HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Zpívání o Zpívání

Tisková zpráva k pořádanému koncertu ZPÍVÁNÍ A O ZPÍVÁNÍ
NIVNICE, BLATNICE p.sv. Ant
Horňácké sdružení z Velké nad Veličkou a občanské sdružení Nivnička pořádají další folklorní dvojkoncert z cyklu ZPÍVÁNÍ A O ZPÍVÁNÍ.
První část dvojkoncertu začne v neděli 29. ledna 2006 ve 14.00 v Nivnici v nově zrekonstruovaném sále Beseda. Druhá část bude zahájena týž den v 17.00 v obřadní síni OÚ Blatnice.
Moderování pořadu Zpívání a o zpívání se ujme Jiří Plocek, který jistě obratnými otázkami vytáhne z účinkujících mnohé, takže dojde i k odhalení různých podrobností, historek a zážitků ze zákulisí. Spojením hudby, zpěvu a historek tato akce pohladí jako vždy svým již charakteristickým způsobem. Vždyť první "zpívání" se uskutečnilo v roce 2000.
Účinkovat bude CM Mirka Minkse se sólisty z Horňácka, Nivnička, ženský sbor z Velké, mužský sbor z Blatnice, ženský sbor Plkotnice ze Suché Loze, CM Lipina z Nivnice. Chybět nebudou ani děti ze souborů Kuřátko, Malučké kuřátko, Malá nivnička a Malučká nivnička.
Nivnička
Z programu mohu prozradit jen tolik, co sám vím, takže:
Hudecká muzika bánovského souboru Kuřátko podpořena zpěvem svých kamarádů kluků z Bánovska předvede našské, fašankové i verbuňk. V posledních měsících se o svůj hudební doprovod už starají hoši sami. Je neuvěřitelné, že mezi dvaceti dvěma kluky se během šesti let práce v souboru z ničeho nic vylouplo dvanáct muzikantů (houslisti, harmonikáři, klarineťák, basista), z nichž polovina jsou naprostí samouci.

Zajímavý bude určitě i pokus o spojení dívek z Nivnice (Malá nivnička) a Bánova (Kuřátko) do jednoho velkého dívčího sboru, který bez společných zkoušek se na místě sejde a zazpívá dívčí písně z Brodska.

Malučká nivnička se pochlubí zpěvem i "zbojnickým" křepčením pěti a šestiletých kluků.

Malučké kuřátko představí plejádu svých malých pěveckých nadějí.
Zajímavé bude to, že na koncert přijede porota z pěvecké soutěže O věneček z rozmarýnu Fanoša Mikuleckého z Podluží, aby vybrala do svého finále nějaké zpěváky. Volali mi totiž včera, abych vzal nejlepší zpěváčky a dnes v neděli k nim přijel na první kolo, že o ně mají eminentní zájem. Vzhledem ke stavu silnic i k tomu, že je to i na nás narychlo jsem se snažil poděkovat a ukončit rozhovor. Šokovali mě větou: "No, tak mi přijedeme za vámi. Kdy?" Domluvili jsme se, že si děti poslechnou na koncertě, kde mají téměř všichni zpěváčci nějaký svůj sólový výstup.

Pro mě srdeční záležitostí bude i účinkování Plkotnic ze Suché Loze. Po tom, co mě pozvaly, abych je doprovodil na sucholožské Kači (= tradiční odvedenecké kateřinské zábavě s kultovní půlnoční bitkou přítomných mužů při strháváním dívčího střevíce od stropu sálu), jsme se domluvili, že vystoupí i v Nivnici. Jsem naprosto fascinován jejich nadšením a životním elánem. Také mě naučily řadu písní, které jsem dosud neslyšel. Především mi však jejich nenadálý vznik a následná samozřejmá existence pomohl načerpat novou energii do vlastní práce. Lidová píseň opět vytryskla na místě, kde by ji vlastně nikdo ani neočekával. A ona tu vlastně kolem nás stále je, jen uvnitř lidí čeká na probuzení. Mám důkaz pro svoji víru, že zpívat s dětmi doma i ve škole má smysl, a že to tu někde zůstává uloženo, že nebojuji stále jen s větrnými mlýny a nesním si své osobní "donkichotském snění".

Nivnička vyjde z nivnických písní a opře se o své sólisty Kateřinu Gorčíkovou, Zdenku Ondrovou a Petra Šaluška.

Co bude dál nevím, ale věřím, že to bude smysluplné odpoledne.

Vlastimil Ondra, Nivnice, mobil: 737 35 59 53, nivnicka@centrum.cz
učitel 1.stupně ZŠ Bánov: www.zsbanov.cz
vedoucí folklorních souborů:
Nivnička z Nivnice: www.nivnicka.unas.cz, Kuřátko z Bánova: www.kuratko.unas.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Nivnička
Zveřejněno 23.01.2006 v 17:21 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA