských písniček a první hosté zasedají ke svým stolům. Většina z nich jsou místní skalní přívrženci folklóru, nicméně vyznavači tohoto žánru přijeli i z dalších oblastí celé Moravy.
V mžiku je sál plný, šenkérky se nestačí otáčet, nálada se uvolňuje. Taneční parket se ztrácí pod pestrými kroji prvních odvážlivců a pomalu se přidávají i ostatní hosté. Když se však objeví první kapky potu a všichni se nejméně čtyřiapadesátkrát otočí - je čas k ústupu.
A na tuto příležitost netrpělivě čekali tanečníci z "Moravy". Jejich dosavadní práce je zde veřejně prezentována v podobě několika tanečních vstupů, které si zasloužily obdiv a nemalý aplaus - MATENÍKY coby předtančení v choreografii vedoucí souboru Hanky Herberkové, ukázky figurálních tanců, jejich výuka a společné tancování.
V průběhu večera se "za jízdy" měnily i cimbálové muziky a bylo z čeho vybírat. Muziky ŠAJTAR, IRŠAVA, CVRČCI, BUKOVINKA nejsou pro zasvěcené žádní nováčkové. A tak se mohl v průběhu večera každý dočkat svého evergreenu. K slyšení nebyly jen klasické valašské písničky, ale později i povedené a vtipné "hitovky"jako Novamba či čerstvá novinka fanoušků ostravských fotbalistů.
Komu se zdálo, že neslyší jen cimbálku, ale i svůj žaludek, pro toho byl připraven excelentní gulášek a klobásky nebo pro mlsnější jazýčky byly k zakousnutí slaďoučké valašské frgály z Hrachovce. Cítíte, jak se Vám rozplývají na jazyku? K obnovení funkčnosti přezpívaných hlasivek se podávala slivovička z Hrubé Vrbky nebo několik druhů kvalitního vína z vinného sklípku U Sládků.
Předpůlnoční program byl ozdoben taneční hrou Adam, do které byl zapojen téměř celý sál a všichni se smíchem skoro rozbrečeli. Poté samozřejmá odplata od tanečníků muzikantům v podobě Hojaček - konečně se zapotili i muzikanti!
Půlnoc je pak záležitostí losování tomboly a rozdělování vtipných výher.
Další program už volil každý po svém podle svých sil a závazků. Hudba se však stále neúnavně pomalu loučila s návštěvníky této slavnosti až ke třetí hodině ranní. Potěšením bylo sdělení Valachů z Bukovinky, že bál v Ostravě byl "valašštější" než na Valašsku!
Tímto živým popisem bych chtěl vyčlenit tuto mimořádnou akci, která mě obohatila na duchu a zahřála u srdíčka.
Velké díky patří všem organizátorům akce - manželům Herberkovým, členům souboru MORAVA, samozřejmě bezvadným hostům za účast a taneční výdrž, neboť málokdo měl čas si vůbec sednout! Přijměte tedy, prosím, v příštím roce srdečné pozvání na jubilejní V. ročník Valašského bálu.

Kája Žoch-Kájínek

DALŠÍ INFORMACE: Morava, folklorní soubor
Zveřejněno 20.01.2006 v 22:16 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA