HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

IX. Národní krojový ples ve znamení Jižních Čech

Tisková zpráva - aktualizace 25.1.06
plakát plesu
4. února 2006 se v Domě kultury ve Žďáře nad Sázavou uskuteční IX. Národní krojový ples Folklorního sdružení České republiky. Pořadateli plesu jsou Folklorní sdružení České republiky, Město Žďár nad Sázavou, Jihočeský kraj, kraj Vysočina, Horácké folklorní sdružení, Jihočeské folklorní sdružení a Dům kultury Žďár nad Sázavou. Záštitu nad ním převzali Miroslava Němcová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Miloš Vystrčil, hejtman kraje Vysočina a Václav Kasík, generální ředitel Českého rozhlasu. Pořadatelé očekávají mezi hosty plesu delegace z Belgie, Bulharska, Itálie, Polska, Rakouska, Ruska a Slovenska.
Mezi jmenovanými jsou dva z pořadatelů uvedeni poprvé: Jihočeský kraj a Jihočeské folklorní sdružení. Je totiž zvykem, že na plese, který má celostátní charakter, je výrazněji prezentován folklor některého z krajů naší republiky nebo národopisné oblasti. Po letošní "vládě" Valachů na plese v příštím roce převezmou pomyslné žezlo právě Jižní Čechy. A je třeba přiznat, že se na svoje vystoupení připravují s veškerou odpovědností a pečlivostí. Jihočeský folklor bude na plese reprezentovat 13 folklorních souborů ze všech čtyř národopisných oblastí tohoto kraje - Doudlebska, Prácheňska, Blat a Kozácka. Mezi nimi nebude chybět ani známá dechová hudba "Budvarka". Dalšími účinkujícími jihočeskými soubory jsou Bechyňská duha, Blaťácký soubor Ševětín, Doudleban Doudleby, Furiant a Malý Furiant České Budějovice, Javor Lomnice nad Lužnicí, Kovářovan Kovářov, Písečan Písek, Prácheňský soubor písní a tanců Strakonice, Radost Kamenný Újezd, Soumrak Borovnice a Úsvit České Budějovice. Záštitu nad programem jihočeských souborů přijal pan Jan Zahradník, hejtman Jihočeského kraje. Hosté plesu ochutnají jihočeského kapra, zelňáky a Budějovický Budvar. Silnou sestavu 7 souborů na ples připravuje také Horácko, kterému bude patřit jubilejní ples v roce 2007. K očekávané pětistovce krojovaných souborů bude tradičně patřit cimbálová muzika Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna a soubory Studánka ze Žďáru nad Sázavou a Lipta z Liptálu, které ochotně a obětavě pomáhají v náročné organizaci plesu.
Pro návštěvníky plesu, který bude zahájen v 19,30 hodin, je připraven pestrý program. Ve 20 hodin zazní slavnostní fanfáry, po nichž bude následovat předtančení tance Minety v podání jihočeských souborů. Po slavnostním nástupu zástupců souborů budou představeny všechny účinkující soubory a soutěžící o nejsympatičtější krojovaný pár plesu. Ve 21 hodin začíná program "Jižní Čechy se představují". Po něm budou k tanci a poslechu v hlavním sále hrát soubory Budvarka, Prácheňský soubor a Úsvit. Taneční pořádek přeruší ve 22,30 představení horáckých souborů, půlnoční losování hlavních cen tomboly, a vyhlášení vítězného krojovaného páru plesu 2006 (00,45). Obohacením plesu budou také ukázky práce lidových řemeslníků, nabídka jihočeských krajových specialit a bohatá tombola. Na Národní krojový ples volně navazuje výstava obrazů s folklorní tematikou Růženy Krčmařové (akvarely) a Zdeny Kristové (vosková batika), která bude zahájena ve výstavní síni ve Staré radnici ve Žďáře nad Sázavou 31. ledna (vernisáž v 17,00 hodin) a potrvá do 11. února 2006.
Na plese se uskuteční také křest CD Slávky Bulánové (nahrávky z let 1955 - 1961), které pod názvem "Borovanský zvony" vydává Kubešovo hudební vydavatelství ve spolupráci s Českým rozhlasem České Budějovice.
Tradiční součástí plesu je zahájení mediální kampaně k významným lidovým slavnostem, mezinárodním folklorním festivalům a dalším prezentacím folkloru České republiky. K nim bude v roce 2006 patřit vystoupení folklorních souborů na druhém ročníku celoevropského setkání turistů EURORANDO 2006, které pořádá z pověření Evropské asociace turistických klubů (EWV, ERA, FERP) Klub českých turistů rovněž v Jihočeském kraji. Pro několik tisíc zahraničních i českých turistů je připraven celotýdenní bohatý turistický program. V rámci tohoto programu mohou poznat nejkrásnější přírodní partie jižních Čech stejně jako nejznámější jihočeské historické a kulturní památky. Ve dvou hlavních dnech, tj. v pátek 8.9. a v sobotu 9.9. se na programu této akce budou významně podílet folklorní soubory ze všech krajů České republiky, sdružené ve FOS - ČR. Bude to jednak na koncertech, které proběhnou v pátek 8.9., jednak účastí v pestrém průvodu turistů z 26 evropských států historickým středem Českých Budějovic a nakonec v pestrém odpoledni "České Budějovice tančí a zpívají", což se oboje uskuteční v sobotu dne 9.9.
Hlavním partnerem plesu je Pojišťovna Allianz.
Mediálními partnery
plesu jsou Český rozhlas, Mediatel - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura, DNES - regionální pobočka, Haló noviny, Noviny žďárské radnice, Parola s.r.o. Jihlava, Televize Vysočina, Český rozhlas - region Jihlava, Hospodářské noviny a Moderní venkov.
Dalšími partnery plesu jsou CAC Leasing, Budwieser Budvar, OSA - Ochranný svaz autorský, Gordion, Hydroprojekt CZ, Dr. Radslav Kinský, ČSAD STTRANS, PKS Holding, a.s., COLAS, a.s., SEZ-CZ, s.r.o., VHS, s.r.o., MASSIVE, Sklo Bohemia, a.s., Světlá nad Sázavou, Caesar Crystal Bohemiae, Národní ústav lidové kultury Strážnice, TG Tisk Lanškroun, E-on, Zemědělské služby Dynín, a.s., ŽĎAS, a.s. , Železniční stavitelství Brno a další.
Z VIII. plesu 2005
Z VIII. plesu 2005
Pořadatelé plesu by rádi uvítali co největší počet krojovaných členských souborů Folklorního sdružení ČR nebo jejich zástupců. Pro ně platí zlevněné vstupné 100,- Kč. Pro ostatní hosty jsou nabízeny vstupenky v ceně Kč 200,-. Nechcete-li přijít pozdě, můžete si je zakoupit nebo objednat v Domě kultury ve Žďáře nad Sázavou nebo na sekretariátu Folklorního sdružení ČR.
Také letošní ples, stejně jako předešlé ročníky, bude mít vysokou společenskou úroveň. Z významných hostů zatím závazně potvrdili účast:
- patroni plesu Miroslava Němcová, Miloš Vystrčil a Václav Kasík
- představitelé Parlamentu ČR Anna Čurdová, místopředsedkyně školské a kulturní komise Poslanecké sněmovny, Adolf Jílek a Jaromír Talíř, předsedové klubů
- hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník a hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš
- představitelé ministerstev Vlády ČR František Bublan (ministr vnitra), Yvona Legierská (náměstkyně MPSV), Petr Pospíchal (náměstek MDS) a Miroslav Štěpán (náměstek MV), účast zvažují také Libor Ambrozek (MŽP), Vítězslav Jandák (MK) a Zdeněk Škromach (MPSV)
- František Dohnal, president Nejvyššího kontrolního úřadu
- Miroslav Tacl, předseda představenstva Allianz pojišťovny, a.s., hlavního partnera plesu
- Miroslav Topolánek, předseda ODS
- Jaroslav Dvorský, slovenský pěvec, bratr Petra Dvorského
- Radim Uzel, předseda Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu
- Ilja Racek, ředitel Studia ČT Ostrava
- Jan Havelka, předseda Klubu českých turistů
- Vítězslav Koukal, ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm
- starostové měst a obcí Jihočeského kraje a měst a obcí, pořádajících folklorní slavnosti a festivaly.
Očekávaní zahraniční hosté:
- jeho excelence Alberto Salas Barahona, velvyslanec Republiky Peru v ČR
- Ivan Nejeschleba, generální konsul Slovenské republiky v Brně
- představitelé velvyslanectví Číny a Indonésie
- Lillo Alessandro, president mezinárodní organizace lidového umění IGF, Itálie
- Etienne Vankeirsbilck, vicepresident mezinárodní organizace lidového umění IOV, Belgie
- Hans J. Holz, generální sekretář mezinárodní organizace lidového umění IOV, Rakousko
- Herbert Ullman, president Celorakouského krojového svazu
- Josef Mord, vicepresident Dolnorakouského krojového svazu
- Miroslav Jasiński, ředitel Polského institutu v Praze
- delegace z Bulharska, Německa, Kanárských ostrovů, Polska, Rumunska, Ruska a Slovenska.
Tisková konference k plesu a zahájení kampaně k významným lidovým slavnostem a mezinárodním folklorním festivalům v ČR v roce 2006 se koná v sobotu 4.2. 2006 v 15,00 hodin v salonku Hotelu Jehla ve Žďáře nad Sázavou.

Zpracoval: Jiří Pokorný
tel./fax: 234621256, 604 674 841, E-mail: jpokorny@adam.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Národní krojový ples
Zveřejněno 25.01.2006 v 23:52 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA